1.6.2015, 12:30

Noir Film Festival láká na barvitou podívanou uprostřed křivoklátských lesů

Akce pro fajnšmekry, kteří si v černobílém formátu najdou nekonečnou pestrost jedinečných životních příběhů, osudových žen a drsných mužů - to je Noir Film Festival. Letos se uskuteční od 20. do 23. srpna na hradě Křivoklát a svým příznivcům představuje řadu novinek. Pojďme se na ně zaměřit.

Z klasického filmu Rvačka mezi muži.

Francouzský film noir. Třetí ročník Noir Film Festivalu znovu nabídne setkání s různými tvářemi filmu noir - představí hrátky s klasickým žánrem i neamerické přístupy, které jej za několik dekát obohatily. V sekci zhlédnete dva snímky považované za francouzskou klasiku, oba spojené se jménem režiséra Henriho-Georgese Clouzota. Havran (1943) vykazuje pro film noir příznačnou tísnivou atmosféru prostoupenou strachem, který mezi obyvateli jednoho maloměsta vyvolá série anonymních dopisů. Kriminálka Nábřeží zlatníků (1947), ověnčená v Benátkách cenou za režii, je příběhem o kabaretní zpěvačce, bohatém podnikateli a žárlivém manželovi. Dvojici filmů doplní jiná francouzská klasika, film Rvačka mezi muži (1955), který v nuceném evropském exilu natočil Američan Jules Dassin.

Festival uctí génia Orsona Wellese.

Génius Orson Welles. Letošní rok je ve znamení oslav díla velkého a zneuznaného filmového génia Orsona Wellese, od jehož narození uplynulo 6. května 100 let. V říjnu si svět rovněž vzpomene a tichou vzpomínkou uctí jeho úmrtí před třiceti lety. Po celém světě se odkaz Orsona Wellese, režiséra jednoho z přelomových děl světové kinematografie Občana Kanea (1941), připomíná řadou retrospektivních přehlídek a poct. Program letošního ročníku obohatíme o minisérii Wellesových mistrovských noirových děl včetně Cizince (1946), Dámy ze Šanghaje (1947) a Doteku zla (1958). K tomu navíc na festivalu proběhne přednáška, která zasvětí do Wellesova enigmatického díla a jeho komplikované, nonkonformní osobnosti.

Předchůdce Jamese Deana - herec John Garfield.

John Garfield. Tragický hrdina klasického hollywoodského období, od jehož smrti uplynulo třiašedesát let, budil rozruch na plátně ještě před tím, než svět objevil Jamese Deana. John Garfield byl jedinečnou postavou éry 40. let a ikonou bouřících se mladých mužů z nižší třídy, z jejíhož prostředí vycházela řada noirových protagonistů toužících po americkém snu. Tragiku jeho postavy lze číst ve filmových rolích (Pošťák vždy zvoní dvakrát, Nikdo nežije věčně, Tělem a duší, Síla zla) a také v jeho vlastním osudu. Levicově smýšlející herec byl totiž jednou z obětí mccarthyovského honu na čarodějnice. Dlouhodobý stres a fyzické vyčerpání mu přivodily v devětatřiceti letech infarkt, který nepřežil. Festival na Křivoklátě složí tomuto mimořádnému herci hold.

Karel Höger ve filmu Zde jsou lvi.

Československý/český noir. Loňská programová sekce věnovaná noirovým stopám v naší národní kinematografii zahrnovala Vávrův snímek Krakatit (1948), v němž hlavní úlohu inženýra Prokopa ztvárnil Karel Höger. Legendární český herec bude výraznou tváří letošního výběru československých, respektive českých filmů. Diváci jej na Křivoklátě budou moci vidět ve výjimečném snímku Václava Kršky Zde jsou lvi (1958), retrospektivně vyprávěném dramatu o důlním inženýrovi, který byl kvůli negativnímu posudku poslán na venkov, kde po neuposlechnutí jeho rady dojde k tragédii.

Festivalový klub. Bonusem letošního ročníku jsou tři koncerty v hradním Pekle. Ve čtvrtek, pátek a v sobotu večer (20. - 22. 8.) si mohou návštěvníci kromě projekcí užít živou hudbu.

Herečka Hana Vagnerová si zahrála v kriminálním seriálu Vraždy v kruhu. | Foto: Česká televize

Známé tváře. Stejně jako v minulých letech bude mít festival (a vybrané projekce) své patrony z řad herců, filmařů a producentů. Letos zatím přijali pozvání Noir Film Festivalu 2015 herci Hana Maciuchová, Viktor Preiss, Hana Vagnerová a režisér Zdeněk Viktora.

Černá kniha loňského 2. ročníku festivalu je k nahlédnutí zde.

-
-

Související články:

Třetí ročník Noir Film Festivalu si vystřelí sám ze sebe. Akce na Křivoklátu představuje kompletní program.

Osudové setkání vyznavačů žánru "film noir" se již podruhé uskuteční v prostředí hradu Křivoklát. Od 20. do 23. srpna si užijete působivé hvozdy, atmosféru...

Recenze: Vraždy v kruhu - seriál, jemuž hvězdy nepřejí

Každý souboj vyžaduje sportovní chování. Bylo by tedy nefér odsoudit Vraždy v kruhu jen proto, že první epizoda nedokázala zužitkovat svá zvolená témata...

Film noir po česku

Může se zdát, že film noir je čistě americká záležitost. Pravda, vznikl v USA a Los Angeles patří k nejčastějšímu dějišti těchto snímků. Díky své oblibě se...

Když se řekne film noir...

...správnému fanouškovi se vybaví Los Angeles, hra stínů, svůdné manipulátorky a drsní muži v dlouhých pláštích s cigaretou mezi rty. A velmi špatné...

Související videa:

Ankety

Který díl série Rychle a zběsile je podle vás nejlepší?
  • Rychle a zběsile
  • Rychle a zběsile 2
  • Rychle a zběsile: Tokijská jízda
  • Rychlí a zběsilí
  • Rychle a zběsile 5
  • Rychle a zběsile 6
  • Rychle a zběsile 7
  • Rychle a zběsile 8
  • Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: