Jeptiška

60%
Jeptiška

V jedinečném historickém příběhu máme opět možnost posoudit zpracování románu Denise Diderota. Tento provokující námět byl na plátna kin přenesen již několikrát. V roce 1966 Jacques Rivette natočil filmovou verzi s herečkami Annou Karinovou a Liselotte Pulverovou. Jeho kritika byla tak odvážná, že zpracování bylo francouzskými cenzory dočasně zakázané. Režisér Guillaume Nicloux se však víc než na obscénnosti zaměřuje na osudy mladé ženy, která je postavená tváří v tvář nemilosrdnému systému potlačujícího projevy jednotlivce.

Suzanne Simonina ve svých dopisech retrospektivně popisuje svůj život plný utrpení. Jako mladá žena byla poslána do kláštera proti své vůli. Vzhledem k tomu, že její rodiče si nemohou dovolit dát jí bohaté věno potřebné na uzavření manželství, rozhodnou se, že namísto vdavek ji dají do kláštera. Matka představená jí s porozuměním pomáhá přiučit se každodenní rutině klášterního konventu. Suzannina touha po svobodě však nadále přetrvává. Když laskavá Matka představená zemře, Suzanne musí čelit destruktivním opatřením. Jako ve zlém snu čelí ponižování, obtěžování ze strany nové abatyše a ostatních sester. Suzanne je tak podrobena utrpení a náboženskému fanatismu.

Film byl v roce 2013 nominován na Zlatého medvěda na MFF v Berlíně.
avenis
avenis
9 864 bodů
8
Jak znásilnit duši... Protože o peníze jde až na prvním místě... říká se. Tato francouzská adaptace románu Denise Diderota opravdu zapůsobí. Autor věděl, o čem mluví, vycházeje z životních strastí své vlastní sestry Angélique, řeholnice kláštera Voršilek, která zemřela nešťastná ve 29 letech. Škoda, že film zatím běží jen na Film Europe a to v pozdních nočních hodinách... Herecky výborné, kostýmně poutavé. A smutné. (11.11.2020)

Dodatečné informace

Původní název:
La Religieuse (více)
  • Francie Jeptiška
  • Francie La Religieuse
  • Francie Die Nonne
  • Francie La religiosa
  • Francie The Nun
Premiéra v ČR:
12. 12. 2013
Země původu:
Francie, Belgie, Německo
Přístupnost:
15+
Ocenění:
Žádná ocenění