Léto 84

70%
Léto 84

Montrealský filmařský kolektiv RKSS na sebe v roce 2015 strhl mezinárodní pozornost hitem žánrových festivalů Turbo Kid. Ve svém druhém počinu ukazují nejen, že osmdesátková popkultura zdaleka není vyčerpaným zdrojem inspirace, ale také že sami coby filmaři dokáží zrát za hranice pouhých přímočaře zábavných pastišů. V Létě roku 84 vyměnili popartově rozjívenou postapokalypsu za důmyslnou hru s žánrovými očekáváními uzavřenými na americké předměstí. Osmdesátkové filmy, v čele s vzorovými tituly jako Lidé z předměstí (1989) či Noc hrůzy (1985), toto prostředí zabydlovaly nejen teenagery na BMXkách, ale také nadpřirozenými jevy a klasickými filmovými monstry. Léto roku 84 naopak jejich premisy domýšlí do realističtější, a o to mrazivější podoby, zatímco poodhaluje, že za spořádanými fasádami se skrývá něco nekalého. Podobně jako před lety na Otrlci uvedený bravurní horor Dům ďábla (2009) také letošní výkladní skříň osmdesátkových aluzí a artefaktů s požitkářskou pozvolností šponuje napětí, zatímco rozehrává paranoidní vyprávění. Když se v televizi objeví zpráva, že policii uniká sériový vrah, pro teenagera Daveyho, který se vyžívá v konspiračních teoriích, je hrůzostrašná novinka příslibem vzrušujícího dobrodružství. Vezme si do hlavy, že oním vraždícím maniakem, který se sám přihlásil o pozornost médií, je jeden z jeho sousedů a strhne své tři nejlepší kámoše k tomu, aby společně začali na vlastní pěst pátrat po usvědčujících důkazech. (Festival otrlého diváka)
Brenan88
Brenan88
47 089 bodů
8.5
Výborný, výborný a ještě jednou výborný. Summer of 84 je pro mne jedním z největších překvapení letošního roku. Představte si Strange Things mixnuté Oknem do dvora. Dobová atmosféra je skvělá, dětští herci výborní a soundtrack oldschoolově luxusní. Zápletka je jednou z těch, kterou jste určitě už viděli, ale co z toho, když je to tak dobře natočené. Po celou dobu jsem se výborně bavil a hrál si na detektiva spolu s chlapci. Jak už jsem zmínil, tak atmosféra byla skvělá a místy hodně hustá. Napětí by se dalo krájet a já se zatajeným dechem držel hlavním hrdinům všechny palce. Summer of 84 není v žádném případě horor, možná tak malým thrillerem, který se nebojí v závěrečné 10 minutovce přitvrdit. Právě ono finále mne příliš nepotěšilo, ale tak nemohu mít všechno. Navíc né vždy snímky končí podle našich představ a Happy Endem. Beru to tak, že se tvůrci chtěli vyvarovat zbytečným klišé, které se ve finále nabízely. Jediné čeho tak po shlédnutí lituji je,že takových snímků nevzniká mnohem více. Retro, které ve mne vyvolalo obrovské množství nostalgie. Tímto děkuji a brzy na viděnou.
Cortesz
Cortesz
6 542 bodů
6
Taková průměrná až podprůměrná, téměř dětská, blbina, na televizní úrovni, která se veze na atmosféře https://www.csfd.cz/film/430582-stranger-things/komentare/ děj je předvídatelný, ale já už toho viděl spoustu, takže mě jen tak něco nepřekvapí, ale na to jedno zkouknutí, když už nic jiného, to ujde.
Pas
Pas
6 225 bodů
0.5
Rychlé Šípy na americký způsob. Oregonský balíkov má své náctileté hrdiny.Partička se zabývá hrou na schovku a příležitostně i pátráním po dívčích kalhotkách, to druhé se jim dost nedaří a tak když se objeví zpráva, že v kraji řádí sériový vrah ,zbystří pozornost.Slovo dá slovo a hoši se rozhodnou plnit bobříka pátrání , když to s těmi bobry předtím nevyšlo...Osaměle žijící polda ze sousedství se stává předmětem jejich zájmů.Skrývá ve sklepě skutečně nějaké tajemství? Jako správný vrahounský úchylák, který měl jistě podobné dětství jako jeho oběti se tváří jako přívětivý a laskavý člověk ale je to opravdu tak? Pátrání končí fiaskem ale nechají se nadržení skauti jen tak odradit? Jasně, že ne ! Filmově velmi nudné a nezáživné vyprávění které se pokouší o jakési retro do "osmdesátek" Jako přehlídka bizarního panoptika co je možné zprznit s už tisíckrát omletým tématem o magorovi který vraždí jen tak..z lásky.Velmi slaboučký snímek.

Dodatečné informace

Původní název:
Léto 84 (více)
  • USA Léto 84
  • USA Léto roku 84
  • USA Summer of '84
Země původu:
USA, Kanada
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné