Téma

18.8.2017 /10:30/

Přehlížené pecky: Zběsilý útěk - nejlepší film Paula Walkera

Existuje nespočet filmů, které jsou na hranici geniality, ale široká veřejnost je nezná. „Přehlížené pecky“ vám tyhle kousky představí a ideálně na ně navnadí.

O čem to je? O chlápkovi (Paul Walker), který se měl zbavit důležitého důkazu v podobě zbraně, ale místo toho si ho ukryl doma. Když pak jednoho dne pistoli odnese jeho kluk k sousedům, stane se nejhorší možná věc - sousedovic dítě postřelí svého tátu a následně s pistolí zmizí. Tím je odstartována jedna zběsilá noc, ve které svou roli hrají prostitutka, pasák, starostlivá matka, mafiáni, zkorumpovaný policajt, malé děti, pedofilové, špatné načasování, zimní stadion a Karel Roden.

Trailer:

5 důvodů, proč Zběsilý útěk vidět:

1. Paul Walker uměl být frajer! Když zrovna nehrál ve filmu bez trička a nesnažil se jako beach boy balit modelky, měl Paul Walker charisma na rozdávání. Ostatně i v posledních dílech série Rychle a zběsile měl slušný tah na branku. Opravdovým hereckým majstrštykem v jeho podání nicméně navždy zůstane Joey ze Zběsilého útěku, který doslova redefinuje postavu absolutního smolaře. Vedle něho i poslední skaut Joe Hallenback vypadá jako rozené štístko. Škoda, že v Hollywoodu nedopřáli Walkerovi za jeho kariéru víc podobných rolí. Tahle mu sedla přímo královsky.

2. Karel Roden je cool, i když hraje asi po stopadesáté Rusa. Roden hrozně rád hraje ve filmech, o kterých nikomu neřekne. Většina českých diváků tak zpravidla až „omylem“ narazí na jeho výkon v nějakém zahraničním filmu. Ve Zběsilém útěku si Roden vyfasoval dalšího Rusa, tentokrát s nadšením pro filmy Johna Waynea. A jakkoli je ta postava na hraně filmového klišé, Roden z ní ždímá maximum. O téhle roli MĚL mluvit.

3. Tepová frekvence na maximu. Režisér Wayne Kramer nikdy předtím ani potom nenatočil jiný akční film, což je jednoznačná škoda. Jeho režijní styl je totiž někde v té boží rovině, kterou operuje Guy Ritchie… akorát si to v rámci tempa vynásobte dvěma! Zběsilý útěk nenabízí nutně akční scény, je akčně pojátý celý. V tom filmu se pořád něco děje, i když si jen lidé povídají u večeře. A k tomu ty dokonale vybrané barevné filtry. Vizuální slast.

4. Anděl pomsty. Dobrý film má mít minimálně jednu pasáž, kterou si divák bude navždy pamatovat. Ve Zběsilém útěku je jich hned několik (odkaz na reklamu „k nezaplacení“, puky na ledě, téměř každý výstup pološíleného pasáka). Jako ledovec nad nimi nicméně ční scéna, ve které musí hrdinova manželka čelit pedofilům. S hlavní linií ta pasáž, pravda, moc společného nemá. Jde ale o tak dokonale natočenou a vygradovanou scénu, že to tvůrcům rádi odpustíte. Geniální filmový moment.

5. Vera Farmiga. S tím souvisí předchozí bod, neboť právě ona hraje Walkerovu manželku. Farmiga, v současné době propálená hity jako Zdrojový kód či V zajetí démonů, si ve Zběsilém útěku teprve získávala herecké ostruhy. A se svou rolí se vypořádala parádně. Pokud někdo nechápe, co „na herečce kdo vidí“, Zběsilý útěk mu dá jasnou odpověď.

Klasická "tarantinovská" situace.

Zběsilý útěk je zkrátka povinná záležitost pro každého fanouška drsnější akce či frenetičtěji natočených filmů. V tomhle případě berte jako bonus fakt, že tohle nemá pitomý scénář a herci hrají jako o život. Za poctivých 90%.

-
-

Související články:

Vzpomínáme: Nejlepší filmy sympaťáka Paula Walkera

Modrooký sympaťák Paul Walker, který nás nečekaně opustil 1. prosince 2013 při tragické autonehodě, by tento týden oslavil své 44 narozeniny. Pojďme si...

TOP 10 nejlepších akčních scén série Rychle a zběsile

Rychle a zběsile 7 již rachotí v kinech a obsahuje hned několik akčních veletočů, které si u žánrových nadšenců vyslouží kultovní status. Než na film...

10 zajímavostí, které (nejspíš) nevíte o sérii Rychle a zběsile

Série Rychle a zběsile se postupně stala jednou z nejúspěšnějších akčních franšíz vůbec. A protože se již brzy do kin přiřítí sedmý díl, slibující ještě...

Zemřel herec Paul Walker! Jak? Paradoxně při autonehodě.

Ve svých 40 letech zemřel, pravděpodobně po nárazu do veřejného osvětlení, známý herec Paul Walker. Narodil se 12.9.1973 v Glendale v Kalifornii, kde také...

Ankety

Která herečka je lepší jako Lara Croft?
 • Angelina Jolie
 • Alicia Vikander
více k tématu:
Glosa: Jak dnes působí série Tomb Raider s Angelinou Jolie?
Líbila by se vám Záhada Blair Witch ve formě seriálu?
 • Ano
 • Ne
více k tématu:
Děs z lesů se vrátí. Ze Záhady Blair Witch bude seriál
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v březnu 1993?
 • Přepadení v Pacifiku
 • Manželé a manželky
 • Osobní strážce
 • Exploze
 • Misery nechce zemřít
 • Vůně ženy
 • Chaplin
 • Drákula
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v březnu před 25 lety?
Na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce?
 • Akta Pentagon: Skrytá válka
 • Ready Player One: Hra začíná
 • Indiana Jones 5
 • West Side Story
 • Na jiný
více k tématu:
Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?
Je pro vás Smrtonosná past vánoční klasikou?
 • Rozhodně, ho ho ho!
 • Vůbec.
 • Váhám...
více k tématu:
Smrtonosná past byla zvolena nejlepším vánočním filmem všech dob

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: