Zvoní kinům umíráček? Filmový gigant Disney překopává pravidla hry

Zvoní kinům umíráček? Filmový gigant Disney překopává pravidla hry 6 obrázků v galerii
Mulan | Foto: Walt Disney Studios
Koronavirová pandemie "jen" urychlila trend prosazující se v rámci globálního kinoprůmyslu a zábavy již několik let. To, co spolu s filmem Roma dokázal v roce 2019 na udílení Oscarů streamovací Netflix, a na co navázalo během jarní koronavirové pandemie studio Universal Pictures v případě druhých Trollů, kteří bezkonkurenčně ovládly VOD prostor, teď pečetí celosvětový "hegemon" s filmovou zábavou, Walt Disney Studios, mající pod sebou nejen práva na slavné animované pohádky a pixarovky, ale též marvelovské komiksy a filmovou ságu Star Wars.
Nejvýdělečnější snímek ve virtuálním světě aneb Trollové 2 lámou rekordy Nejvýdělečnější snímek ve virtuálním světě aneb Trollové 2 lámou rekordy

U DreamWorks mají alespoň nějaký důvod oslavovat! Jejich animovaný snímek Trollové...

Po letošním jarním nástupu koronavirové pandemie filmová studia stáhla z kin většinu blockbusterového obsahu (až na Tenet a Mulan). Zoufalé kinaře poškádlilo studio Universal Pictures v první polovině roku, když očekávané druhé Trolly rovnou vypustilo na internet, čímž dalo jasný vzkaz provozovatelům kamenných sálů - do budoucna s našimi filmy nemusíte počítat. Universalu tenhle krok vyšel, doslova celá planeta byla v karanténě a tak si lidé houfně stahovali druhé Trolly, kteří tak zaznamenaly historický rekord v rámci "návštěvnosti ve virtuálním prostoru". Některé řetězce multikin to rozezlilo a vzkázaly studiu, že pokud by je i v budoucnosti obešlo, dostanou od kin "stopku".

Vztah kinařů a studií připomíná prozaický sňatek z rozumu, jeden bez druhého nemůže být. Filmová studia investují (a občas i riskují) do megalomanských projektů a počítají, že na ně do kin přijdou davy. A provozovatelé sálů se těší, až budou počítat tržby.

Duše: Je nový film od Pixaru návratem do zlaté éry studia? Duše: Je nový film od Pixaru návratem do zlaté éry studia?

Pod vlivem aktuálních neblahých událostí možná řada diváků zapomíná, že závěr roku 2020 nám přinese také nejnovější snímek oblíbeného studia...

Nejnovější oznámení Walt Disney Studios, že se premiéra očekávané pixarovky Duše uskuteční sice ještě letos, nicméně pouze virtuálně na VOD platformě studia, je bezprecedentní. Nic proti Universalu, ale Disney je výrazně silnější a bohatší hegemon, na jehož tvorbu čekají každým rokem miliony a miliony fanoušků. Pod jeho finanční podporou vznikají animáky, hrané verze Disneyho klasik, marvelovské komiksy i snímky a seriály ze světa Star Wars. Disney dává jasnou zprávu: "Už nemůžeme déle čekat s odkládáním kinoprojekcí, chceme vidět zisky alespoň ze streamovacích služeb. Kinaři musí jít stranou." Bude to impuls i pro ostatní velké světové hráče na poli filmové tvorby? Přesune se obsah živelně na internet a kinaři spláčí nad výdělkem?

Další velké studio posouvá své premiéry. Letos se v kinech možná dočkáme už jen jediného blockbusteru Další velké studio posouvá své premiéry. Letos se v kinech možná dočkáme už jen jediného blockbusteru

Odkládací rutina posledních měsíců stále nebere konce a čerstvě ji přiživuje studio Warner Bros.

Jedno je jisté. V současnosti dochází k nekompromisnímu přehodnocování způsobu distribuce a sledování videoobsahu. Ne každému to je nicméně pochuti, a nemám teď na mysli jen divácké návyky a zažité "stereotypy". Deník Lidovky ve středu 14. října 2020 informoval, že proti Disneyho kroku se vyslovila evropská kina. Řada z nich (pomíjíme teď situaci u nás v České republice) je stále otevřena a na nasazení divácky atraktivních titulů čeká jako na smilování.

Cituji včerejší Lidovky.cz: "Podle Mezinárodní unie kin (UNIC) rozhodnutí společnosti Disney šokovalo a pobouřilo provozovatele evropských kin. „Mnoho kin v Evropě a po celém světě je nyní otevřeno. Jejich provozovatelé vynaložili nemalé částky, aby z nich udělali co nejvíce bezpečná místa. Snaží se publiku nabídnout nové a lákavé filmové zážitky. Místo toho přišla další rána,“ stojí v oficiálním vyjádření."

Duše | Foto: Pixar Animation Studios

Odkopal se "konečně" Disney a ukázal svou skutečnou tvář "hegemona", na kterém jsou ostatní závislí, ale on už se o zisky nehodlá dělit? Nebo jen logicky, i když nekompromisně, kope za své podnikatelské záměry a zaměstnance? A jak to může ovlivnit chování ostatních filmových studií, motivaci případných nových provozovatelů kin a tradičních kamenných promítáren, které od svého vzniku přiváděly návštěvníky a diváky v magický úžas? Diskutujte pod článkem.

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články