The Birth of a Nation (USA)
« další názvy »
USA USA
190 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Válečný, Adaptace divadelní, Ideologicky tendenční, Němý (raný), Spirituální

Obsah

:
První polovina filmu, který  vychází z knih Thomase Dixona, začíná před občanskou válkou a vysvětluje, jak na území Spojených států vzniklo otroctví, a více »« méně

Režie

:
David Wark Griffith

Scénář

:
Thomas F. Dixon Jr. David Wark Griffith

Herci

:
Lillian Gish Mae Marsh Henry B. Walthall Miriam Cooper Mary Alden ...
Premiéra: 9. 2. 2023
Distributor: Film Europe
Jste na stránce filmu Zrození národa. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Zrození národa myslíte! K 24. březnu 2023 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28344 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Zrození národa


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 90%
  0
  0
  8. 8. 2019
  martin-mickey-stusak (27052 bodů)

  První velkofilm ještě z dob němé éry striktně rozdělený na dva díly. První se odehrává v době občanské války nazvané 'Sever proti jihu', a druhý se už zajímá o dění v rámci rasové problematiky a přesvědčení. A právě onen druhý díl je do dnes nemalým trnem v oku. Motto filmu sice uvádí, že snímek nemá za cíl odrážet žádnou rasu či lidi, ale tak, jak je to prezentováno, z toho ční pravý opak. Samozřejmě že se jedná o lidi s tmavou pletí a o jejich práva. Jenomže když se to všechno odehrává dle známého přísloví: "Podej pomocnou ruku a utrhnou ti ji celou!", není se čemu divit. Ne nadarmo se o tomto snímku říká, že má ohromnou propagandistickou náturu, za kterou by se právě nemusel stydět ani v dnešní době. Všechny zvýrazněné události mají svoji příčinu a svůj důsledek. A není samozřejmě také od věci, že každý si dané skutky vyloží po svém. Ale to už je takový osud politických a propagandistických snímků, ať se jedná o cokoliv.  Po technické stránce je však natočen dobře a i pro dnešní filmaře může být v mnohém inspirací. David Wark Griffith to měl o to složitější, že si musel vystačit bez zvuku. Přesto dokázal ve vyjádření potřebných věcí doslova nemožné. Dnes si už něco takového bez patřičných dialogů neumí nikdo ani představit. Jestli se jedná o filmové mistrovské dílo je však diskutabilní, neboť později vzniklo podobných snímků s ohromnou výpravou mnoho a neméně kvalitních. Tento je však první a to mu nikdo nikdy nevezme.

 • 90%
  1
  0
  19. 2. 2017
  lamps (14934 bodů)

  Právoplatný král a předchůdce všech výpravných hollywoodských velkofilmů (kdepak Jih proti severu nebo Ben Hur), který v rozmezí 190 minut poutavě a bez zaváhání ukazuje a zároveň předvídá, jak má a jak bude klasická narace vést a neustále udržovat divákovu pozornost. Hlavně práce s mizanscénou a křížovými střihy je dovedena k dokonalosti a závěrečná hodinka, kdy příběh rovnoměrně graduje na třech vzájemně propojených frontách, je pak čirým příkladem nestárnoucí režisérské geniality. Bezpochyby největší a nejinspirativnější dílo prvních dvaceti let kinematografie, a už jako takové si vysoké hodnocení prostě zaslouží.

Hodnocení a recenze Zrození národa

66 75 ?
jak hlasovat?
 • martin-mickey-stusak 90%
 • lamps 90%
 • bayern 15%
 • olga-pu 75%
 • McFous 55%
 • vladimir-lada-but 85%
 • sabule 25%
 • muzz 65%
 • karliki 55%
 • kedl 55%
všechna hodnocení (19)