Amadeus (USA)
USA USA
154 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Hudební, Životopisný
Motto: ... všechno, co jste slyšeli, je pravda ...

Obsah

:
Píše se rok 1781 a Antonio Salieri působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II. Když ke dvoru přijede Mozart, Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské více »« méně

Režie

:
Miloš Forman

Scénář

:
Peter Shaffer

Herci

:
F. Murray Abraham Tom Hulce Elizabeth Berridge Simon Callow Roy Dotrice ...
DVD: 9. 7. 1998
Přístupnost: Mládeži přístupno

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  1
  0
  7. 1. 2015
  Psisko59 (28468 bodů)

  Nádherná psychologická studie střetu poučené a vzdělané průměrnosti, která tím pro svou inteligenci trpí, s bezprostřední, impulzivní genialitou. Nazíráno pohledem toho řemeslně zručného, ale Bohem nepolíbeného komponisty, který rozpozná jedinečný talent, prožíváme s ním niterný svár obdivu a žárlivosti k tomu, co ho přesahuje. Je směšné v tomto psychodramatu hledat historická fakta (bohužel s výjimkou Mozartova osamělého skonu a smutného konce v hromadném hrobě).
  Pro mě skvostné exteriéry (točilo se - pod kuratelou komunistické STB - i v Praze), do detailů propracované dobové reálie (kupříkladu blázinec-karlínská barokní Invalidovna), krásné kostýmy a objev dvou výborných herců - Tima Hulce v titulní roli a Peršana Fahrida Murray Abrahama v hlavní roli Salieriho. Jako mlsný pološílený stařec posedlý utrpením z domnělé viny na Mozartově konci se naprosto odevzdal roli a bylo to skvělé ... Miloš Forman ve vrcholné formě - a jeden z mála jeho opravdu doceněných filmů. Právem.

 • 85%
  1
  0
  8. 12. 2014
  muzz (17581 bodů)

  Asi to nejlepší, co kdy Forman natočil. Tento film má všechno, co má film udělat zajímavým. Příběh, nejlepší hudbu, výborné herce (skvělý Tom Hulce by šel jen těžko nahradit, snad by to dobře zvládl Brad Pitt, když si vzpomenu na jeho výkon ve Dvanácti opicích), F. Murray Abraham zahrál skvostně. Tento film přiblížil nebeskou Mozartovu hudbu blíž masám, což je velká zásluha.

 • 100%
  0
  0
  19. 2. 2017
  Sheldon (9827 bodů)

  Forman opravdu nesnášel hudební filmy a nejen muzikály. Ještě víc nenáviděl filmy o hudebních skladatelích, protože oslavné příběhy ze života těch nejslavnějších autorů byly v dobách jeho dětství předkládány jako povinné. Amadeus Petera Schaeffera nebyl výjimkou. Přesto byl v něčem výjimečný. Film produkoval Saul Zaentz (Přelet nad kukaččím hnízdem, Anglický pacient) a ten nic nenamítal, když Forman řekl, že by rád snímek natočil v Praze.

  Forman tak zatoužil konečně po dlouhé době spatřit své děti, potěšit se s přáteli a to všechno jenom díky tomu, že věděl o komunistické slabosti pro americké dolary. Americká produkce byla minimálně z jedné třetiny prošpikována nohsledy STB, kteří sledovali natáčení filmu. Amadeus nijak nepodvracel režim a tudíž s ním neměli problém.

  Forman mohl sice film bez větších problémů natáčet v Rakousku, ale dokonce i v Maďarsku, ale doma je doma. K natáčení přizval osvědčené spolupracovníky a kamarády – Theodora Pištěka nebo Miroslava Ondříčka a ti mu pomohl s geniálním filmovým dílem.

  Amadeus není historickou rekonstrukcí a nikdy jí být nechtěl, ale jako film je skutečně jedinečný a budeme se mu pochopitelně časem věnovat samostatně. Výsledek předčil všechna očekávání. Krátce po premiéře byla uvedena MTV a nikoho nenapadlo, že Amadeus tolik osloví mladou generaci. Kina byla vyprodaná a pověst snímku o nebezpečném natáčení za železnou oponou v Američanech vzbuzovala oprávněně silné emoce. Forman získal dalšího Oskara za režii a film zvítězil v nejdůležitější kategorii nejlepší film.

 • 85%
  0
  0
  13. 3. 2015
  Arthur Logoff (7419 bodů)

  Souhlasím, že je to nejlepší Formanův film, ani slavné Vlasy (které jsou taky po hudební stránce skvělé) diváka nezasáhnou Mozartovou hudbou tak hluboce. Herci zahráli skvěle, film má svižný spád, myslím, že to nemůže nikoho nudit, ani ty, které jinak klasická hudba nebaví. Velkolepé a zábavné.

 • 75%
  0
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6272 bodů)

  Další skvělé dílo českého rodáka Miloše Formana.

 • 100%
  0
  0
  24. 10. 2014
  cerfik (5822 bodů)

  Spojení geniální hudby s geniální režií Miloše Formana, geniálním kameramanem a geniem loci Prahy dlouho panem režisérem nespatřené. Jeden z nejlepších filmu co Forman natočil a skvost světové kinematografie.

 • 100%
  0
  0
  29. 7. 2016
  Schneefee (3297 bodů)

  Genialni, tezko uhodnout do jake miry se jedna o fabulaci a co jsou realna fakta...a urcite stoji za zminku (samozrejme vedle nadherne hudby) i kostymy...dohromady proste film pro ktery mam slabost a na ktery se vzdy rada kouknu

 • 95%
  0
  0
  27. 1. 2017
  JosefTomas (3261 bodů)

  Tady se těžko něco vytýká, takže proč se namáhat. :D

 • 100%
  0
  0
  3. 1. 2015
  stantheman (2145 bodů)

  Skvělý film po všech stránkách. Asi je zbytečné něco dodávat . Jeden ze dvou vrcholů Miloše Formana - ten druhý samozřejmě Přelet nad kukaččím hnizdem. Pro oba filmy potlesk ve stoje.

 • 90%
  0
  0
  3. 1. 2013
  miza (2105 bodů)

  Blesk s čistého nebe od Miloše Formana.Prostě něco úžasného.

 • 100%
  0
  0
  12. 12. 2012
  pokladnik (1593 bodů)

  Filmová lahůdka. Miluju vážnou hudbu a Mozarta zvlášť. Střet geniálního s průměrností je starý jako lidstvo samo. Salieri ten génius průměrnosti který si uvědomuje s jakou jednoduchostí skládá Mozart svou hudbu a vlastně ho obdivuje, nedokáže překročit svůj stín. A o tom to je. Závist, asi nejhorší smrtelný hřích, je silnější než obdiv ke geniálnímu umělci. Nakonec ho raději přivede ke smrti, ale přesto na smrtelné posteli při své zpovědi, nedokáže skrýt hloubku obdivu ke svobodomyslnému a geniálnímu Wolfimu. Poprvé a zatím naposled jsem zažila standing ovation při titulcích na konci filmu v kině...

 • 100%
  0
  0
  30. 1. 2015
  voleman (855 bodů)

  Formanův druhý nejlepší film. Přelet na mě udělal největší dojem při prvním shlédnutí, ale Amadeus na mě zapůsobil nejvíce až při shlédnutí druhém. Opravdu vynikající režie i scénář a skvělé spojení Mozartovy hudby s obrazem, z toho všeho mistrně Amadeus čerpá. I když je to celé sice fikce vše působí neuvěřitelně opravdově a velmi zábavně, což by obyčejný životopis určitě takhle nezapůsobil. Také herci jsou vynikající a to hlavně Abraham. Na konci má film také opravdu vynikající pochmurnou atmosféru, kterou je třeba také pochválit. Musím se přiznat, že pro mě je Amadeus nakonec působivějším filmem než samotný Přelet. Všechny Oscary jsou zcela zasloužené. 100%

 • 100%
  0
  0
  1. 3. 2017
  tedoun (680 bodů)

  Film Amadeus je tak dokonale zpracován, že mi připadá spíše jako dobový dokument než běžný film. Mozart byl skutečně génius, jeden z těch nemnoha, který předběhl svou dobu a to vlastně i Miloš Forman. Díky rozšířené verzi Miloše Formana je Amadeus opravdu nadčasovým dílem.

 • 80%
  0
  0
  14. 3. 2015
  CrypzzXD (590 bodů)

  Formanův masterpiece!

 • 85%
  0
  0
  28. 12. 2015
  marvan (394 bodů)

  Byla jsem na natáčení, to bylo něco, že točil Forman v Praze, Ondříček a další plejáda, a potom přišla oscarová smršt...

 • 0
  0
  12. 8. 2015
  Sajrajt (118 bodů)

  Nejvyšší laťka filmového příběhu napsaného na historickém základě a dopracovaného do vrcholného dramatického tvaru.

 • 95%
  0
  0
  1. 3. 2017
  Lady Adel (117 bodů)

  viděno již snad 20x a nikdy se neomrzí. příběh natáčen hlavně v Praze je skvěle připraven a dává nahlédnout do složité osobnosti hudebního génia, který musel být milován i nenáviděn zároveň :-) děkuji distribuci za možnost vidět toto veledílo v kině.

 • 85%
  0
  0
  6. 5. 2017
  aktsevs (34 bodů)

  Film je to opravdu kvalitní, precizně natoceny, kostymy, pecka.. Ale asi to neni uplne muj salek caje. Protoze abych tomu dala pet hvezd, muselo by me to srazit do kolen. A to se nestalo. Byla to "pouze" prijemna podivana. Nicméně to s nejvetsi pravdepodobnosti bylo moje prvni a posledni zhlednuti. Pobezi-li v tv nekdy paralelne Amadeus a napr. Na samote u lesa, volba bude jasna :-D (byť se trochu stydim...)

85 ? ?
 • kudo 90%
 • Daduna 50%
 • bohhous22 100%
 • Togl 100%
 • adam-ski-petr 95%
 • aktsevs 85%
 • Freedom 90%
 • king-kurt 85%
 • Akarot 5%
 • Evels 85%
všechna hodnocení (232)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

14. místo z 21 v žebříčku uživatele pokladnik

„Filmová lahůdka. Miluju vážnou hudbu a Mozarta zvlášť. Střet geniálního s průměrností je starý jako lidstvo samo. Salieri ten génius průměrnosti který si uvědomuje s...”

1. místo z 3 v žebříčku uživatele trumpeta
2. místo z 11 v žebříčku uživatele ivca-houskova
2. místo z 12 v žebříčku uživatele kellys2
2. místo z 3 v žebříčku uživatele elekond
2. místo z 49 v žebříčku uživatele Psisko59
3. místo z 13 v žebříčku uživatele stehlik.stepan
1. místo z 4 v žebříčku uživatele výfuk
1. místo z 4 v žebříčku uživatele výfuk
3. místo z 14 v žebříčku uživatele beseda
Sdílet tuto stránku:

Partneři: