Roma (Velká Británie)
« další názvy »
Mexiko Mexiko
USA USA
135 minut

Žánry

:
Drama, Oscarový, Retro

Obsah

:
Zatím nejosobnější projekt oscarového režiséra a scenáristy Alfonsa Cuaróna (Gravitace, Potomci lidí, Mexická jízda), film Roma, sleduje dívku Cleo (Yalitza více »« méně

Režie

:
Alfonso Cuarón

Scénář

:
Alfonso Cuarón

Herci

:
Marina de Tavira Latin Lover ...
Distributor: Netflix
Jste na stránce filmu Roma. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Roma myslíte! K 14. dubnu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27600 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 80%
  5
  0
  22. 12. 2018
  Brenan88 (43012 bodů)

  Nesdílím typy názorů,že se jedná o jeden z nejlepších filmů posledních let. Podle mne je Roma obyčejným filmem o životě obyčejných lidí,ale neobyčejně natočené. Možná si to při sledování nebudete připouštět,ale ten film se vám chtě nechtě dostane pod kůži. Díky přirozeným hereckým výkonům si budete při sledování připadat jako by jste tyto události prožívaly spolu s nimi. Roma je krásným filmem o silných ženách a matkách,které se musí vyrovnat s nepřízní osudu. Místy úsměvné,místy kruté,místy smutné,prostě takové jako je život sám. Cuarón na pozici režiséra výborný,ale Cuarón na pozici kameramana geniální. Ta práce s kamerou je neuvěřitelná. Velmi silný filmový zážitek a podle mne bude Oscar v dobrých rukou.

 • 90%
  4
  0
  19. 12. 2018
  lamps (14696 bodů)

  Roma nevcucne a nesežvejká, nedonutí diváka, aby si napětím okousával nehty, ani nepřipomene ten stejný humánní žalozpěv, s jakým se nešťastní hrdinové protloukali například ve Zlodějích kol. A přesto je krásná... Film o pocitech tak skutečných, že mě v kině štípaly do zadku, kdykoli jsem si pomyslel, že sleduji jenom film. Procítěné pomalé vyprávění, kde nejsou tak důležité následky, jako prožívání přítomnosti a empatie k hlavní postavě. A tomu odpovídá i styl - do dlouhých záběrů a do výrazné hloubky komponované scény, jejichž inscenace a ozvučení nechávají diváka putovat prostorem společně s aktéry, popřípadě dosyta vychutnávat emoce, které narace pečlivě připravuje a předznamenává (závěrečná mořská očista). Přestože jsem nepociťoval vytoužené cinefilní políbení, Romu jsem si veskrze zamiloval pro původní znázornění lidské sounáležitosti a pro její svět, který umí být stejně nehostinný, nevypočitatelný i láskyplný najednou. Režie i kamera fenomenální.

 • 70%
  0
  0
  6. 4. 2021
  Pete69 (13953 bodů)

  Vlastně strašně obyčejný příběh bohatší mexické rodiny a jejich hospodyně. Černibílá filmu sluší, celé to působí velmi realisticky a lidsky. Dlouhé krásné záběry poklidné tempo, přitom ani chvíli nudy a nic mi nepřišlo nadbytečné. Moc pěkná podívaná - 70%

 • 75%
  1
  0
  20. 1. 2019
  Petrson (4018 bodů)

  Kameramanské autorské surové černobílé cvičení, v tomto ohledu na jedničku podtrženou, kdy panoramatické celky vyjadřují mnohé. Subjektivní sociální drama (Cuaronovo dětství?), které nekompromisně odhaluje běžné všední dny v Mexiku sedmdesátých let. "Mešikas" versus "španělští okupanti", ženy versus muži a chudoba versus bohatství. Vše jasně a poměrně černobíle nastíněno, ale v politicky nepřehledném filmovém Mexiku (ideály, demonstrace, pochody). Obrazové exhibice jednotlivých scén dominují nad několika dialogy v téměř bezeslovném filmu. Pocta dané době, tedy kinnematografii 60. a začátku 70. let, pomalé obrazové tempo ve stylu filmů Smrt v Benátkách, Evangelium sv. Matouše, či novější Bílé stuhy... P.S. Tohle je film pro velká plátna, "bohužel" jsem ho viděl na Netflixu v TV, ne v kině.

  • kamera, výprava, (ne)herecké výkony
  • odkaz na Gravitaci, autorův dětský sen
  • 95%
   0
   0
   29. 4. 2019
   Vurhor (2009 bodů)

   Překrásný film. Ne nadarmo mám Cuaróna v kolonce nejoblíbenějších režisérů všech dob. Ten chlap prostě umí točit filmy. A řekl bych, že dokonce líp, než většina dnešních aktivních režisérů. Roma si na nic nehraje. Nic divákovi nevnucuje, nepatetizuje. Je to velice osobitý skromný snímek, který diváka okouzlí naprosto úchvatnou atmosférou, uvěřitelnými dialogy, plus podmanivým stylem vyprávění, který se člověku rychle dostane pod kůži. Snímek stojí za pozornost už jen pro jeho technickou preciznost. Vynikající kamera (Cuarón ty dlouhé záběry bez střihu prostě miluje, no bodéjť. Dyt je v nich mistrem.) a zvuk absolutně dominují, spolu s hudbou podkreslují citlivý a dojemný pohled na život v místě, kde není jednoduché žít. A fakt klobouk dolů, že diváka zcela levou zadní dostane po emocionální stránce, aniž by se musel uchýlit k nějakým přes příliš sentimentálním metodám. Z tohoto snímku bude jednoho dne klasika. A naprosto zaslouženě.

  • 90%
   1
   0
   7. 5. 2019
   EXpenzza (747 bodů)

   osobních tragédií služky a jejích bohatých zaměstnavatelů není úplně příjemnou podívanou, ale o to jde o intenzivnější filmařskou výpověď. Ta je podkreslena velmi lidskými hereckými výkony, podpořena výborně komponovanými záběry a umocněna černo-bílostí filmu, která jakoby dodávala onu syrovost celého zážitku. Cuaron zde předvedl dílo hodné mistra a film si zaslouží absolutorium.

  • 65%
   2
   0
   20. 1. 2019
   darth vader (714 bodů)

   Na můj vkus byl film až moc zdlouhavý bez poutavého téma. Na druhou stranu oceňuji kameramanské kompozice. Díky nim, filmu atmosféra rozhodně nechyběla. Řekl bych, že mi chybělo něco co by mi dalo důvod film sledovat. Humor jsem ve filmu nenašel a ani s hlavní postavou uklízečky jsem se nedokázal dostatečne zžít. Neměl pro mě dostatečnou myšlenku.

  • 20%
   0
   0
   14. 5. 2019
   Marrow (96 bodů)

   Dvě hodiny naprosté nudy. Chápu, že si Cuaron chtěl splnit sen o natočení artového filmu, ale tohle je prostě nuda a šeď a nuda. Sledovat detailně zametání psích výkalů nepovažuji za kvalitní kinematografii. Absenci výkladu děje nepovažuji za kvalitní kinematografii a scénář, který nedává postavám možnost se předvést taky nepovažuji za kvalitní kinematografii.
   Že je něco jiné a netradiční, ještě neznamená nutně, že to je super.

  • 65%
   0
   0
   14. 5. 2019
   orkadimenza (62 bodů)

   Když promítač v Bio Oku uváděl Romu jako barvitý film, bylo zřejmé, že nemá na mysli jasný oxymorón, ale spíše rozmanitost snímku a celého prostředí, ve kterém se odehrává. Že je charakteristika Romy jako "Cuarónova nejosobnějšího projektu" výstižná, je zřejmé již od prvních minut, ačkoliv působí nevýrazně a nenuceně. Je to dáno velmi silnou autentičností, která je podle mě nejsilnější zbraní celého filmu. Spolu s autentičností a snahou o zachycení nuzných poměrů života běžného Mexičana ale přichází nuda a stopáž (i přestože není zas tak dlouhá) ubíhá poměrně pomalu. Uznávám, že pro Cuaróna a spoustu dalších (nejen Mexičanů) může jít o jedinečné zachycení jejich všedního, přesto v některých detailech šokujícího bytí, ale pro mne jako filmového diváka nebyl snímek nějak zvlášť obohacující. Netvrdím, že byl zbytečný a v ničem mne nepoučil, ale uznejte, ani čtyřhodinovým záběrům z války byste nedali plný počet hvězd, i kdyby byly sebevíc autentické. Největším boj (kromě hodinek) pro mě nastal v předposlední čtvrthodině, kde jsem si nervozitou z té nepříjemné sekvence záběrů málem ukousal celou ruku. Tahle pasáž se do mě zapsala nejvýrazněji, zbytek filmu však bude spíš vzpomínka na autentické, ale velmi pomalu ubíhající černobílé záběry. S čistým svědomím tak mohu prohlásit, že jsem nakonec rád za hlavního Oscara pro Zelenou knihu.

  • 50%
   0
   0
   14. 5. 2019
   pravanoha (45 bodů)

   Možná jsem jediná, komu film neoslovil. Musím se přiznat,že jsem dopředu nevěděla, co od filmu čekat a ke konci jsem se už modlila, aby vše skončilo a já mohla odejít. Prostě obyčejný příběh bohaté nefunční rodiny a jejich služebnictva, co řeší své problémy. Za mě nedoporučuji.

  76 85 ?
  jak hlasovat?
  • Pete69 70%
  • Mikik4444 50%
  • InJo 85%
  • muzz 80%
  • slevin 90%
  • Tino 75%
  • orkadimenza 65%
  • Marrow 20%
  • pravanoha 50%
  • EXpenzza 90%
  všechna hodnocení (34)