Ve jménu cti

72%
Ve jménu cti
Paříž, 1887. Duel je sice oficiálně zakázanou, ale stále běžnou praxí. A pro mnohé také jediným způsobem, jak si udržet svou čest. Clément Lacaze, mistr šermu, se marně snaží odradit svého synovce od nerovného souboje se zkušeným plukovníkem Berchèrem. Marie-Rose Astié de Valsayre, feministka, která bojuje za rovnoprávnost žen, se snaží dokázat, že čest není pouze mužskou záležitostí. Historický snímek herce a režiséra Vincenta Pereze efektně využívá jednotlivé varianty duelů – s kordy, pistolemi nebo s šavlemi na koních. (KVIFF)Recenze: Ve jménu cti

Kinobox.cz
80%

Především herec Vincent Perez se tentokrát objevil nejen před kamerou, ale i za ní – a dopadlo to na výbornou. Podařilo se mu skloubit historickou podívanou dodržující dobové reálie, přenést publikum do francouzské společnosti konce 19. století, a zároveň tehdejší problémy a spory představit způsobem, jenž rezonuje i dnes.


avenis
avenis
9 864 bodů
8
Velmi neobvyklý historický film, který se soustředí téměř zúplna na různé druhy soubojů ve Francii druhé poloviny 19. století. Máme možnost se o soubojích mnohé dozvědět, ať už je to na kordy, na pistole nebo na šavle. A dokonce souboj muže a ženy, jemuž napomohlo ranné feministické hnutí.
marie-kolarova
marie-kolarova
2 890 bodů
9
Parádně střihnuté souboje a skvělý Roschdy Zem v roli Clémenta Lacaze, mistra meče. Mlčenlivý muž, který už viděl příliš mnoho jiných mužů umírat a sám jich také v boji hodně zabil. Uvědomuje si, kolik zkázy přinesly války a nevidí nic fascinují v boji na život a na smrt. Skvělá scéna, ve které stojí před obrazem bitvy a vrací se zpět do jedné takové válečné vřavy. Jeho protivník, plukovník Berchèr, se k žádnému étosu nepropracoval, naopak nemá problém zbytečně zabít mladého kluka, jen proto, že nesnáší drzé mladíky. Skvěle propojené s bojem za ženskou emancipaci. A parádní závěr.
Renfield
Renfield
2 879 bodů
8
Duely a feminismus, před jejich propojením spíše nesourodá témata, kdy první zmíněné nasadilo laťku velmi vysoko, aby druhé dělalo pravý opak. Netrvá to však dlouho, Vincent Perez brzy obě spojí v jedno a nutno říct, že to nepůsobí nijak na sílu, naopak tomu nechybí plynulost a logika. Duely však nadále zůstávají hlavním tématem filmu, pouze se v nich či jejich blízkosti objevuje žena. Herecky však Doriu Tillier zastíní famózní soupeři Vincent Perez a Roschdy Zem. Perez předvede hned několik druhů duelů, všechny výborně natočené, ale i ozvučené. Ticho a následný výstřel či řinčení mečů napomáhají gradaci scén stejně jako přednes pravidel před nimi. Už při něm je totiž cítit ono ticho před bouří, navíc pomáhají dobové atmosféře a uvedou do světa soubojů.

Dodatečné informace

Původní název:
Une affaire d'honneur (více)
  • Francie Ve jménu cti
  • Francie Une affaire d'honneur
  • Francie İlk duel
  • Francie The Edge of the Blade
  • Francie Un asunto de honor
  • Francie Алғаш дуэль
  • Francie На вістрі клинка
  • Francie Первая дуэль
Premiéra v ČR:
1. 7. 2023
Distributor:
Artcam Films
Země původu:
Francie
Čeština:
Ve jménu cti je dostupný s českými titulky a českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch