Finále Plzeň není jen filmovým festivalem. Představujeme program 27. ročníku.
Hany | CinemArt
27. ročník Finále Plzeň začne již 27. dubna v západočeské metropoli. Nabídne téměř 170 filmových projekcí a bohatý doprovodný program. Světové “neformanovské” filmy kameramana Miroslava Ondříčka, téměř kompletní domácí hraná i dokumentární tvorba za poslední rok za účasti tvůrců. Pocta jubilantům Juraji Herzovi a Věře Plívové-Šimkové, předpremiéra snímku Hany, všech 35 dílů seriálu Terapie 2, zahraniční filmy, na kterých se loni podíleli čeští tvůrci, přednáška Vladimira 518 o knize Kmeny a Kmeny 0 nebo autorská čtení a talkshow... Plno důvodů, proč vyrazit do Plzně. Festival Finále Plzeň je první obdobnou akcí před začátkem léta.
Letos poprvé se budou udílet místo dvou hned čtyři hlavní ceny - Zlatí ledňáčci. Program Finále Plzeň totiž obohatí nová soutěž českých a slovenských televizních formátů ve dvou kategoriích: dramatická a komediální tvorba. „Její vznik reaguje na aktuální důraz českých televizí na zkvalitňování své tvorby a absenci soutěžní platformy jak v České republice, tak i její nedostatečnost v celé Evropě,“ uvádí výkonná ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. Zlaté ledňáčky proto letos rozdělí místo dvou tři mezinárodní poroty.
Upoutávka na letošní ročník Finále Plzeň:
Předsedou poroty celovečerních hraných a animovaných filmů, která byla letos rozšířena i o slovenské snímky, je režisér Juraj Herz. Nové dokumentární snímky posoudí porota v čele s oceňovaným režisérem Lukášem Přibylem. Předsedou poroty televizních formátů se stane Ivo Mathé.
Malcolm McDowell coby Štastný to muž. Za kamerou stál Miroslav Ondříček.
Letošní ročník Finále Plzeň bude věnován třem jubilantům - velkým osobnostem českého filmu, které letos oslaví osmdesáté narozeniny: kameramanu Miroslavu Ondříčkovi, režisérce Věře Plívové-Šimkové a režiséru Juraji Herzovi. V sekci nazvané Lucky Man Miroslav Ondříček uvidí diváci tři snímky, které tento kameraman natočil se zahraničními režiséry: Čas probuzení (1990), Šťastný to muž (1973) a Silkwoodová (1983).
Lišáci, Myšáci a Šibeničák. Do Plzně přijede i herec Jan Kraus.
V rámci pocty Juraji Herzovi bude promítnut snímek Sladké hry minulého léta (1969) a z tvorby Věry Plívové-Šimkové film Lišáci, Myšáci a Šibeničák (1970), na jehož projekci v Plzni přislíbila účast paní režisérka i řada herců, kteří v jejích filmech v dětských rolích začínali (například Jan Kraus nebo Marek Vašut).
Festival zahájí 27. dubna předpremiéra snímku Hany (2014). Režisér Michal Samir a producent Matěj Chlupáček film natočili s Hanou Vagnerovou, Jitkou Schneiderovou a dalšími v září 2013 v centru Plzně v průběhu pouhých tří nocí. Jak vypadají „české stopy v mezinárodních koprodukcích” ukáže stejnojmenná sekce zahraničních snímků, které vznikly loni za přispění domácích filmařů. Film Sputnik (2013) bude v Plzni dokonce uveden v předpremiéře, dalšími příklady spoluprací jsou filmy Detektiv Down (2013), Láska, soudruhu! (2013) a Velmi neklidné léto (2013).
Velmi neklidné léto, koprodukční snímek, který vznikl i za účasti České republiky. | Finále Plzeň 2014
Ve spolupráci s Českým filmovým centrem stráví diváci na Finále Plzeň Dlouhou noc krátkých filmů, která přinese to nejzajímavější z české a slovinské krátkometrážní tvorby. Návštěvníci festivalu budou mít také unikátní příležitost zhlédnout kompletní druhou řadu seriálu Terapie z dílny HBO, která výtěžek ze vstupného a speciálních permanentních vstupenek věnuje na charitativní účely.
Radim Špaček
Součástí programu se také stanou autorská čtení (Irena Dousková, Jan Novák, Jáchym Topol), přednáška Vladimira 518 o knihách Kmeny a Kmeny 0 i talkshow FIlmy Našich LEt, ve které bude Tomáš Baldýnský zpovídat veterána tuzemského hip hopu Ondřeje “Sifona” Anděru a režiséra Radima Špačka. Součástí festivalu se jako již tradičně stanou Industry Days určené filmovým profesionálům, s diskusemi, prezentacemi a workshopy na aktuální témata, včetně 13. prezentace připravovaných hraných a animovaných filmů, kterou připravuje na 29. dubna do Plzně České filmové centrum.
Jana Plodková na loňském ročníku Finále Plzeň.
Letos nově festival vychází vstříc i mimoplzeňským divákům - vstupenky je možné zakoupit nejen na tradičních místech v Plzni, ale také on-line zde. Cena jedné vstupenky je 99 Kč, k dostání je také celotýdenní akreditace a permanentní vstupenka na všechny díly Terapie 2.