Bondovky se Seanem Connerym: Hodnoceno od nejlepší po nejhorší

Bondovky se Seanem Connerym: Hodnoceno od nejlepší po nejhorší 16 obrázků v galerii
Sean Connery | Foto: MGM
Sean Connery byl prvním a pro mnohé fandy (už navždy) i nejlepším filmovým představitelem Flemingova agenta 007. Jaké je pořadí jeho příspěvků nesmrtelné sérii z hlediska kvality?

1. Goldfinger (1964)

Přestože Goldfinger v režii Guye Hamiltona je chronologicky až třetí, je to právě on, kdo je první bondovkou se vším všudy. Connery dokonale sžitý s rolí, Q (Desmond Llewelyn) a jeho vynálezy (tím nejzásadnějším je ikonický Aston Martin), Pussy Galore aneb nejslavněji pojmenovaná bondgirl (nedávno zesnulá Honor Blackman), výrazný titulní padouch (Gert Fröbe) s patřičně ambiciózním/šíleným plánem a kultovním "kloboukovým" poskokem Oddjobem (Harold Sakata). Film patřící do zlatého fondu - a to nejen v rámci této série.

2. Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Druhá "conneryovka" nejvíce připomíná klasické špionážní filmy z dob studené války (výrazně akční začne být snímek až v poslední čtvrtině). Nejde tu o ovládnutí či zničení světa, ale "pouze" o získání cenného dešifrovacího zařízení a vyvolání sporu mezi Brity a Sověty (a taky trochu o pomstu Bondovi). Bondgirl je krásná ruská špionka (Daniela Bianchi), dvojice hlavních padouchů (Robert Shaw, Lotte Lenya) je dostatečně výrazná a zajímavá (byť na plátně mnoho času nestráví), hlavním trumfem je ale jako vždy výtečný Connery, který svým charismatem a herectvím utáhne každou scénu.

3. Thunderball (1965)

I třetí (a současně poslední) bondovský počin režiséra Terence Younga to dotáhl na post klasického dílu série. Ve své době byl Thunderball událostí hlavně pro své četné podvodní sekvence, které i dnes mají svou působivost. Zápletka i samotný příběh se z hlediska absurdnosti a megalomanie stále ještě drží docela na uzdě, takže ani po několika desetiletích není Thunderball směšně zastaralou relikvií, která už nemá v době Daniela Craiga co nabídnout.

4. Žiješ jenom dvakrát (1967)

První skutečně velkolepá bondovka s lehkou příměsí sci-fi (režisér Lewis Gilbert na ně byl specialista, viz pozdější "moorovky" Špión, který mě miloval a Moonraker). Ale především první Bondova přímá konfrontace s hlavou organizace Spectre, arcizloduchem Blofeldem (toho zde hraje Donald Pleasance, ale jedním z kandidátů na roli byl i Jan Werich!), jehož nekalé plány jsou vážně grandiózní (chce rozpoutat třetí světovou válku mezi USA a Sovětským svazem), stejně jako jeho hlavní sídlo (obrovská základna v kráteru sopku). Patý (a poslední) z Conneryho skvělých kousků.

5. Dr. No (1962)

První bondovka je v podstatě klasickým "pilotem" - naznačuje, čím bude série do budoucna triumfovat, ale ještě to není úplně ono. Chybí předtitulková scéna, úvodní bondsong, Q a jeho hračky... Na druhou stranu, už zde se objevuje zločinecká orginace Spectre (padouch Dr. No je jedním z jejích členů), Ursula Andress patří mezi top bondgirls a Connery je jako agent Jejího Veličenstva fantastický hned napoprvé.

6. Diamanty jsou věčné (1971)

007 versus Blofeld potřetí (a na nějakou dobu naposled). Po přeobsazení Georgem Lazenbym v předchozím V tajné službě Jejího Veličenstva, v němž Blofeld dostal tvář Tellyho Savalase (a způsobil Bondovi významný šrám na duši), se Connery do série oficiálně (klíčové slovo) ještě jednou vrátil a znovu se střetl se svou úhlavní nemesis (tentokrát v podání Charlese Graye). Ale bohužel se tak stalo v jen velmi mírně nadprůměrném filmu, jenž v ničem přílíš nevyniká. Leda snad nezvyklou dvojicí zabijáků Wint a Kidd, popřípadě Bondovým soubojem s akrobaticky velmi zdatnými bodyguardkami.

7. Nikdy neříkej nikdy (1983)

Conneryho comeback do nejslavnější role po 12 letech od Diamantů. A to v neoficiální bondovce, příběhově kopírující Thunderball (zápletka, protivník, bondgirls - vše je stejné či velice podobné). Zní to divně a taky to divné je. Hlavně ale po všech stránkách slabé a zhola zbytečné. Bizarní omyl, který nezachránil režisér Irvin Kershner (SW: Epizoda V - Impérium vrací úder) ani obsazení, v němž figurují třeba i Kim Basinger, Max von Sydow (v roli Blofelda) nebo Rowan Atkinson (ano, James Bond a Mr. Bean v jednom filmu!). A ke všemu tentýž rok měla v kinech premiéru i oficiální Moorova bondovka - Chobotnička. Zkrátka blamáž, která Conneryho účasti bezpochyby nebyla hodna.

Kterou bondovku se Seanem Connerym máte nejraději?
Dr. No (1962)
Srdečné pozdravy z Ruska (1963)
Goldfinger (1964)
Thunderball (1965)
Žiješ jenom dvakrát (1967)
Diamanty jsou věčné (1971)
Nikdy neříkej nikdy (1983)
Ankety
Jste fanoušky JCVD?
Ano
Ne
Dříve ano, dnes už ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist