Země medu

79%
Země medu

Když do Země medu vtrhne rodina kočovníků a poruší její základní pravidlo, poslední chovatelka divokých včel v Evropě musí zachránit včely a obnovit přírodní rovnováhu.

Hatizde Muratova žije s churavou matkou ve vesnici uprostřed odlehlé horské oblasti na Balkáně, nemají silnice, elektřinu ani tekoucí vodu. Hatizde je poslední z dlouhého rodu chovatelů divokých včel a pracně si vydělává na živobytí sběrem malých dávek medu a jejich prodejem v nejbližším městě vzdáleném pouhé čtyři hodiny chůze. Její pokojný život obrátí vzhůru nohama příjezd potulné rodiny se řvoucími stroji, sedmi bujarými dětmi a stádem dobytka. Hatidze se ke slibované změně staví optimisticky, ale netrvá dlouho a propukne střet, který odhaluje zásadní napětí mezi přírodou a člověkem, harmonií a nesouladem, zneužíváním a udržitelností.

Celovečerní debut dokumentaristů Ljubomira Stefanova a Tamary Kotevské s názvem Země medu charakterizuje epická šíře, ovšem zjevně vznikl z důvěrného vztahu mezi filmaři a tématem. Jde o překvapivě humorný, byť drsný i něžný portrét křehké rovnováhy mezi lidstvem a přírodou, o pohled na rychle mizející způsob života a nezapomenutelné svědectví o vytrvalosti jedné ženy. (Artcam)celticek
celticek
5 916 bodů
6
Chatídža je hustá, myslel jsem, že to bude víc o včelaření. Makedonie je evidentně drsná země, když to člověk vidí, hned si uvědomí, jak dobře se vlastně má. A možná hlavně proto je dobré tento film vidět.

Dodatečné informace

Původní název:
Медена земја (více)
  • Makedonie Země medu
  • Makedonie Медена земја
  • Makedonie Honeyland
  • Makedonie Krajina medu
  • Makedonie Land des Honigs
  • Makedonie Medena Zemja
Premiéra v ČR:
28. 5. 2020
Distributor:
Artcam Films
Země původu:
Makedonie
Tržby:
1,13 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Země medu je dostupný s českými titulky