Dune (mezinárodní název)
« další názvy »
USA USA
137 minut

Žánry

:
Akční, Dobrodružný, Fantasy, Sci-fi, Adaptace knižní, Kultovní

Obsah

:
Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu více »« méně

Režie

:
David Lynch David Lynch

Scénář

:
Frank Herbert David Lynch David Lynch

Herci

:
Francesca Annis Leonardo Cimino Brad Dourif José Ferrer Linda Hunt ...

Podívej se na Duna online!

DVD: 20. 11. 2008
Jste na stránce filmu Duna. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Duna myslíte! K 3. prosinci 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27815 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Duna


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 60%
  0
  0
  12. 11. 2021
  Pete69 (17103 bodů)

  Bohužel jsem první viděl novou Villeneuvovu Dunu a tak jsem byl z původní verze Davida Lynche upřímně šokován. Klan Harkonnenů vykreslen, jako rodina podivných zrzavých směšně vyhlížejících lidí bez špetky hrozivosti.. jsou spíše směšní. Film téměř 40 let starý a tak jsem přehlížel technické možnosti své doby, ale přeci jen něco působilo směšně i na osmdesátá léta. Např. osobní ochranný štít jako divná hnědá rozmazaná kostka. Herecké výkony nic moc, co je ale pozitivní a lepší oproti nové Duně, je jasný úvod do příběhu, větší zaměření na mladého Atreida a zaměření na příběh. Vizuální stránka za mě špatná a to i když vezmu v potaz stáří snímku.

 • 70%
  0
  0
  16. 4. 2020
  Sheldon (15984 bodů)

  Nejsem čtenář knihy Duna a přiznám se, že její čtení mě ani neláká, zato mám rád filmové sci-fi. MNohokrát jsem si o tomto filmu četl jaký to je nesmysl a hloupost, ale ten film není ani zdaleka tak špatný, jak se o něm říká. Je v něm řada skvělých nápadů a herecké výkony jsou ucházející, ale potíž byla už ve scénáři. Dívat se na to dalo, ale že bych úplně věděl na co se dívám, to tedy opravdu nikoli.

 • 100%
  0
  0
  9. 6. 2014
  cerfik (7119 bodů)

  Atmosférické Lynchovski šílené postavy a celkově výborně zmáklé. Předlohu jsem nečetl a tak nevím proč nedat plné hodnocení. Napadla mě hned metafora ropa za koření a tak to celé krásně štymuje s tou honbou za mocí a zdroji. Velice originální a srovnávat tohoto Lynche s Hvězdnými válkami, které mimochodem muluji, mě přijde trochu přitažené za vlasy.

 • 60%
  0
  0
  18. 7. 2015
  p.a.douch (5222 bodů)

  Frank Herbert napsal těžkou knihu na zfilmování. Lynch se snažil, obsazení je zajímavé, ale co si o tomhle filmu myslet? Nevim. Mám dojem, že Lynch to měl těžký a myslím, že to úplně nezvládnul. Na zachycení původního díla nestačilo ani těch 190 minut režisérského sestřihu. Chtělo by to asi spíš seriál. Zhlédnutí tohoto filmu nikomu neublíží. Všichni účastníci se snažili, proto těch 60 %.

 • 65%
  0
  0
  19. 11. 2012
  bidlobox (3796 bodů)

  Film jsem koupil na DVD někdy před sedmi osmi lety, ale dostal jsem se k němu teprve letos. Kdoví proč, možná jsem pojal nějakou nedůvěru. Vždyť už samotný přebal filmu nebyl bůhvíjak cool. Bohužel shlédnutí Lynchovy Duny jen potvrdilo mé obavy. Jaká je obálka, takový obsah. Utahaný a kostrbatý příběh, očividně papundekolvé kulisy, divné kostými, nepřesvědčiví pouštní červi, dětinské triky, osmdesátkově vyhlížející herci. Nezachránil to ani Sting (ten už vůbec ne) ani kdokoli jiný. Tak jen doufám, že příběh pouštní planety Arrakis ještě v budoucnu někdo uchopí způsobem, kterým si to zaslouží.

 • 70%
  0
  0
  11. 2. 2016
  Ombak_Penari (2758 bodů)

  Duna je sice označována za propadák, ale podle mě to není špatně udělané. Je to prostě něco jiného, než na co je divák u podobných filmů zvyklý, to znamená vesmírné lodě, bitevní stroje, futuristické hejblátka a tak podobně. Duna se naopak na úkor těchto scén zaobírá především pocity a i duchovním pozadím příběhu, což působí dost zvláštně ve filmu o daleké budoucnosti a válce na cizí planetě. Navrch je vyprávěna divácky velmi těžkou formou. Nicméně je fakt, že toto monumentální dílo Franka Herberta by si zasloužilo poněkud velkolepější celovečerní provedení.

 • 90%
  1
  0
  29. 9. 2012
  brbla666 (1527 bodů)

  Dobrodružství plné bojů o planetu Arrakis a její bohatství.

 • 70%
  0
  0
  24. 5. 2014
  jvempire (1208 bodů)

  Zvláštní ale né špatné zpracování mé nejoblíběnější sci-fi knihy. Frank Herbert vytvořil svět a příběh jehož filmové zpracování je opravdu obtížné, ale tento snímek si stím celkem poradil.

 • 85%
  0
  0
  20. 5. 2014
  uge (549 bodů)

  Ano ano, dá se vzdechnout nad rozdíly mezi filmem a předlohou a technickou stránkou filmu, zalomit rukama nad zježeným Stingem a vyvrátit zraky nad tím, že při pohledu na obočí mentatů by Brežněv zařval a letěl by se schovat. Jenže na to, že tenhle snímek má více než dva křížky na krku, si holt musíme zvyknout a akceptovat, že digitální animace tu nebyla odjakživa. Pak se ta jízda na červu snese víc než dobře a když šaj-hulúda kočíruje David Lynch, hned je všechno jinak. Frank Herbert byl blázen v tom nejlepším slova smyslu a nikdo jiný než blázen podobného formátu by Dunu nemohl natočit a zachovat když ne přesnou předlohu, tak jejího ducha. Tahle dávka koření byla ďábelsky silná

 • 100%
  0
  0
  25. 10. 2021
  naineko (453 bodů)

  Prostě Duna a Lynch.
  Lynchova vize je holt unikátní. Zatím asi jako jediný svým skoro steampunk feelingem dokázal předat náčrt knižního světa budoucnosti bez autonomních strojů. Rovněž se mu podařilo lépe zhmotnit motivaci císaře k vyslání Atreidů na "sebevražednou misi". Ztvárnění a uchopení jednotlivých postav je krásnou extrapolaci toho, jak jsem je v knize četl já.
  Za mě prostě za plný počet.

 • 55%
  0
  0
  15. 7. 2017
  Hencen (231 bodů)

  Dunu Franka Herberta jsem přečetl poměrně nedávno, a tak jsem na vlně euforie, předtím, než se vrhnu na další díl, chtěl zhlédnout i filmové zpracování. To však neuvěřitelně zestárlo a trikové přehlídky v čele s energetickým štítem pak působí spíše komicky. Nemůžu říct, že by šlo o kdovíjakou katastrofu, fanoušci Lynche si určitě přijdou na své, ale tato velkolepá kniha by si zasloužila důstojnější film, uvidíme co na to Villeneuve v roce 2019.

 • 95%
  0
  0
  12. 12. 2014
  JiříP (140 bodů)

  Výborné! Lepší, než remake z roku 2000. Autenticky vyložené, co bude se světem za takových 8000 let...

Hodnocení a recenze Duna

70 ? ?
jak hlasovat?
 • Pete69 60%
 • Deacon Frost 40%
 • naineko 100%
 • Vojtas87 50%
 • Sheldon 70%
 • Speedyxxx 90%
 • Arne1 95%
 • alqva 75%
 • Jan Hans 75%
 • Had 65%
všechna hodnocení (71)