Jedině Tereza

53%
Jedině Tereza

Romantická komedie Jedině Tereza vypráví příběh vztahu dvou lidí, který se ocitl v tom nejkritičtějším bodě – těsně před rozpadem. Co udělá zamilovaný člověk, aby takový rozpadající se vztah zachránil? Úplně všechno. Navzdory tomu, že ho čekají četné nástrahy, omyly a fatální nedorozumění. Láska prostě bolí. Tomáš s Terezou prožívali lásku jako z učebnice. Poznali se na střední, přeskočila mezi nimi jiskra a pak už to jen doutnalo a hořelo. Po vysoké spolu zůstali v Praze, meteorolog Tomáš získal skvělou práci televizního moderátora počasí, a Tereza se (zatím neúspěšně) snaží rozjet prodej a výrobu ručně šitých bot. Kdy se to zadrhlo? Na Štědrý den, když Tereza přistihla polosvlečeného Tomáše v domněle choulostivé situaci s populární televizní moderátorkou. Prekérní chvilku by sice Tomáš mohl celkem racionálně vysvětlit, kdyby k tomu ale dostal příležitost. „Usmiřovačku“ mu překazí neplánovaný pobyt na policejní stanici, a když se konečně dostane domů, narazí na prázdný byt a výzvu, aby se sbalil a odstěhoval. Tomáš se nechce vzdát bez boje, rád by Terezu obměkčil nějakým velkým romantickým gestem, jenže už nějak vyšel ze cviku. Naštěstí má kamaráda Karla, filmového fanatika, který má jednoduché řešení – proč se neinspirovat scénami ze slavných romantických filmů? Jenže Tomáš záhy pozná, že to, co stoprocentně funguje na filmové hrdinky, nemusí nutně fungovat i v šedivé realitě, zvlášť když provedení pokulhává, nebo když se do cesty připlete charismatický fotograf, který se o Terezu zajímá víc, než je zdrávo. Jedině Tereza je romantická komedie plná trapasů a omylů, která názorně dokládá, že boj o lásku může být někdy neuvěřitelná šichta, zvlášť když vám život dává jednu facku za druhou. V rolích „těžce zkoušeného páru“ se představí Igor Orozovič a Veronika Khek Kubařová, dále hrají Matouš Ruml, David Matásek, Lenka Vlasáková, Iva Janžurová, Emma Smetana nebo Anna Schmidtmajerová. (CinemArt CZ)
Recenze: Jedině Tereza

Kinobox.cz
65%

Autoři scénáře Pavel Novák a Kateřina Gardner zkusili to, s čím si občas pohrává asi mnohá romantická duše – aplikovat filmové romance na skutečný život. Jenže život není film, takže to jednoduše fungovat nemůže. Tomášovu snahu neustále komplikuje řada nehod a kamarád Karel také není moc velkým přínosem, i když se mu nedá upřít upřímná snaha pomoci. Je to filmový geek, starý mládenec, a tak nemá nejmenší ponětí, co na ženy funguje. Příběh samotný se tak snaží přijít se zajímavou originální zápletkou trošku ve stylu snímků Yesterday nebo 50x a stále poprvé. Problémem ale je, že to příliš originální není, hlavně Tomášovi postupně dochází dech i humor.


Pete69
Pete69
29 851 bodů
5.5
Tohle ještě stále někoho baví? dokolečka dokola a znovu a znovu.. Moderátora na firemním večírku televize polije do něj zamilovaná kolegyně sektem a polovysvlečené je v šatně najde jeho přítelkyně.. no na tom se dá stavět :( už od začátku jsem propadal skepsi a ta se postupně dostavila. Mnohokrát viděné scény, "dvacet klišé na 10 minut čtverečních" .. uff . Musím ale uznat, že za poslední dekádu jsem viděl celou řadu horších vztahových komedií. Kamera pěkná, film celkem dobře vypadá a oceňuji též neotřelou hudbu. 55%.
filmfanouch6
filmfanouch6
12 644 bodů
6
Romantických komedií vzniká v Česku opravdu hodně a dává to smysl. Jde totiž o komerční jistoty, které diváci navštěvují ve velkém a především se dají pořídit levněji než taková historická dramata či žánrové lokální experimenty. Nová česká romantická komedie Jedině Tereza revoluční nebude. Přesto se jedná o další slušnou romantickou českou komedii, která má minimálně pár zajímavých aspektů. A i díky tomu zaujme i přes fakt, že něco zásadního tu přeci jen nevzniklo. Režie filmu se ujmul Jaroslav Fuit. Zkušený televizní režisér se na zakázku ujmul scénáře dvojice Kateřiny Gardner/Pavla Nováka, která se točí kolem rozchodu vyvolaného omylem a snahou ten vztah slepit zpět. Dle očekávání se Jedině Tereza nevyhýbá známým klišé a vývoj děje je dle očekávání tak trochu předvídatelný. Právě zapojení kamaráda hlavního hrdiny, který je filmovým fandou a snaha o to aplikovat romantické filmy na reálný svět jsou v tomhle ohledu zajímavým osvěžením. O tomhle sice ten film vyloženě není, přesto je těchto pár scén rozhodně zajímavým osvěžením. A konečně si někdo uvědomil, že by měl romantický film odkazovat na Matrix ;) Film je ovšem především spíše právě o tom, že je láska boj. V tom ústředním boji dochází ke spousty omylným událostem a trapasů, které jsou v mnoha případech skutečně zábavné a divákovi nemusí být za tvůrce trapně. Celé je to natočené velmi slušně, přičemž by člověk neměl očekávat moc. Je to jen velmi zručně natočené a má to pár velmi pěkných záběrů, příliš by ovšem divák očekávat neměl. Film také táhne velmi povedené obsazení. Veronika Khek Kubařová a Igor Ozorovič jsou jako hlavní pár velmi fajn a chemie mezi nimi funguje. Matouš Ruml je též velmi fajn, stejně tak ve vedlejších rolí zaujmou i Anna Schmidtmajerová, Lenka Vlasáková, David Matásek i Emma Smetana, která po delší době dostala hereckou příležitost. V čestné roličce se též objevuje skvělá Iva Janžurová, která sice své scény natočila za jediný den, ve svých pár scénách ovšem ukáže, že i ve věku 80 let neztrácí svůj výjimečný herecký talent. Jedině Tereza je sympatická česká romantická komedie, která ze zajímavého nápadu aplikovat romantické filmy na skutečný svět sice nevytěží zase tak moc. Přesto je ovšem tento nápad v pár momentech uspokojivý. Jedině Tereza nepřepíše historii. Půjde jen o další vděčný divácký film, který alespoň neurazí slušnou technickou stránkou, velmi dobrými herci a skutečně sympatickými momenty ve scénáři. Film, který neurazí a dokáže v pár momentech skutečně pobavit.....
avenis
avenis
8 137 bodů
3
Jeden z mnoha... ...neublíží, neurazí, neutkví v paměti. Šablony a schémata s naprosto předvídatelným dějem. Postavy jednají s očekávanou absencí rozumu, protože musí vyrobit "legrační" zápletku. Škoda, že se autoři nedrželi víc problematiky hand made podnikání, které je nastíněno jen okrajově. Byl by to jiný film. Možná. (1.9.2022)

Dodatečné informace

Původní název:
Jedině Tereza (více)
  • Česká republika Jedině Tereza
Premiéra v ČR:
9. 9. 2021
Distributor:
CinemArt
Země původu:
Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Powered byJustWatch