Amadeus (USA)
« další názvy »
USA USA
154 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Hudební, Biografický, Adaptace divadelní, Oscarový
Motto: ... všechno, co jste slyšeli, je pravda ...

Obsah

:
Píše se rok 1781 a Antonio Salieri působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II. Když ke dvoru přijede Mozart, Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské více »« méně

Režie

:
Miloš Forman

Scénář

:
Peter Shaffer Zdeněk Mahler

Herci

:
F. Murray Abraham Tom Hulce Elizabeth Berridge Roy Dotrice Simon Callow ...
DVD: 9. 7. 1998
Přístupnost: Mládeži přístupno
Jste na stránce filmu Amadeus. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Amadeus myslíte! K 5. březnu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27518 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  1
  0
  16. 12. 2017
  Brenan88 (42985 bodů)

  Takřka dokonalý životopisný snímek,který je také důkazem jak šikovné režiséry máme v té naší zemičce. I když vám třeba vážná hudba nic neříká,tak vězte,že tento snímek vám jí vnutí takovým stylem,že si jí ještě zamilujete. Hudba - geniální,kamera nádherná,herci - výborní a režie - bezchybná.

 • 100%
  1
  0
  7. 1. 2015
  Psisko59 (32718 bodů)

  Nádherná psychologická studie střetu poučené a vzdělané průměrnosti, která tím pro svou inteligenci trpí, s bezprostřední, impulzivní genialitou. Nazíráno pohledem toho řemeslně zručného, ale Bohem nepolíbeného komponisty, který rozpozná jedinečný talent, prožíváme s ním niterný svár obdivu a žárlivosti k tomu, co ho přesahuje. Je směšné v tomto psychodramatu hledat historická fakta (bohužel s výjimkou Mozartova osamělého skonu a smutného konce v hromadném hrobě).
  Pro mě skvostné exteriéry (točilo se - pod kuratelou komunistické STB - i v Praze), do detailů propracované dobové reálie (kupříkladu blázinec-karlínská barokní Invalidovna), krásné kostýmy a objev dvou výborných herců - Tima Hulce v titulní roli a Peršana Fahrida Murray Abrahama v hlavní roli Salieriho. Jako mlsný pološílený stařec posedlý utrpením z domnělé viny na Mozartově konci se naprosto odevzdal roli a bylo to skvělé ... Miloš Forman ve vrcholné formě - a jeden z mála jeho opravdu doceněných filmů. Právem.

 • 85%
  1
  0
  8. 12. 2014
  muzz (18020 bodů)

  Asi to nejlepší, co kdy Forman natočil. Tento film má všechno, co má film udělat zajímavým. Příběh, nejlepší hudbu, výborné herce (skvělý Tom Hulce by šel jen těžko nahradit, snad by to dobře zvládl Brad Pitt, když si vzpomenu na jeho výkon ve Dvanácti opicích), F. Murray Abraham zahrál skvostně. Tento film přiblížil nebeskou Mozartovu hudbu blíž masám, což je velká zásluha.

 • 100%
  1
  0
  19. 2. 2017
  Sheldon (15954 bodů)

  Forman opravdu nesnášel hudební filmy a nejen muzikály. Ještě víc nenáviděl filmy o hudebních skladatelích, protože oslavné příběhy ze života těch nejslavnějších autorů byly v dobách jeho dětství předkládány jako povinné. Amadeus Petera Schaeffera nebyl výjimkou. Přesto byl v něčem výjimečný. Film produkoval Saul Zaentz (Přelet nad kukaččím hnízdem, Anglický pacient) a ten nic nenamítal, když Forman řekl, že by rád snímek natočil v Praze.

  Forman tak zatoužil konečně po dlouhé době spatřit své děti, potěšit se s přáteli a to všechno jenom díky tomu, že věděl o komunistické slabosti pro americké dolary. Americká produkce byla minimálně z jedné třetiny prošpikována nohsledy STB, kteří sledovali natáčení filmu. Amadeus nijak nepodvracel režim a tudíž s ním neměli problém.

  Forman mohl sice film bez větších problémů natáčet v Rakousku, ale dokonce i v Maďarsku, ale doma je doma. K natáčení přizval osvědčené spolupracovníky a kamarády – Theodora Pištěka nebo Miroslava Ondříčka a ti mu pomohl s geniálním filmovým dílem.

  Amadeus není historickou rekonstrukcí a nikdy jí být nechtěl, ale jako film je skutečně jedinečný a budeme se mu pochopitelně časem věnovat samostatně. Výsledek předčil všechna očekávání. Krátce po premiéře byla uvedena MTV a nikoho nenapadlo, že Amadeus tolik osloví mladou generaci. Kina byla vyprodaná a pověst snímku o nebezpečném natáčení za železnou oponou v Američanech vzbuzovala oprávněně silné emoce. Forman získal dalšího Oskara za režii a film zvítězil v nejdůležitější kategorii nejlepší film.

 • 90%
  0
  0
  9. 11. 2017
  Pete69 (13442 bodů)

  Skvostné dílo Miloše Formana. Nevím, jestli Mozart byl až takové psycho, ale od toho odhlednu. K hodnocení: Skvělé kostými, výpravný příběh, jako bič, nádherná hudba. I když si na operu a vážnou muziku nepotrpím, po shlédnutí tohoto filmu jsem měl chut si pár kousků pustit. Úžasný film.

 • 85%
  0
  0
  13. 3. 2015
  Arthur Logoff (7770 bodů)

  Souhlasím, že je to nejlepší Formanův film, ani slavné Vlasy (které jsou taky po hudební stránce skvělé) diváka nezasáhnou Mozartovou hudbou tak hluboce. Herci zahráli skvěle, film má svižný spád, myslím, že to nemůže nikoho nudit, ani ty, které jinak klasická hudba nebaví. Velkolepé a zábavné.

 • 95%
  2
  0
  27. 1. 2017
  JosefTomas (6908 bodů)

  Tady se těžko něco vytýká, takže proč se namáhat. :D

 • 100%
  0
  0
  24. 10. 2014
  cerfik (6810 bodů)

  Spojení geniální hudby s geniální režií Miloše Formana, geniálním kameramanem a geniem loci Prahy dlouho panem režisérem nespatřené. Jeden z nejlepších filmu co Forman natočil a skvost světové kinematografie.

 • 75%
  0
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6284 bodů)

  Další skvělé dílo českého rodáka Miloše Formana.

 • 45%
  0
  0
  8. 5. 2018
  Jana Květoňová (5833 bodů)

  Píše tu Josef Tomas, že těžko zde napsat nějakou kritiku do toho moře chvály. Ale no tak proč?! Mně se ten film třeba nelíbil a mohl by být ověnčen ještě deseti dalšími cenami! A pracovala jsem v Ústavu hudební vědy AV ČR, kde pracoval též významný hudební vědec a znalec W.A. Mozarta Tomislav Volek, a ten tento film vyloženě nesnášel. Dokázal o něm dlouze a zasvěceně hovořit, což se ani nehodí, abych zde interpretovala, ale já s ním v tomto téměř výhradně souhlasila. A to právě proto, že mám Mozarta ráda. A že si ho velice vážím. Dnes je móda zpracovávat i naše Velikány s velkým "V" tak, že by to mohlo být klidně žákům nepřístupné. Ale pak se divíme, že nemáme žádné vlastence?! Že se mládež všem vysmívá a nic jí není svatého? Myslíte si, že je to pouhopouhé moralizování důchodkyně nad šedesát?!!! No tak myslete si každý, co chcete, ale já tomuto filmu dávám revolučně 45%! Za ty kostýmy pana Theodora Pištěka!

 • 100%
  0
  0
  29. 7. 2016
  Schneefee (4218 bodů)

  Genialni, tezko uhodnout do jake miry se jedna o fabulaci a co jsou realna fakta...a urcite stoji za zminku (samozrejme vedle nadherne hudby) i kostymy...dohromady proste film pro ktery mam slabost a na ktery se vzdy rada kouknu

 • 100%
  0
  0
  3. 1. 2015
  stantheman (2387 bodů)

  Skvělý film po všech stránkách. Asi je zbytečné něco dodávat . Jeden ze dvou vrcholů Miloše Formana - ten druhý samozřejmě Přelet nad kukaččím hnizdem. Pro oba filmy potlesk ve stoje.

 • 90%
  0
  0
  3. 1. 2013
  miza (2305 bodů)

  Blesk s čistého nebe od Miloše Formana.Prostě něco úžasného.

 • 100%
  0
  0
  12. 12. 2012
  pokladnik (1600 bodů)

  Filmová lahůdka. Miluju vážnou hudbu a Mozarta zvlášť. Střet geniálního s průměrností je starý jako lidstvo samo. Salieri ten génius průměrnosti který si uvědomuje s jakou jednoduchostí skládá Mozart svou hudbu a vlastně ho obdivuje, nedokáže překročit svůj stín. A o tom to je. Závist, asi nejhorší smrtelný hřích, je silnější než obdiv ke geniálnímu umělci. Nakonec ho raději přivede ke smrti, ale přesto na smrtelné posteli při své zpovědi, nedokáže skrýt hloubku obdivu ke svobodomyslnému a geniálnímu Wolfimu. Poprvé a zatím naposled jsem zažila standing ovation při titulcích na konci filmu v kině...

 • 100%
  1
  0
  30. 1. 2015
  voleman (924 bodů)

  Formanův druhý nejlepší film. Přelet na mě udělal největší dojem při prvním shlédnutí, ale Amadeus na mě zapůsobil nejvíce až při shlédnutí druhém. Opravdu vynikající režie i scénář a skvělé spojení Mozartovy hudby s obrazem, z toho všeho mistrně Amadeus čerpá. I když je to celé sice fikce vše působí neuvěřitelně opravdově a velmi zábavně, což by obyčejný životopis určitě takhle nezapůsobil. Také herci jsou vynikající a to hlavně Abraham. Na konci má film také opravdu vynikající pochmurnou atmosféru, kterou je třeba také pochválit. Musím se přiznat, že pro mě je Amadeus nakonec působivějším filmem než samotný Přelet. Všechny Oscary jsou zcela zasloužené. 100%

 • 100%
  0
  0
  1. 3. 2017
  tedoun (878 bodů)

  Film Amadeus je tak dokonale zpracován, že mi připadá spíše jako dobový dokument než běžný film. Mozart byl skutečně génius, jeden z těch nemnoha, který předběhl svou dobu a to vlastně i Miloš Forman. Díky rozšířené verzi Miloše Formana je Amadeus opravdu nadčasovým dílem.

 • 80%
  0
  0
  14. 3. 2015
  CrypzzXD (573 bodů)

  • herci
  • výprava
  • emoce
  • režie
  • tempo
  • hudba
  • 85%
   0
   0
   28. 12. 2015
   marvan (546 bodů)

   Byla jsem na natáčení, to bylo něco, že točil Forman v Praze, Ondříček a další plejáda, a potom přišla oscarová smršt...

  • 100%
   0
   0
   22. 1. 2019
   Kašpárek (506 bodů)

   Tak tohle je pro mě naprostá filmová lahoda. Přiznávám, že operu vůbec nemusím, ale zde mě neuvěřitelným způsobem stále více vtahovala do filmu a byla radost se to na dívat. Hudba je tak skvěle vyladěná. Výborný je i nápad podat pohled na Amádea z pohledu Salieriho. Oba herci své role zvládají bravůrně. Abraham snad ještě o něco lépe. Zasloužené oscary. Ano. Uznávám, že podle všeho byly vztahy mezi těmito 2 umělci jiné, ale to nemění nic nad mým nadšeným nad tímto krásným filmem (konec konců na to máme životopisné dokumenty). Smekám nad režii Miloše Formana. Bravo:)

  • 95%
   0
   0
   1. 3. 2017
   Lady Adel (118 bodů)

   viděno již snad 20x a nikdy se neomrzí. příběh natáčen hlavně v Praze je skvěle připraven a dává nahlédnout do složité osobnosti hudebního génia, který musel být milován i nenáviděn zároveň :-) děkuji distribuci za možnost vidět toto veledílo v kině.

  • 0
   0
   12. 8. 2015
   Sajrajt (118 bodů)

   Nejvyšší laťka filmového příběhu napsaného na historickém základě a dopracovaného do vrcholného dramatického tvaru.

  • 85%
   0
   0
   6. 5. 2017
   aktsevs (36 bodů)

   Film je to opravdu kvalitní, precizně natoceny, kostymy, pecka.. Ale asi to neni uplne muj salek caje. Protoze abych tomu dala pet hvezd, muselo by me to srazit do kolen. A to se nestalo. Byla to "pouze" prijemna podivana. Nicméně to s nejvetsi pravdepodobnosti bylo moje prvni a posledni zhlednuti. Pobezi-li v tv nekdy paralelne Amadeus a napr. Na samote u lesa, volba bude jasna :-D (byť se trochu stydim...)

  84 ? ?
  jak hlasovat?
  • Renfield 90%
  • Dellego 100%
  • PinPrick 100%
  • SONY_ 60%
  • Cornelie 40%
  • Pyrkh86 80%
  • mims 100%
  • iluzion 95%
  • gambit12 55%
  • Yantcha 80%
  všechna hodnocení (294)

  V žebříčcích uživatelů

  14. místo z 21 v žebříčku uživatele pokladnik

  „Filmová lahůdka. Miluju vážnou hudbu a Mozarta zvlášť. Střet geniálního s průměrností je starý jako lidstvo samo. Salieri ten génius průměrnosti který si uvědomuje s...”

  1. místo z 84 v žebříčku uživatele Psisko59
  1. místo z 3 v žebříčku uživatele trumpeta
  2. místo z 11 v žebříčku uživatele ivca-houskova
  2. místo z 3 v žebříčku uživatele elekond
  2. místo z 12 v žebříčku uživatele kellys2
  3. místo z 13 v žebříčku uživatele stehlik.stepan
  1. místo z 4 v žebříčku uživatele výfuk
  1. místo z 4 v žebříčku uživatele výfuk
  3. místo z 14 v žebříčku uživatele beseda