Ivan Reitman, světově proslulý režisér narozený v Československu, zemřel v 75 letech. Určitě milujete jeho Krotitele duchů

Ivan Reitman, světově proslulý režisér narozený v Československu, zemřel v 75 letech. Určitě milujete jeho Krotitele duchů 9 obrázků v galerii
Dan Aykroyd, Rick Moranis a Ivan Reitman - Krotitelé duchů | Foto: Columbia Pictures
Slavný režisér, scenárista a producent židovského původu stál za filmy jako Krotitelé duchů nebo Policajt ze školky. K rodnému Československu, odkud rodina emigrovala, však podle vlastních slov neměl žádný zvláštní vztah.

Ivan Reitman se narodil 27. října 1946 v Komárnu. Oba jeho rodiče byli maďarští židé – matka přežila Osvětim a otec byl členem odbojového hnutí. Když byli Ivanovi čtyři roky, celá rodina imigrovala do Kanady a na Československo nezbylo budoucí hollywoodské osobnosti příliš mnoho vzpomínek.

V tamním Toronru načal Reitman v sedmdesátých letech producentskou kariéru, seznámil se s pozdějším častým spolupracovníkem Danem Aykroydem (Krotitelé duchů) a produkoval dva filmy kultovního Davida Cronenberga, konkrétně Červi a Rabid. Od této exploatační tvorby, která zahrnovala také béčkový erotický škvár Ilsa, sibiřská tygřice, se však Reitman záhy přesunul k žánru, který jej po celý zbytek kariéry nejvíce zdobil – k rodinným komediím.

Dvojčata | Foto: Universal Pictures

Průlom nastal díky produkci kultovní teenagerské komedie Zvěřinec časopisu National Lampoon a režii komedie Nemotorové (1979), v níž si zahrál Bill Murray. Odtud byl už jen krůček k režii legendárních Krotitelů duchů, kteří patřili k největším hitům roku 1984, na něž Reitman navázal o pět let později úspěšným pokračováním.

S komediální fantasy sérií, v níž Aykroyd a Murray čelí duchařským entitám, bývá Ivan Reitman spojován nejvíce. Produkoval rovněž letošní sequel Krotitelé duchů: Odkaz, který natočil jeho syn Jason Reitman. Zapomínat by se ale nemělo ani na komedii z Bílého domu Dave, v níž Kevin Kline zaskakuje za zesnulého prezidenta, nebo na spolupráce s Arnoldem Schwarzeneggerem ve filmech Dvojčata nebo Policajt ze školky.

Zvažován byl jako možný kandidát na režii Harryho Pottera a Kamene mudrců, ale volba nakonec padla na kolegu z komediální branže Chrise Columbuse. Jeho posledním režisérským kreditem zůstalo sportovní drama Velký draft s Kevinem Costnerem, uvedené roku 2014.

Ivan Reitman zemřel ve spánku v sobotu 12. února ve svém kalifornském obydlí. Bylo mu 75 let a zanechal po sobě vdovu Geneviève Robert, s níž se oženil roku 1976, a dva potomky. Zmiňovaný Jason Reitman je rovněž úspěšný režisér (Juno) a dcera Catherine je známá jako výkonná producentka, scenáristka a herečka ze seriálu Zpátky do práce.

Dave | Foto: Warner Bros.

„Naše rodina truchlí nad nečekanou ztrátou manžela, otce a dědečka, který nás vždy učil vidět kouzlo života,“ napsala trojice rodinných pozůstalých ve společném prohlášení. „Utěšuje nás, že jeho práce filmaře přinesla smích a štěstí nesčetným divákům po celém světě,“ dodává.

Ankety
Vadí vám homosexuální polibky v popkultuře?
Vůbec ne.
Jsem rád/a, když tam jsou!
Je mi to jedno.
Z nějakého důvodu mi vadí.
Nemám na to žádný názor.
Nejnovější články:
Načíst další články