

Ian Fleming, spisovatel a scenárista, se narodil 28. května 1908 v Londýně, Anglie. Je nejvíce znám jako tvůrce ikonického agenta Jamese Bonda, jehož příběhy se staly základem pro jednu z nejúspěšnějších filmových sérií v historii kinematografie.
Počátky literární tvorbyV roce 1952, během svých líbánek, Fleming začal psát svůj první román "Casino Royale", ve kterém představil postavu Jamese Bonda. Tento román byl publikován v roce 1953 a položil základy pro sérii špionážních příběhů, které získaly celosvětovou popularitu.
Přechod na filmové plátnoPrvní filmová adaptace Flemingova díla přišla v roce 1962 s filmem "Dr. No", kde roli Jamese Bonda ztvárnil Sean Connery. Úspěch tohoto filmu odstartoval dlouhotrvající sérii, která pokračuje dodnes. Flemingovy romány sloužily jako předloha pro mnoho dalších filmů, včetně "From Russia with Love" a "Goldfinger".
Další filmová tvorbaKromě příběhů o Jamesi Bondovi napsal Fleming také dětskou knihu "Chitty Chitty Bang Bang" (1964), která byla v roce 1968 adaptována do muzikálového filmu. Tento film, produkovaný Albertem R. Broccolim, získal nominaci na Oscara za nejlepší původní píseň.
Odkaz a biografické filmyFlemingův život a dílo inspirovaly několik biografických filmů a dokumentů. Mezi ně patří televizní film "Goldeneye" (1989) s Charlesem Dancem v roli Fleminga a minisérie "Fleming: The Man Who Would Be Bond" (2014), kde Fleminga ztvárnil Dominic Cooper.
Trvalý vliv na kinematografiiIan Fleming svým dílem zásadně ovlivnil světovou kinematografii. Jeho tvorba nejenže vytvořila archetyp moderního špionážního filmu, ale také inspirovala nespočet dalších děl v tomto žánru. Jeho odkaz žije dál prostřednictvím pokračujících filmových adaptací a plánovaných remaků, jako je například nová verze "Chitty Chitty Bang Bang" ve spolupráci s Amazon-MGM.
Nejnovější články
- 16. 11. 2024Když to jde levně, půjde to i nákladně. Poznejte nejzávratněji zdražené série kinematografie
- 14. 11. 2024Rozhodně muž, bílá pleť není samozřejmostí. Producenti se vyjádřili k volbě příštího Bonda
- 10. 4. 2024O ženské verzi 007 se uvažovalo už v 60. letech. Producentovi přišel James Bond moc směšný
- 30. 3. 2024Jak vypadá ideální herec Jamese Bonda? Autor knižní předlohy měl jasno, výsledku se nedočkal
- 21. 3. 2024Vítání nového Bonda se odkládá. Hlavní kandidát se konečně vyjádřil a zchladil spekulace
- 8. 1. 2024Agent s povolením urážet. Staré bondovky se vysílají s varováním, že jsou morálně škodlivé
- 17. 1. 2023„Narušitelé budou sežráni.“ Nejšílenější kaskadérský kousek zvládl před 50 lety předchůdce Lovce krokodýlů
Ian Fleming (I): Nejlepší filmy a seriály
Ian Fleming (I): Filmy a pořady 68
Dodatečné informace
Londýn, Anglie, Velká Británie
Canterbury, Kent, Anglie, UK
Další články
- 13. 2. 2022Sedm filmových hrdinů, kteří mají do svých knižních předobrazů tak daleko, že to často rozzuřilo nejen fanoušky, ale i autory knih
Najít dokonale padnoucího herce pro postavu, jakou si autor knižního románu nejen vysnil, ale i velmi detailně ji popsal, není rozhodně nic lehkého. Někdy se filmaři snaží přijít s co nejpřesnějším řešením, jindy se jen lehce inspirují. A občas ujedou tak, že nad tím zůstává rozum stát. V následujícím speciálu najdete sedm takových příkladů.
- 30. 9. 2021Recenze: Není čas zemřít je výbornou rozlučkou s nejlepším Jamesem Bondem
- 2. 9. 2021Dvojití agenti, oblékání mrtvol a podfuk na Hitlera: Co vám učitelé dějepisu tají? Poslouchejte podcast World's Greatest Con, než to smažou!
- 1. 12. 2020Tito slavní herci v minulosti odmítli ztvárnit Jamese Bonda. Zdaleka nešlo jen o britské rodáky
- 27. 2. 2019Pracovní název nejnovější bondovky odhalen. Dočkáme se legendárního padoucha?
- 7. 7. 2018Bude příští James Bond žena nebo černoch? Obojí je ve hře!
Zdá se vám to jako naprosto šílený nápad? Souhlasím, ale pokud se Daniel Craig přeci jen skutečně rozhodne, že už slavného agenta 007 hrát nebude, uvažuje se o tom, že by se jeho podoba pro budoucí snímky mohla radikálně změnit.
- 11. 10. 2014James Bond se ještě před novým filmem vrátí jako hrdina komiksové série
- 2. 11. 2011Chytání padouchů v režii Martina Campbella?