Čína má svého Oscara Schindlera. V České republice o něm točí seriál.

Čína má svého Oscara Schindlera. V České republice o něm točí seriál.
Poslední vízum
„V Terezíně budeme natáčet především akční scény, například útěk hlavních postav z koncentračního tábora. Památník Terezín proto ve dnech 19., 20., a 22. až 25. listopadu zcela uzavřeme pro veřejnost,“ řekl Pavel Berčík, výkonný producent projektu.
Příběh čínského velvyslance v Rakousku, který před nacisty zachránil tisíce Židů, se začal natáčet 16. září v Praze a zaměstnává přes 200 lidí. „Na projektu pracují dva samostatné česko-čínské štáby, které se mu věnují 12 hodin denně tak, aby se série stihla dokončit do konce listopadu. Poté se celý štáb včetně několika českých herců přesune do Šanghaje, kde budou dotočeny poslední scény,“ uvedli producenti projektu Steve Lichtag a Tiefeng Shan ze společnosti Twin Star Film, která je koprodukčním partnerem čínské Omnijoi TV.
Jan Révai
Natalia Germani, Jan Révai a Kateřina Sokolová během tiskové konference.
Českých herců bylo do projektu vybráno více než 30 a v nejvýraznější roli se objeví Jan Révai. „Moje role se jmenuje Hans a je to ta nejzápornější postava, esesman, který jde po hlavní postavě Pu ti cou,“ vysvětlil Révai, který díky tomuto projektu musel výrazně omezit své ostatní aktivity. „Je to velký výpravný projekt s velkým počtem natáčecích dnů, dělaný s obrovským nasazením, se kterým jsem se doposud nesetkal. Je to obrovská příležitost a zkušenost, kvůli které jsem musel na čtvrt roku omezit téměř všechny své divadelní aktivity,“ dodal herec, jehož manželku hraje herečka Vlastina Svátková. V dalších rolích se objeví například modelka Kateřina Sokolová nebo slovenská herečka Natalia Germani, která ztvárnila hlavní roli židovské houslistky.
Poslední vízum
Z natáčení seriálu Poslední vízum.
Projekt se vyznačuje také množstvím velkých výpravných scén. „Zatím největší scénu jsme točili s třemi stovkami lidí na Senovážném náměstí v Praze, v Národním domě na Vinohradech jsme zase měli pohromadě asi 150 německých vojáků v uniformách,“ dodal Berčík k materiálu, ze kterého vznikne osmidílný seriál Poslední vízum. Ten by měl být na podzim příštího roku uváděn na dvou největších čínských televizních stanicích – CCTV a JIANGSU TV. V jednání je i americká stanice FOX a jedna z českých televizí.
Děj seriálu vychází z reálného životního příběhu čínského velvyslance Feng-Šan Ho, který až do své smrti v roce 1997 nikomu neprozradil, že když v letech 1938 – 1940 pracoval jako čínský konzul na velvyslanectví ve Vídni, zachránil tisíce Židů před koncentračními tábory tím, že jim vydával víza a pomáhal s vycestováním z Evropy. Po jeho smrti se mu tak začalo přezdívat čínský Oscar Schindler.