Blue Velvet (mezinárodní název)
« další názvy »
USA USA
120 minut

Žánry

:
Drama, Mysteriozní, Thriller

Obsah

:
Mladík Jeffrey Beaumont najde na louce nedaleko svého bydliště uříznuté lidské ucho a rozhodne se jít nález oznámit na policii detektivu Williamsovi. více »« méně

Režie

:
David Lynch David Lynch

Scénář

:
David Lynch David Lynch

Herci

:
Isabella Rossellini Kyle MacLachlan Dennis Hopper Laura Dern Hope Lange ...
Premiéra: 1. 6. 1991
Přístupnost: MP-18

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  1
  0
  4. 12. 2015
  Sheldon (12712 bodů)

  Psychologický thriller Modrý samet patří mezi nejkultovnější záležitosti osmdesátých let. Film má strhující atmosféru a oplývá perverzními surrealistickými nápady, které jsou povětšinou okořeněny hodně černým humorem. David Lynch zde poprvé šokoval Ameriku, když se jí podíval pod načančané předměstské domky takovým způsobem, že mnohým zaskočilo v krku.

  Zvláště pak cenzorní agentuře MPAA, která byla šokována zobrazením intenzivního násilí. Ve scéně, kdy Hopper uhodí Rosselini do obličeje se cenzoři dožadovali zkrácení celé pasáže, takže úder slyšíme jenom ve zvuku a nevidíme ho v záběru. Pro Lynche bylo toto řešení ještě znepokojivější, než grafické násilí. Laurentiis měl jedinou podmínku, film nesmí trvat déle než 120 minut. Lynchova první verze měla stopáž 240. Na podlaze střižny se tak ocitly pasáže sebevraždy Dorothy a řada sexuálně perverzních scén. Lynch odevzdal podle smlouvy snímek, který byl bez jednoho filmového okénka přesně 120 minut.

  Laurentiis sice film vyrobil, ale neměl distributora. Taková drobnost ho nemohla zastavit a tak si film do kin uvedl ve vlastní společnosti, kterou kvůli tomu založil. Kritiky film oslavovaly jako mistrovské dílo, ale odmítavý proud nešlo přehlédnout. Roger Ebert film ve svém programu sestřelil kvůli ponižování žen. Modrý samet je kriminálka – temná, zvláštní, znepokojující, ale hlavně legendární.

 • 65%
  0
  0
  25. 12. 2018
  Jana Květoňová (4534 bodů)

  Tak 50% bych tomu nedala, ale 100% rovněž ne. Scénář považuji za špatný, herecké výkony dobré, hudba Angela Badalamentiho též, ale samotný David Lynch není nejspíš můj šálek kávy. Celé mi to evokovalo parodii na žánr "film-noir". Prý jde o postmodernu, jak jsem se dočetla. No, může být. Pak ale postmoderna není to, co by mne bavilo či zajímalo. Začátek mi přišel napínavý, ale čím dál víc krutostí a psychopatie mě nakonec odradily. A ten závěrečný mnohonásobný happyend, to bylo jako co? Taky postmoderna?! No... I ta erotika mi zde připadala taková nějaká násilná a umělá.

 • 85%
  0
  0
  3. 10. 2017
  evismaior (3734 bodů)

  David Lynch v době, kdy točil ještě vcelku snadno pochopitelné filmy. A přesto už to tam všechno bylo - mladičký Kyle MacLachlan, který se na roli agenta Coopera teprve chystal, démonický Dennis Hopper, půvabně nevinná Laura Dern a osudová Isabella Rossellini, tísnivá, neuchopitelná atmosféra živená hudbou Angela Badalamentiho, i po třiceti letech člověk prostě jen sedí, zírá a vpíjí se do děje.

 • 25%
  1
  0
  16. 3. 2016
  FilipusMuff (3713 bodů)

  Nuda toho nejhoršího ražení.. Absolutně nechápu lidi co sou schopný tomuhle dát víc jak 50%. Tenhle film si prostě žádnej obdiv nezaslouží...

 • 100%
  0
  0
  8. 8. 2013
  TARANTlNO (3328 bodů)

  Blue Velvet mi mluví do duše. Nádherně jemný, mrazivý, charakteristický psychothriller, který zobrazuje špatný svět, křehkou romantickou vlnku a nádherný konec s krásnou písní, která zní jako by z našich těl právě vycházela duše, která putuje do nebe. Film, který může trvat i 4 hodiny a nebude mi to vadit. Jak jen to ten Lynch dělá? Že mě dokáže přikovat k sedačce a nechá mě pozorně sledovat každičký detail, který se odehrává před mými oči. Pečlivá režie, jiný svět a vyzařující Lynchovo kouzlo. +++ Blue Velvet obsahuje zvláštní kouzlo zkoumání, jako když máš chuť sledovat neznámou ženu, kterou potkáš a sleduješ její krásu, pohyb, tvář, cítíš krásný pocit, a když ji ztratíš, máš ji stále ve svých myšlenkách - neuvěřitelně podmanivý rozsah.

 • 90%
  0
  0
  2. 12. 2014
  lukas (974 bodů)

  Téměř dokonalé. Ale co je to dokonalé, že. Poklidná atmosféra se pomalu vyostřuje, hlavního hrdinu MacLachlan svádí tajemství na samý kraj sebedestrukce. Dobro/zlo v konfrontaci z první ruky. Parádní film.

 • 0
  0
  4. 9. 2015
  Host
  Host

  tento film se mi líbí.

71 ? ?
jak hlasovat?
 • petr-sedivec 95%
 • Jana Květoňová 65%
 • dav.bal 75%
 • regazzoni 80%
 • xmuse 95%
 • Had 85%
 • radek svadla 80%
 • Kverulant 100%
 • evismaior 85%
 • 2nd one 80%
všechna hodnocení (78)

V žebříčcích uživatelů

2. místo z 3 v žebříčku uživatele Kverulant
4. místo z 9 v žebříčku uživatele mulholander
11. místo z 13 v žebříčku uživatele Katchator
14. místo z 380 v žebříčku uživatele Psisko59
41. místo z 102 v žebříčku uživatele Petrson
57. místo z 171 v žebříčku uživatele Had
106. místo z 160 v žebříčku uživatele ivca-houskova
123. místo z 166 v žebříčku uživatele xmuse
6. místo z 10 v žebříčku uživatele Angrist
65. místo z 77 v žebříčku uživatele Psisko59
Sdílet tuto stránku:

Partneři: