Vzbouření na vsi

56%
Vzbouření na vsi
Plakát traileru

FIlm s budovatelským tématem - občané obce Čiré se na výstavě v Praze seznámí s vymoženostmi techniky. Pánové se nadchnou pro nákup nové traktorové oračky, zatímco dámy zaujme elektrická pračka. A začíná boj o to, kdo s koho. Ženy dojdou dokonce až ke stávce, odejdou z domova a díky nim dojde i k odhalení nepoctivého chamtivce, který se chtěl přiživit na úkor ostatních. Humornou složku příběhu mají na bedrech pánové František Filipovský a Eman Fiala, motiv milostný zase obstará Gustav Nezval a Běla Jurdová.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 234 bodů
8
Věčný nešvar mezi muži a ženami. Ani v budovatelských padesátých letech nebyl tento námět opomenut a tento snímek je takovou první filmovou vlaštovkou. Všechny tyto snímky mají jedno společné. Boj žen za svá práva v rámci ulehčení práce. Jestli to mělo nějakou spojitost s MDŽ, můžeme dnes jen polemizovat. Každopádně vždy vznikaly docela zajímavé veselohry, které chtě nechtě obsahují nadčasové hlášky. Ano, mnohé se ani dnes neztratí. V tomto snímku jde o to, že vesnický rozpočet je takový, jaký je, a tak se vede boj, jestli se má zakoupit traktorový pluh anebo elektrická pračka. A boj může začít. Ve snímku samozřejmě nechybí ani buržoazní kritika ohledně sedláka, který si myslí, že na rozdíl od vesničanů si může koupit vše, ale v době dnešní to už nikdo nepozná. Ze všech postav tu nejvíce vyniká František Filipovský, který se ve své roli otce od rodiny a obhájce starých pořádků vskutku dozajista vyřádil. I když se však politicky jedná po únorový film, stranická agitka je zde kupodivu vynechána. Snímek oplývá plné svěžesti a po humorné, a místy i groteskní stránce, nemá čím zklamat. A jen tak mimochodem, když námět porovnáme s dobou dnešní, tak v rámci rozpočtu měst a obcí, co je lepší zafinancovat pro blaho všech?
avenis
avenis
9 864 bodů
6
Jedna z prvních agitek, ale zatím velmi "soft". Rozpory nejsou ani tak mezi straníky a nestraníky, jako mezi pohlavími. Kdyby to ve filmu nezaznělo, ani bychom nepoznali, že je krátce po válce. A jde o prádelnu. Kdyby tak tehdy ženy jen tušily, jak automatizace domácností jednou pokročí. Pračky, sušičky, myčky, sporáky a trouby s programovatelným vypnutím... A místo obecních prádelen budeme řešit respirátory a vakcíny... (8.11.2021)
kawa
3 388 bodů
7.5
Filmová komedie na téma rovnositi mezi muži a ženami, který se dnes opět objevuje ve stejných konotacích. Takže výsledkem je průměrná komedie, která visí a padá na komice Františka Filipovského a Emany Fialy. Další včetně Otomara Korbeláře , Vlastimila Brodského a dalších jsou již karikaturou sama sebe. V té době filmy z venkova byly budovatelské, postižené režimem, tady je ideologie minimum. Ale dnesk zapomenutý film je příjemná oddechovka s tématem poplatným asi každé době.

Dodatečné informace

Původní název:
Makacs menyecskék (více)
  • Československo Vzbouření na vsi
  • Československo Makacs menyecskék
  • Československo Revolte im Dorf
  • Československo The Village Revolt
  • Československo Vzbourení na vsi
Premiéra v ČR:
16. 9. 1949
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění