Recenze filmu Tajemství hradu v Karpatech

82%

Komentáře a recenze 28

Dle počtu bodů
Brenan88
Brenan88
47 099 bodů
7.5
Tajemství hradu v Karpatech je pro mne tajemstvím. Nevidím v něm hold to co ostatní. Ano je to zábavné,ano je to řemeslně originální,ano je to dobře zahrané. ALE já jsem se hold nenasmál,tak jak jsem očekával. Lipský je pro mne záruka kvality a i po tomto filmu se nic nemění.
Pete69
Pete69
31 311 bodů
6
Pro mě je tento film taková Adéla ještě nevečeřela B. Operní píseň provázející celý film je tak otravná, že mi zkazila zážitek z filmu. Skvělý je místní obyvatel Jan Hartl :) Podtrženo sečteno, máme stovky lepších filmů, než je tento. 60% = přeci nadprůměr ne? :)
kunafix
kunafix
20 042 bodů
10
Tóma Hluchoněmec je jednoznačně jedna z mých nejoblíbenějších filmových postav, ale lesní adjunkt Ilja Déži mu šlape na paty. A hrabě Teleke z Tölökö, chch, to jako fakt vymyslel Verne nebo si to zase češi klasicky zhumornili? Dokonale! Tohle je snad ještě lepší, než Adéla. Podle mě jeden z nejzářivějších klenotů české kinematografie. Když do toho ještě přispěl svou trochou do mlýna i Jan Švankmajer, verneovská atmosféra ožívá ještě bizarněji. Nejraději mám scény na začátku a z Vyšných Vlkodlaků. Kmetův monolog je už to nejlepší z celého filmu: "Úhuhuhů, Čórtův hrád. Tam strašá. Jajajaj, tam strašá." Krčmář: "A proč tam strašá, dědéčku?" "Dávno pradávno tému, co žilo na Čórtovo hrádu pleméno loupeživejch rytýřů. Ha ty lotrové mordováli kupce ha poutníky. Kehopak nehutrátili, teho hukrutno tejráli nebo hladomořili. Hále skrzevá ty hovadny skutkové musíli všici po smerti do peklá, kde čort rozkázal jejich zatracenejm dušám, haby... haby..." Krčmář: "Haby?... Haby?... Strašá?" Kmet: "Haby... strašáli na hrádě jak zjednani. Ha to strašáni těch duchuch proklatejch bylo voprávdu k nevyděržéní, že ty potómkové, co tam bydláli hutékli do světa širýho ha necháli Čortův hrád na pospás kulichům ha..." Krčmář: "...ha netopejrům." A to je jen jedna z mnoha geniálních a kultovních hlášek. "Nestřílejte! Živím početnou rodinu a tohoto koně." | "Podaruj chuďase stříbrňákem." | "Karbonizujte koksohydráty. Termujte nukleáry. Akcelerujte moderáty. Ohřejte mi párek." | "Kŕleš!" | "První etapa evakuace provedena!" | "Falešný plnovous?! Padouch! Oklamal mne." Holt kvalita z roku mého narození a pro mě nesmazatelnej kult.
muzz
muzz
18 035 bodů
5
Nějak mi unikla ta poetika "zlidovělých hlášek". když se nad tím zamyslíte, jsou to samé kraviny. Chvilkama mi připadalo, že si zúčastnění umělci dělají z platících diváků nemalou prdel. Co je tolik vtipného na Tölökö? Nemyslím si, že právě tohle by měla být česká "klasika".
Sheldon
Sheldon
16 069 bodů
10
Jedna z mých nejoblíbenějších českých komedií, která je krásná svou výpravou a absurditou. Dnes už se nic podobného natočit nedokáže, jak potvrdil trapný Wilsonov. Lipského hra absurdity a trapnosti ovšem fungovala díky hereckým výkonům, ale i slušné parodické atmosféře, protože takhle prostě filmy mají vypadat. Profi řemeslo.
lamps
lamps
15 251 bodů
6.5
Herci jako vždy excelentní, ale na Lipského poměry málo nápaditého a úderného humoru. Pro mě určitě velké zklamání.
Danny F.
Danny F.
11 166 bodů
8
Hodně netradiční a zajímavá komedie. Solidní pokoukáničko. Dosti mě tento film zaujal a pobavil.
avenis
avenis
9 987 bodů
10
"Pane hrábě, kdybyste mukl, mňál bych peklo!" Tohle úžasné komediální hrůzostrašné drama patří k mým oblíbeným stálicím. Jako ostatně skoro všechny Lipského filmy. Škoda jen, že režisér Oldřich neangažoval svého bratra Lubomíra do role profesora Orfanika. Rudolf Hrušínský je jediné, co se mi tu nelíbí. Přehrává a v roli není doma... Všichni ostatní jsou naprosto kouzelní a scénář Lipského s Brdečkou v mnoha nářečích, to je prostě klenot naší kinematografie. A hudba Luboše Fišera mi bude navždy znít v duši.
p.a.douch
p.a.douch
8 444 bodů
9.5
Znovu spojení Lipský a Brdečka a znovu bomba. Znovu Dočolomanský, Kopecký, Hrušínský + nově Brodský, Hartl a absolutní démon Augustín Kubáň. Švankmajer se na filmech Oldřicha Lipského opravdu vyblbnul a jeho výprava je taktéž znovu perfektní. Mám tento film rád, dokáže mě vždy pobavit a zvednout náladu. 95 %. "Na stromy náskokem, skok!
Jana Květoňová
Jana Květoňová
7 093 bodů
10
"Čortův hrad, tam strašá!" Úplná nádhera! Tento film prostě zbožňuju. Absurdní humor, dotažený k naprosté dokonalosti. Je to koncert všech zúčastněných herců a pro mě snad komedie století. Dokonalá je také hudba Luboše Fišera. Je to tak zdařilý snímek, že si ho nikdy nenechám ujít, když ho dávají v televizi.