Frankenstein

72%
Frankenstein

Rok 1794. V artktickém moři uvázne v ledovci loď kapitána Waltona, mířícího na severní pól. Posádka zachrání před zmrznutím úplně vyčerpaného dr. Victora Frankensteina, který vypráví kapitánovi svůj prokletý příběh. Ženeva. Victor Frankenstein vyrůstá v rodině lékaře, nadán přirozenou touhou po vědění a obklopen láskou svých rodičů i adoptivní sestry Elizabeth. Pak ale jeho matka umírá při porodu a idylická doba dětství končí. Victor se stále posedleji upíná ke studiu, jakoby mu vědění mohlo pomoci porazit nemoc a smrt. Odjíždí studovat medicínu do Ingolstadtu a věří, že tu bude moci pokračovat ve svých výzkumech. Zanedlouho se však dostává do sporu s konzervativními vyučujícími a zcela přirozeně tíhne k profesoru Waldmanovi, jehož pokusy jsou zastřeny rouškou tajemství. Zjišťuje, že i starý doktor chtěl kdysi uměle stvořit život, pak ale těsně před cílem ztratil odvahu. Po Waldmanově smrti se Victor seznámí s jeho tajnými poznámkami a rozhodne se práci dokončit.

V Ingolstadtu řádí cholera, všichni opouštějí město, ale za zavřenými dveřmi Frankensteinovy laboratoře se jedné noci zrodí život. Teprve tváří v tvář svému dílu se však mladý vědec uvědomí hrůzu svého činu a neúspěšně se pokusí Bytost zničit. Vyčerpáním se ale zhroutí a po uzdravení rád uvěří zprávě svého přítele, že při epidemii zemřeli hlavně novorozenci. Frankenstein považuje pokus za ukončený a vrací se do Ženevy. Chce pracovat jako praktický lékař a především se chce oženit. Netuší však, že Bytost žije. Skrývá se v lesích a pozoruje život chudé rodiny. Spolu s jejími dětmi se učí číst a mluvit, ve slepém starci najde prvního a jediného přítele. Jeho pokus o sblížení ale skončí tragicky a Bytost se rozhodne, že se pomstí. Dokázala si už přečíst Frankensteinův deník a vydává se za svým "otcem" - a tak začíná hledání citu, lásky a přátelství, hledání, které končí zkázou všech, které Victor Frankenstein miluje, zkázou Bytosti i jeho samotného...
Pete69
Pete69
30 779 bodů
7
U mě zůstane navždy Frankensteinem ten z třicátých let, vypadal skvěle. Ten v podání Roberta De Nira není vizuálně tak zajímavý a dokonalý a popravě jsem svého oblíbeného herce z počátku vůbec nepoznal. Toto zpracování však není vůbec zlé, ba naopak, stojí za to se na něj podívat. Hezké historické kostýmy, pěkný příběh i herecké výkony.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
28 593 bodů
9
Po věhlasném zpracování Frankensteina z roku 1931 je tento druhý, který si zaslouží zařadit mezi klasická filmová díla. Takhle zvýrazněný psychologický obraz Victora Frankensteina a citová stránka vytvořeného monstra tu skutečně ještě nebyla. Kenneth Branagh a Robert De Niro si zaslouží úctu a uznání. Frankenstain krapet vyvolává otázku: Je vylíčen jako bláznivý šílenec nebo zběsilý génius? Především je to dobrý lékař, který si usmyslel porazit smrt. Stvořené monstrum prochází poznáním života plného zášti, nepřátelství a násilí. Poznal kruté chování lidí k někomu, kdo je prostě jiný. Při sebepoznání vlastní ohavnosti přináší jistou vůli po pomstě, které však zabrání citový vztah ke svému stvořiteli. Atmosféra je jednoznačná, kulisy typické na svou dobu a speciální efekty na výbornou. Snímek šokuje a dojímá zároveň. Hluboký smutný lidský příběh, jaký tu snad ještě nebyl.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 342 bodů
8
Je zřejmě potřeba si uvědomit, že hrdinou je Frankenstein, ne jeho monstrum. Protože jinak zkratkovitá, nerozvinutá a nepřesvědčivá (mluvit jako král Lear po rozšifrování slova "přítel"?) De Nirova postava musí zákonitě iritovat. Typicky shakespearovský Branagh to ale samozřejmě jistí...

Dodatečné informace

Původní název:
Mary Shelley's Frankenstein (více)
 • Japonsko Frankenstein
 • Japonsko Mary Shelley's Frankenstein
 • Japonsko Frankenštajn
 • Japonsko Frankenstein d'après l'oeuvre de Mary Shelley
 • Japonsko Frankenstein d'après Mary Shelley
 • Japonsko Frankenstein de Mary Shelley
 • Japonsko Frankenstein, de Mary Shelley
 • Japonsko Frankenstein di Mary Shelley
 • Japonsko Frankenstein tis Mary Shelley
 • Japonsko Mary Shelley'den Frankenstein
 • Japonsko Mary Shelleyn Frankenstein
 • Japonsko Mary Shelleys Frankenstein
 • Japonsko Φρανκενστάιν της Μαίρη Σέλλευ
 • Japonsko Франкенштейн
 • Japonsko Франкенщайн
Premiéra v ČR:
16. 2. 1995
Země původu:
Japonsko, Velká Británie, USA
Přístupnost:
15+
Rozpočet:
45 mil. USD
Tržby:
112 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Frankenstein je dostupný s českými titulky
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch