Česká republika vyšle do oscarového klání film pojednávající o božském skladateli Josefu Myslivečkovi

Česká republika vyšle do oscarového klání film pojednávající o božském skladateli Josefu Myslivečkovi
Il Boemo (Vojtěch Dyk) | Marta Tagliavia
Výpravný historický film Il Boemo v titulní roli s Vojtěchem Dykem představuje nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka. Snímek bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži filmového festivalu v San Sebastianu, který začíná tento pátek. Do českých kin pak oficiálně vstoupí 20. října 2022.
Petr Václav
Il Boemo | Petra Hajská
„Nominace mezi nejlepší zahraniční snímky je oceněním vykonané práce a také vzrušující nadějí na nová dobrodružství. Skrývá v sobě příležitost představit Josefa Myslivečka americkému publiku a velmi nám pomůže v našem úsilí navrátit jej na světové operní scény. Řadu akademiků neznám
osobně, ale vážím si jejich práce, další znám dlouhá léta, někteří byli mými spolupracovníky, spolužáky nebo přáteli. To, že tato pestrá odborná společnost dala hlas našemu filmu a Josefu Myslivečkovi, mi dělá velkou radost a jsem jí za to vděčný,“ dodává Petr Václav, režisér a scénárista snímku Il Boemo.
„Josef Mysliveček byl podle mě velmi ambiciózní člověk, který ale nikdy nepřekračoval hranice lidskosti. Byl jedním z mála, kteří hudbou žili opravdu naplno – od rána do večera,“ připomíná herecký představitel Josefa Myslivečka Vojtěch Dyk.
Vojtěch Dyk
Il Boemo | Richard Hodonický
Hlasování o kandidáta na Oscara probíhalo od 29. srpna do 9. září a akademici vybírali z 15 českých hraných a dokumentárních filmů, přihlášených jejich producenty. Za filmem Petra Václava se umístilo drama Oběť debutanta Michala Blaška a mysteriózní Světlonoc Terezy Nvotové (v abecedním pořadí). Oscarový shortlist 15 zahraničních filmů bude zveřejněný 21. prosince 2022 a nominace budou vyhlášené 24. ledna 2023. Datum slavnostního ceremoniálu v pořadí 95. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd je stanoveno na 12. března 2023.
Režisér Petr Václav připravoval film Il Boemo více než deset let a je zároveň i autorem scénáře. Přibližuje osudy jednoho z nejslavnějších českých skladatelů Josefa Myslivečka, který se ve své době dokázal prosadit v obrovské konkurenci italských skladatelů. Vedle Vojtěcha Dyka do hlavních rolí obsadil herečky Barbaru Ronchi, Elenu Radonicich nebo Lanu Vlady. O autentické provedení Myslivečkových operních árií se ve filmu za hudebního doprovodu předního českého barokního orchestru Collegium 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse zasloužili přední světoví operní sólisté, například Philippe Jaroussky, Simona Šaturová, Raffaella Milanesi nebo Emőke Baráth. Film se natáčel v České republice i v Itálii a vznikl v česko-italsko-slovenské koprodukci.

Trailer: Il Boemo

Il Boemo
V loňském roce akademici vyslali do boje o Oscara film Davida Ondříčka Zátopek. Zlatou sošku americké Akademie filmového umění a věd zatím získaly pouze dva československé a jeden český film. V roce 1965 Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, o dva roky později Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.
Film Il Boemo obdržel podporu na vývoj z programu Kreativní Evropa MEDIA.

Kinobox: Jakmile je to Číňanka, je podezřelá! Co by jinak dělala v Koreji, pane rado?

Filmy z Jižní Koreje se vyznačují tím, že jen málokdy mají jeden žánr. Proto je Podezřelá nejen krimi thrillerem, ale i romancí a komedií. A stejně jako předcházející díla režiséra Parka Chan-wooka (Old Boy, Komorná) jde o podmanivou výtvarnou podívanou.