Dekameron

66%
Dekameron
Filmová verze Boccacciova Dekameronu z roku 1970 tvoří součást tak zvané Trilogie života (Trilogia della Vita), do níž se dále řadí CANTERBURSKÉ POVÍDKY (1971) a KYTICE Z TISÍC JEDNÉ NOCI (1974). Jak patrno, Pier Paolo Pasolini se zaměřil na slavné soubory povídek, propojených rámcovou situací (v níž se vypráví a naslouchá) a dopřávajících značný prostor pro projevení národního ducha a lidového živlu. Jak režisér sám uvedl, šlo mu o tu skupinu lidstva, která se v budoucnosti - když dosáhne vyššího ideologického uvědomění - promění z plebejské třídy v proletariát. K nejslavnějšímu dílu italské renesance (psáno bylo 1348-1353) přistoupil Pasolini velice samostatně a originálně. Zrušil například jeho rámcové podmínky, tj. situaci, kdy se deset vypravěčů - sedm vážených paní a tři jinoši reprezentující vrstvu florentského patriciátu - uteče před zuřící morovou nákazou roku 1348 do idylického prostředí venkovského sídla, aby holdovali dobrému jídlu, tanci, hrám a čas si krátili po deset dní vyprávěním deseti příběhů. Tak jako vůči těmto vznešeným vypravěčům, projevil Pasolini úplnou ignoraci také k milostným a dobrodružným příběhům ze světa (nejednou exotického) aristokratů a panovníků; ve svém výběru preferoval lidovost a italskost.xxmartinxx
xxmartinxx
22 237 bodů
4
Další mnou nepochopený film. Pasoliniho nechápu a nerozumím mu. Ani jeden z tří filmů z této trilogie mě nijak nezaujal. Je to opravdu pro lidi s hodně vyhraněným vkusem. A já takový vkus nemám. A vlastně ani nemyslím, že bych ho chtěl.
Fingon
16 886 bodů
6
Prasolini zpracoval několik povídek ze stejnojmenné knihy... A co? Jestli mne pobavily dvě povídky, tak je to moc.
Sheldon
Sheldon
16 059 bodů
7.5
Moje první setkání s Pasolinim, které jsem sledoval v televizi v nočním filmovém klubu na dvojce a musím říct, že mě ten film docela bavil. Pasolini oživuje renesanční Itálii životně a na svou dobu velice odvážně. Výtvarně je to solidní a chápu, že to byl ve své době kultovní film gay komunity po celé Evropě.

Dodatečné informace

Původní název:
Decameron (více)
  • Francie Dekameron
  • Francie Decameron
  • Francie Decamerone
  • Francie Decameron, Il
  • Francie El decameron
  • Francie El Decamerón
  • Francie Le Décaméron
  • Francie To dekaimero
Premiéra v ČR:
5. 2. 2024
Distributor:
Prima+
Země původu:
Francie, Itálie, NSR
Čeština:
Dekameron je dostupný s českými titulky

Další z kolekce Dekameron


Podobné


Powered byJustWatch