Robert De Niro se při předávání cen nesmířil s cenzurou. Opřel se do Trumpa i do Applu

Robert De Niro se při předávání cen nesmířil s cenzurou. Opřel se do Trumpa i do Applu
Zabijáci rozkvetlého měsíce | CinemArt
V rámci Gotham Awards se totiž jednoho ze zvláštních ocenění dočkalo i historické drama Martina Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce, v němž De Niro ztvárnil jednu z hlavních rolí. Osmdesátiletý herec měl cenu na pódiu uvést, stalo se však něco nečekaného. Ve čtecím zařízení, kde měl vidět své připravené poznámky, se totiž objevila nenáhodně pokrácená verze jeho proslovu.
Robert De Niro při předávání cen Gotham Awards
Robert De Niro při předávání cen Gotham Awards | Getty Images

Políček Johnu Waynovi i Donaldu Trumpovi

De Niro se však rozhodl tento pokyn shůry neuposlechnout. Po přeříkání „schválených“ částí projevu totiž vytáhl svůj telefon a četl: „Historie už není historií, pravda není pravdou. I fakta jsou nahrazována alternativními fakty a poháněna konspiračními teoriemi a ošklivostí. Na Floridě se mladí lidé učí, že otroci si vyvinuli dovednosti, které pak mohli využít pro svůj osobní prospěch. Zábavní průmysl není vůči této hnisavé nemoci imunní. ‚Duke‘ John Wayne o původních obyvatelích Ameriky prohlásil, že nemá pocit, že bychom udělali něco špatného, když jsme jim tuto skvělou zemi sebrali. Že prý mnoho lidí potřebovalo novou půdu a indiáni se ji sobecky snažili zachovat sami pro sebe.“
Robert De Niro
Robert De Niro

Herec, Účinkující

Herec ještě dál pokračoval ve čtení textu, v němž se nevyhnul ani dalšímu ze svých mnoha rýpnutí do bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa: „Lhaní se stalo pouze dalším nástrojem v arzenálu šarlatánů. Bývalý prezident nám lhal zhruba třicettisíckrát během svých čtyř let v úřadu a během své současné mstivé kampaně v tom pokračuje. Ale navzdory všem lžím nemůže skrýt svou duši. Útočí na slabé, ničí přírodní dary a dává najevo neúctu třeba tak, že používá slovo Pocahontas jako urážku.“
Všechny tyto věty neměly zaznít a De Niro rovnou neváhal ukázat prstem na firmu Apple, která film produkovala a která podle něj má prsty ve zkrácení proslovu. „Měl jsem v plánu jim poděkovat a tak dále, ale teď se mi to dělat vůbec nechce. Jak si něco takového vůbec mohli dovolit?“ rozohnil se v přímém přenosu. Apple ani pořadatelé Gotham Awards se k incidentu zatím nijak nevyjádřili, před pár hodinami však web Variety přišel s upřesňujícími informacemi.
Podle zjištění novinářů úpravy skutečně pocházejí od Applu, jehož zástupci prý chtěli, aby se De Nirova řeč týkala jen samotného filmu. Krácení však probíhalo na poslední chvíli a do čtecího zařízení se finální (upravená) verze De Nirova proslovu nahrála pouhých deset minut před začátkem ceremoniálu, takže s hercem už nikdo nestihl nic konzultovat. Organizátoři Gotham Awards s tím prý neměli nic společného, šlo tedy zřejmě o nedorozumění mezi zaměstnanci Applu a De Nirem, který proškrtanou finální verzi neměl možnost schválit.

Nezávislé ceny už nejsou tak nezávislé

Ceny Gotham Awards se předávají už od roku 1991 v New Yorku a rozhoduje o nich sdružení složené především z nezávislých filmařů a filmařek. Jedná se tedy o pomyslný protipól Hollywoodu, a to jak z hlediska rozpočtů oceňovaných snímků, tak především geograficky. Jedním z hlavních cílů těchto cen je totiž přitáhnutí pozornosti k filmovému průmyslu na severovýchodě USA. Roku 2004 navíc došlo k rozšíření počtu kategorií i snímků, jež mohou být nominovány; původně si ceny Gotham mezi sebou rozdávali newyorští filmaři.
Pro úplnost se sluší dodat, že letos si cenu za nejlepší snímek odnesla romance Minulé životy, dvě sošky pak vyhrálo drama Anatomie pádu (za scénář a nejlepší mezinárodní film). Hned čtyři nominace si připsalo drama All of Us Strangers, neproměnilo však žádnou z nich. Celkově se rozdalo sedm sošek ve filmových kategoriích, tři pro televizní projekty a dalších šest speciálních cen (včetně zmíněné pro Zabijáky rozkvetlého měsíce).
zdroje: The Hollywood Reporter, The Guardian, Variety
Výsledky také můžete srovnat s naším žebříčkem nejlepších filmů letošního roku.