Zvony z rákosu

44%
Zvony z rákosu
Plakát traileru
Severočeské městečko Chudoplesy v polovině 19. století: jediným místním průmyslem je domácká výroba rákosového zboží. Chudí rákosáci organizují vzpouru proti vykořisťovatelským faktorům.martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
28 567 bodů
5
Film podle pevné stranické šablony o třídním boji proti vykořisťování dělnické třídy buržoazií a za nový řád. A taková šablona zapadala úplně do všeho. Chudý dělnický lid pracující celé dny za almužnu, zatímco buržoazie z jejich práce bohatne. Tady tvůrci dle stranického zadáni do příběhu vložili motivy stávek, u kterých skutečně došlo ke střelbě do stávkujících dělníků, čehož se komunistická ideologie pro své potřeby zmocnila. Motivy událostí takových dělnických stávek byl v takovýchto filmových agitkách používán až do 80. let. A tak i v tomto filmu se při vnikající stávce stále chudších dělníků mluví mimo jiné také o nahlášení četnictvu, aby zakročilo proti dělnické rebelii. Taková chudá doba ale skutečně byla. Nízké mzdy oproti vysokým cenám v obchodě a všudypřítomná buržoazní nadřazenost nad prostým lidem, takže pro komunistickou ideologii nebylo nic vhodnějšího. Film má tedy vše, co měl dle stranického zadání mít, a v dnešní době už jen představuje filmovou spojnici z historií oné neslavné éry.
kawa
3 388 bodů
7
1870: Malé městečko žije z výroby rákosových výrobků, podnikatelé ožebračují místní lidi, a tak se vytvoří konzum. Na politicky zaměřeném námětu se odehrává příběh malých lidiček, a Plachta s Fialou opět zlidšťují celý příběh. Jinak film patří k průměru.

Dodatečné informace

Původní název:
Reed Bells (více)
  • Československo Zvony z rákosu
  • Československo Reed Bells
Premiéra v ČR:
19. 1. 1951
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění