Soul (USA, (mezinárodní název))
USA USA
100 minut

Žánry

:
Animovaný, Drama, Komedie, Rodinný, Dětský, Etnicky orientovaný, Oscarový, Spirituální, Teenagerský

Obsah

:
Hlavním hrdinou příběhu je Joe Gardner (Foxx), nespokojený učitel hudby na střední škole, který věří, že pravým smyslem jeho života je hrát jazz. Nakonec více »« méně

Režie

:
Pete Docter

Scénář

:
Pete Docter Mike Jones

Herci

:
Jamie Foxx Tina Fey Phylicia Rashad Daveed Diggs Ahmir-Khalib Thompson ...
Premiéra: 3. 6. 2021
Distributor: Falcon
Jste na stránce filmu Duše. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Duše myslíte! K 28. květnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27995 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Duše


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 70%
  0
  0
  18. 1. 2021
  lamps (14836 bodů)

  Tentokráte za očekáváním - více než kdy jindy je na tom bolestivě znát, jak se tvůrci prostě musí vydávat cestou kompromisu. Ryze dospělácká látka je permanentně ředěna dětskou perspektivou, která neslouží dějové soudržnosti tak hladce jako dříve. Jen považte: Coco poslalo do symbolického světa existenciálních myšlenek normálního malého chlapce, který dováděl ve vizuálně strhujícím prostředí a vše se učil svou vlastní dětskou optikou. V hlavě zase mělo legrační smyšlené protagonisty, které prováděly myšlenkově hutným příběhem ve stylu fantastických cirkusových atrakcí. Duše má ale dospělého lidského protagonistu, u něhož se zkrátka počítá s vyzrálejším pohledem na svět a který zůstává dospělým i v rámci duševního pobytu v symbolickém prostředí. A prostě je znát, že ten film je stavěný spíše pro dospělé, přičemž mu logicky škodí, že se odvíjí docela očekávanými cestičkami a končí tak nuceně a bezkonfliktně. Aranžmá originálního světa je opět skvělé a příběh se příjemně sleduje, jen logicky nemůže být tak zábavný a neurvalý, ani tak silně inspirativní, když všechno střílí až moc univerzálně dovnitř pevné rodinné pohody. Není to špatný film, je jen nedotažený a tak nějak uspěchaný, což je u Pixaru dost zarážející.

 • 70%
  0
  0
  5. 1. 2021
  JosefTomas (8394 bodů)

  Pixarové filmy byly vždycky spíš pohádka pro dospělé, která myslí i na děti, ale postupem času to vypadá, že se rozhodli stárnout společně s divákem a já jsem za to docela rád, protože minimálně mně se tento styl, kterým se vydávají, vcelku líbí. Jen je škoda, že od půlky stopáže se rozhodnou jít víc dětem naproti a já se trochu nudil. Finále také nezasáhlo, holt už toho bylo moc a někde naopak málo. I toto škobrtnutí ale nemění nic na tom, že to Pixar stále umí. Už jen čekám, kdy přestane brát ohled i na děti a rozhodne se jet čistě pro dospělé. A pokud ano, já u toho chybět nebudu.

 • 60%
  0
  0
  16. 1. 2021
  Tom Hardy (5230 bodů)

  Chyběl mi tam krůček navíc, díky němuž bych šel s postavami a nervózně vyhlížel, co se ukrývá za zavřenými dveřmi. Mám pocit, že tu nebylo nejšťastnější rozdání karet, protože se víceméně nabízí jen pár variant řešení. Je to jako dívat se na detektivku, kde tvůrci představí dva podezřelé a tím to hasne. Doufal jsem, že zrovna v případě Pixaru najdou nějaké nečekané řešení, které na konci z předem vyjetých kolejí vybruslí, ale to se bohužel nestalo. Duši nelze upřít silné emoce i skvělé gagy, zatímco však "tam nahoře" se hýří nápady, na zemi to bylo jen tajtrdlíkování v duchu animovaných skečů (příliš nepomáhá i to, že vedlejší postavy z Joeova života vesměs působí jako nezajímavá výplň). V jednotlivých momentech každopádně Pixar nadále fascinuje tím, jak nápaditě umí vytvářet (s)nové světy. Celek ale tentokrát neohromí. Animák Charlie: Všichni pejskové jdou do nebe, v němž hrdina také urputně bojuje proti vlastní smrti, ve mně nechal před lety mnohem silnější otisk. Duši si nakonec budu pamatovat paradoxně hlavně pro to, že v něm můj oblíbený gay moderátor mluví postavu, co kormidluje růžový koráb (což mi postě přišlo vrcholně absurdní, ať už šlo nebo nešlo o záměr)...

 • 75%
  0
  0
  17. 4. 2021
  Martrix (2460 bodů)

  Začátek se mi nelíbil, konec byl trochu fádní a předvidatelný, ale zato prostřední pasáž byla vynikající. Oceňuji animaci, odvahu zařadit jazz a pustit se do tématu, který není pro děti zrovna vhodný. Výsledný dojem je tedy trochu rozpačitý. Navíc Duše nabízí pár klišoidních scén, ale také vcelku inspirativní momenty, které by mohly leckoho přimět aspoň na chvilku přibrzdit a pokochat se prostým faktem, že na světě je vlastně krásně. Pixar je už mnoho let drcen očekáváním kritiky i prostých diváků, že vyrukuje s oduševnělým a originálním příběhem, ze kterého udělá víc než jen animák. Duše tato očekávání sice nenaplňuje, je to takový hybrid mezi Pixarem a klasickou Disney tuctovkou, ale pořád to stačí na nadprůměrné hodnocení.

 • 75%
  0
  0
  4. 7. 2021
  kknk2 (2167 bodů)

  Oscarová pixarovka Duše mi uběhla jako voda. Inspirativní a netradiční snímek mě oslnil především Picassovskými postavičkami a velkolepým soundtrackem. Pointa zasáhne více (americké) dospělé než děti, k tomu zaměření na jazz a na hledání smyslu života se samo osobě straní humoru, který by příběh rozveselil.

 • 75%
  0
  0
  2. 2. 2021
  Vurhor (2016 bodů)

  Soul svým způsobem jde tak trochu lehoulince podobnou cestou jako podobně pojatý Inside Out. Tvůrci si očividně uvědomili, že zkoumání lidského nitra v rámci metafyzických a psychologických možností, je nejen pro diváky nesmírně zábavné, ale také se na tom dá pořádně kreativně vyblbnout. Soul je tak pro oko (i pro ucho) docela dost velká slast. Navíc je to asi jedna z nejdospělejších pixarovek, co jsem viděl. Ne svými fóry, pojetím, atd., nýbrž svou zprávou pro diváka. Obzvlášť pro nás mladé dospělé, co neustále nadáváme na útrapy života, to je jako stvořené. Hlavní problém ale vidím v nedotaženém a nepříliš věrohodném vztahu mezi dvěma hlavními postavami, které jsou svým způsobem dost podobné Marlinovi a Dory z Hledá se Nemo. Ale zatímco u této dvojce je ono přátelské pouto slušně zpracované, u dvojce z Duše to už tak silné není. Díky tomu některé emocionální scény příliš nefungují. I tak má ale film velice milou a příjemnou atmosféru, která je doplněná dějem plným dojemných, veselých a originálních momentů, ze kterých budou jak caparti, tak i dospělí jásat. Inside Out se mi ale ve výsledku líbil víc. Btw, nejděsivější část byla se ztracenými dušemi. Rázem jsem si uvědomil, že ta moje mezi nimi byla taky, když jsem trčel na zkurvené pajdě v Plzni. Brrr. Není divu, že jsem se tam cítil tak na pytel.

Hodnocení a recenze Duše

77 81 ?
jak hlasovat?
 • pitris83 90%
 • pavel-vagner 90%
 • FOREST_KNIGHT_7A 100%
 • dav.bal 80%
 • katcha-vikova 100%
 • Evianka 100%
 • sabule 45%
 • bayern 65%
 • Reacherjack2016 90%
 • kknk2 75%
všechna hodnocení (24)