Zločin v dívčí škole

65%
Zločin v dívčí škole
Třípovídkový film vznikl podle detektivních předloh Josefa Škvoreckého, každý z příběhů režíroval jiný režisér, avšak hlavní hrdina poručík Borůvka zůstává svorníkem všech řešených případů. Zahrál si ho Lubomír Lipský. Hlavní hrdina tak prochází různými prostředími, když vyšetřuje záhadná úmrtí mezi horolezci, když pátrá po okolnostech podivné smrti tanečnice v hudebním divadle, když zkoumá, proč zmizel profesor v dívčí škole. Závěrečnou epizodu režíroval začínající Jiří Menzel, jenž z celého konvenčně pojednaného triptychu dosáhl asi největší životnosti vyprávěného příběhu. Film vcelku oprávněně zapadl, takže jeho nynější uvedení se stává vzácnou příležitostí seznámit se i s méně známou tvorbou slavného režiséra.lamps
lamps
15 251 bodů
6.5
První povídka velkej průměr, druhá lehce nad průměrem a třetí hodně dobrá. Postava Lubomíra Lipského je velmi sympatická a rozhodně mě bavilo, jak si to z detektivního narativu soustavně utahuje, ale všechno nadějné se bohužel podařilo zúročit až ve třetí epizodce - ta má skvělou režii, půvabné prostředí se zajímavou partičkou mladých rebelek a vtipné vypointování. První dvě jí však nestíhají, a přestože se u nich člověk nenudí a občas zasměje, dojem sráží..
avenis
avenis
9 900 bodů
8
Třikrát s... poručíkem Borůvkou a pokaždé trochu jinak. "Smrt na jehle", kterou režíroval Ivo Novák je jen takové zahřívací kolo. Jako pohádka na dobrou noc. "Jak se koupe žena" (v originále Vědecká metoda) už je trochu lepší a Ladislav Rychman, věren své lásce k hudbě a baletnímu sboru zvláště, zpracovává záhadu smrti ve sprchách. Jednoznačně nejpoutavější je "panoptikální" pojetí Jiřího Menzela "Zločinu v dívčí škole", podpořené hudbou Jiřího Šusta. Řekla bych, že celý film s přibývajícími léty zraje jako víno. (19.7.2022)
cerfik
cerfik
7 933 bodů
7
Neucelenost všech třech povídek spojuje a zároveň pozvedá skvělý Lubomír Lipský v roztomilé roli poručíka Borůvky alias Bubliny. Nejvýše hodnotím poslední povídku Jiřího Menzla, černý Kill Kitten Klan je totiž nezapomenutelný.

Dodatečné informace

Původní název:
Bűntény a leányiskolában (více)
  • Československo Zločin v dívčí škole
  • Československo Bűntény a leányiskolában
  • Československo Crime at the Girls School
  • Československo Delitto nella scuola femminile
  • Československo Verbrechen in der Mädchenschule
  • Československo Zbrodnia w zenskiej szkole
  • Československo Zlocin u devojackoj skoli
  • Československo Zlocin v dívcí skole
Premiéra v ČR:
18. 2. 1966
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění