Nejlepší filmy oscarového Jiřího Menzela. Do kin se chystá Tlumočník

Nejlepší filmy oscarového Jiřího Menzela. Do kin se chystá Tlumočník 18 obrázků v galerii
Tlumočník (2017)
Jiřímu Menzelovi bylo 80 let a brzy se objeví v kinech jako herec. Před půl stoletím přebíral jako druhý v historii Československa Oscara za Ostře sledované vlaky (1966). Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů, který si též zahrál v šedesátce filmových děl a jehož snímky se zapsaly do duší řady diváků, zamíří do českých kin ve snímku Tlumočník (2017), kde si zahrál s ceněným Peterem Simonischekem (Toni Erdmann). Pojďme si připomenout milníky v Menzelově filmové kariéře a zavzpomínat na jeho nesmrtelná díla.
Jiří Menzel Jiří Menzel (*1938)

Syn spisovatele dětských knih, překladatele a novináře Josefa Menzela...

Jiří Menzel se narodil 23. února roku 1938 v Praze. Na FAMU studoval u Otakara Vávry a jeho spolužáky byli další významní režiséři takzvané československé nové vlny - Věra Chytilová, Jan Němec nebo Evald Schorm. S řadou z nich se podílel na svém v pořadí druhém povídkovém filmu, Perličkách na dně (1965), kde Menzel vyznal lásku literatuře a poetice Bohumila Hrabala.

Ostře sledované vlaky - Jiří Menzel a Václav Neckář

Hned další Menzelův přepis Hrabalových Ostře sledovaných vlaků (1966) režisérovi, scenáristovi a herci v jedné osobě vynesl Oscara za nejlepší cizojazyčný film. V historii Československa šlo o druhý "zářez", hned po kultovním Obchodu na korze (1965), který uspěl o dva roky dříve. Menzela kromě Hrabalovy literatury zaujaly jeho postavičky, ale především pozorovací talent a jakýsi smířlivý vztah, s nímž spisovatel k jednotlivým popisovaným přistupoval.

S poetickou adaptací Vančurova údajně nezfilmovatelného Rozmarného léta (1967), kde ztvárnil eskamotéra Arnoštka po boku Rudolfa Hrušínského a Vlastimila Brodského, se Menzel ucházel v roce 1968 o hlavní cenu festivalu v Cannes. Jenže silný ročník, kde měli Čechoslováci v hlavní soutěži tři šance na úspěch, byl kvůli revolučním bouřím levicovými intelektuály zrušen.

Jiří Menzel přebírá Oscara (foto: Zlatá šedesátá)

Československo bylo 21. srpna roku 1968 obsazeno armádami takzvaných varšavských vojsk a Menzl nemohl pět let natáčet. Jeho další hrabalovská adaptace - Skřivánci na niti (1969) -, v níž představil stalinistickou éru 50. let, kdy intelektuálové pracovali v hutích a na směťácích, se po premiérovém uvedení nesměla až do roku 1989 promítat. "Skřivánky" Menzel oprášil roku 1990 na festivalu Berlinale, kde za snímek obdržel čestné uznání poroty.

Alfred Hitchcock a Jiří Menzel v 60. letech. Chytil by se Menzel v USA? (foto: Česká televize)

Ještě před invazí vojsk v roce 1968 měl Menzel možnost zkusit štěstí ve Spojených státech. Společnost United Artists mu nabídla angažmá, jenže on měl v Československu roztočený film, své vlastní (světlé) vyhlídky a kamarády, režiséři, s nimiž držel basu a upřímnost v názoru. S odstupem času na 60. léta Menzel vzpomíná jako na éru, kdy točil spontánně, živelně a s nadšením. Nikdy už na to prý ve své kariéře nenavázal.

Postřižiny

U československého publika se v 70. a 80. letech kromě hrabalovských Postřižin (1981) a Slavností sněženek (1983) staly populární Menzelovy filmy, na nichž spolupracoval se Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem. Řada scének a především hlášek ze snímků Na samotě u lesa (1976) a Vesničko má středisková (1985, nominace na Oscara) zlidověla.

Čtyři úmrtí versus jeden anglický král Čtyři úmrtí versus jeden anglický král

Hvězdná jména, emoce, podvody, omluvy, právní tahanice...

Kromě filmové režie a herectví, kterému se Menzel často věnoval z nouze a sám tvrdil, že někdy to vyšlo, jindy ne, byl režisérem celé řady ceněných divadelních představení. Mezi jeho poslední filmy se řadí hrabalovský monstrprojekt s komplikovanou historií Obsluhoval jsem anglického krále (2006) a prozatím poslední režijní počin, muzikálová komedie Donšajni (2013), kterou ČFTA vyslala do nominace na Oscara.

Jiří Menzel nedávno oslavil 80. narozeniny, úspěšně se zotavil z prodělané nemoci, ale oslav se na festivalu Berlinale zúčastnit nemůže. Na "jeho" Tlumočníka, v němž ztvárnil potomka vyvražděné židovské rodiny, můžete do českých kin prvně zajít 15. března.

Tlumočník: Teaser Trailer

A než si představíme desítku nejlepších filmů režiséra Jiřího Menzela podle vás, uživatelů webu Kinobox.cz, přinášíme úryvek z rozhovoru mého kolegy a scenáristy Jana Stehlíka s Jiřím Menzel. Točí se kolem českého humoru a jeho jedinečnosti. "Já jsem v mládí měl to štěstí, že jsem viděl Charlieho Chaplina, znal jsem desky Voskovce a Wericha a přečetl jsem celýho Čapka už jako patnáctiletej, šestnáctiletej kluk. Pak jsem viděl Reného Claira, tak to jsou mý zdroje. Ale ten můj humor byl vždycky českej humor. On je krásnej v tom, že když se smějete, tak máte u toho i maličkou slzu. Když je to jenom smích pro smích, tak to je trochu lacinej humor."

Ankety
Byla omluva Evangeline Lilly namístě?
Ano
Ne
Nevím
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist