Harry Potter: Nejlepší knižní scény, které se do filmů bohužel nedostaly

 Harry Potter: Nejlepší knižní scény, které se do filmů bohužel nedostaly 14 obrázků v galerii
Je jasné, že filmové adaptace nemohou zahrnout vždy veškerý obsah knižních předloh. To samé platí i pro oblíbenou sérii o mladém čarodějovi s jizvou na čele. Pojďme si ale přesto představit pár knižních scén, které by se pro filmové plátno více než hodily.

Kámen Mudrců (2001)

Protiva a Snapeova zkouška

Strašidlo Protiva bylo z filmových adaptací zcela vyškrtnuto, což mi vždy přišlo jako škoda, ovšem zároveň to i částečně chápu, protože samo příliš celkový děj kupředu neposouvalo. Stejně tak i poslední zkouška, přes kterou se museli Harry s Hermionou dostat, aby konečně dorazili k Zrcadlu z Erisedu, byla nakonec odebrána.


Tajemná komnata (2002)

Oslava úmrtí

Role duchů je v prvním filmovém Potterovi spíše jen tak nakousnuta, ale dále se s nimi už příliš nepracuje. V kapitole Oslava úmrtí se o nich však fanoušek dozví o trochu více, je proto škoda, že jsme něco podobného nemohli vidět i v samotném filmu.


Vězeň z Azkabanu (2004)

Zápas o famfrpálový pohár

Ve třetím díle proběhne vynikající famfrpálový zápas mezi Nebelvírem a Zmijozelem, na jehož konci vyjde Nebelvír jako vítěz, díky čemuž po dlouhých letech konečně vyhraje famfrpálový pohár. Ve filmu jsme se jednoho zápasu sice dočkali, ovšem pouze onoho dějově důležitého, kde se Harry nečekaně střetne s mozkomory.


Ohnivý pohár (2005)

Mistrovství světa ve famfrpálu

Tohle mi prostě hlava nebere. Film se oním velkolepým mistrovstvím zabývá takovou dobu, nicméně nakonec ze samotného zápasu neuvidíme vůbec nic? Proboha, proč? Byla to skvělá šance pro opravdovou vizuální lahůdku, která by nám i více představila Viktora Kruma jako zdatného a schopného jedince.


Labyrint

Během třetího úkolu se museli šampioni dostat skrz zákeřné a nebezpečné bludiště, v jehož nitru byl uschován vytoužený pohár tří kouzelníků. A i když ona klaustrofobní verze bludiště ve filmu fungovala relativně dobře, stejně si člověk říká, že by tam rád viděl i ty pavouky a bubáky jako v knižní předloze. Nemluvě o sfinze, která za bezpečný průchod požaduje zodpovězení hádanky.


Fénixův řád (2007)

Brumbálův hulák pro Petunii

U Dursleyových měl Harry vždy horko. A začátek Fénixova řádu nebyl žádnou výjimkou, obzvlášť poté, co na něho a jeho bratrance zaútočili mozkomorové. Co však neznalí knižní předlohy možná neví je ale fakt, že sám Brumbál pošle tetě Petunii huláka, díky kterému nakonec Harry nemusel pryč z domu, jak si to původně přál jeho strýc Vernon.


Nemocnice svatého Munga

V určitý moment se naši hrdinové vydají do této kouzelnické nemocnice, aby navštívili pana Weasleyho. V oné nemocnici se však nacházejí i Nevillovi rodiče, které připravila o rozum Belatrix Lestrangeová a pár dalších smrtijedů včetně Bartyho Skrka mladšího za pomocí kletby crucio. Mimo jiné se tam opět objeví i Zlatoslav Lockhart, který se snaží vyrovnat se svou zcela ztracenou pamětí.


NKÚ

NKÚ (Náležitá kouzelnická úroveň) patří mezi největší a nejdůležitější zkoušky celého bradavického studia. V knize se o ní mluví relativně často, ve filmu na to bohužel příliš čas nebyl. Samotná knižní kapitola však patří mezi nejlepší a nejzajímavější, přestože s hlavní dějovou linií příliš nesouvisí.


Princ dvojí krve (2009)

Historie rodiny Lorda Voldemorta

Film nám ukázal pouze pár útržků z minulosti Pána zla, nicméně v knižní předloze se dozvíme, kdo byli jeho rodiče a prarodiče, taktéž i to, že se kdysi ucházel o místo učitele v Bradavicích, což Brumbál odmítl, následkem čehož pak Voldemort tuto pozici proklel, atd. Celkově díky těmto myslánkovým cestám čtenář lépe pochopil Voldemortův charakter a jeho motivy.


Šarvátka v Bradavicích a Brumbálův pohřeb

Na konci filmové adaptace se smrtijedi spokojili pouze s Brumbálovou smrtí, nicméně v knižní verzi dojde na několik soubojů mezi nimi a obyvateli Bradavic, včetně například Minervy McGonagalové. Následně poté dojde i na samotný pohřeb, na kterém se objevilo mnoho různých postav z předchozích dílů.


Relikvie smrti (2010-2011)

Fredova smrt

Během bitvy o Bradavice zemře mnoho postav, včetně i jednoho z dvojčat Weasleyových, který patří mezi ty nejvíce oplakávané nebožtíky. Zatímco v knížce je ale čtenář jeho smrti „přítomen“, ve filmu si s tím příliš práce nedali. Vlastně ona scéna byla hodně pojatá ve stylu "Jo a mimochodem, Fred umřel."

A jaké knižní pasáže chyběly vám?

Ankety
Na který premiérový (20. 2. 2020) film půjdete do kina?
Ježek Sonic
Sviňa
Mosley
Chvění
Ixcanul
Král Petr I.
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist