Ryszard Jabłoński, narozen 4. července 1952 v Trzebnicy v Dolním Slezsku, je polský herec divadelní, filmový a dabingový, a také pedagog.
Absolvoval studia na Hereckém oddělení Státní vysoké filmové, televizní a divadelní školy Leona Schillera v Lodži v roce 1976. Na své alma mater později získal doktorát v oboru divadelního umění (2014). Jeho herecký debut se uskutečnil 7. října 1975, kdy ztvárnil role Elfa a Ryjka (Klubka) ve Snu noci svatojánské Williama Shakespeara v režii Henryka Tomaszewského.
Svou divadelní kariéru začal budovat na prknech Divadla Cypriana Kamila Norwida v Jelení Hoře (1975-1976), následně působil v Divadle Wilama Horzycy v Toruni (1976-1979). Během své divadelní kariéry ztvárnil řadu významných rolí, mezi něž patří Richard ve hře Jindřich VI. na lovu, Neoptolemos ve Filoktétovi či Princ Filip v Gombrowiczově hře Ivona, princezna burgundská.
Jeho filmová kariéra začala v polovině 70. let. Jednou z jeho prvních výrazných rolí byla postava Stefana ve filmu Zapis zbrodni (Crime Chronicle) z roku 1974, režírovaném Andrzejem Trzosem-Rastawieckim. Tento realistický kriminální film, založený na skutečných událostech z roku 1972, vypráví příběh dvou mladých mužů, kteří zavraždí taxikáře a následně se dopustí dalšího zločinu. Film získal ocenění Stříbrné lvy na Festivalu polských hraných filmů v Gdaňsku.
V roce 1976 se objevil v populárním televizním seriálu Daleko od szosy, kde ztvárnil menší roli pracovníka družstva. Seriál, který režíroval Zbigniew Chmielewski, se stal kulturním fenoménem a dodnes patří mezi klasická díla polské televizní tvorby. Vypráví příběh venkovského chlapce, který se zamiluje do městské dívky a rozhodne se změnit svůj život.
Mezi jeho další významné filmové role patří účinkování ve filmu Big Shar (Wielki Szu) z roku 1983, režírovaném Sylwestrem Chęcińským. Tento film o podvodníkovi a karetním hráči, který vydělával velké peníze a žil v nejdražších hotelech v Polsku během 80. let, se stal kultovním dílem polské kinematografie.
Významnou kapitolou v jeho filmografii je účast v projektu Kuchnia polska, který existuje ve dvou verzích - jako film z roku 1991 a jako televizní seriál z roku 1993. V obou verzích ztvárnil roli Chrobota, milicionáře v Miłkowě. Tento historický příběh, odehrávající se v poválečném Polsku, sleduje osudy pilota Stanisława Szymanka, který se vrací do vlasti se svou anglickou manželkou a je zatčen za údajnou špionáž.
Ryszard Jabłoński se také věnoval dabingu, propůjčil svůj hlas postavám v animovaných filmech a seriálech jako Král Matyáš První, Bob stavitel, Iron Man: Obránce dobra či Looney Tunes.
V roce 2007 byl oceněn medailí Zasloužilý pro kulturu Gloria Artis. Kromě herecké činnosti působí také jako pedagog, vyučuje současné scény na Hereckém studiu Alexandra Sewruka při Divadle Stefana Jaracze v Olštýně.
Během své dlouhé kariéry se objevil ve více než 100 polských a několika zahraničních filmech a účinkoval ve více než 70 divadelních hrách na mnoha scénách po celém Polsku. Jeho všestrannost a profesionalita z něj učinily respektovanou osobnost polského divadla a filmu.