Poslední král

63%
Poslední král

Výpravné historické drama o dvojici mužů, kteří mají v rukou budoucnost norského království – malého dědice trůnu, kterého musí uchránit před nelítostnými vrahy.

Píše se rok 1206 a Norsko je rozervané občanskou válkou. Ve víru intrik umírá král a těsně před svou smrtí odhaluje, že má nemanželského syna – Håkona Håkonsona, dědice trůnu. Začíná zuřivý souboj o život malého dítěte. Loajální služebníci trůnu Skjervald a Torstein se snaží svého budoucího krále udržet naživu ze všech sil. Stojí proti nim neúprosná příroda i dánští nájezdníci, kteří neznají slitování. Obstojí dvojice hrdinů v nerovném souboji a dostane následníka trůnu do bezpečí? (Film Europe)
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
27 947 bodů
9
Syrový příběh z norské doby 13.století, kde asi někoho překvapí používaní lyží, ale to je skutečně historicky dané. Od norských tvůrců se jednoznačně jedná o překvapení. Film s jednoduchým příběhem, s nádhernými scenériemi a vůbec s kamerou jako takovou poukazuje hlavně na fakt, že i v jednoduchosti je síla a že se po dějové stránce nemusí točit snímek plného intrik, milostných scén a lecjakých složitostí. Děj sleduje ochranu malého dítěte coby následníka trůnu před dánskými nájezdníky. Takže šance pro dobové honičky a souboje. A je na co se dívat. Choreografie s kapkou tý brutality je povedená a co si budeme povídat, ujíždění na lyžích před jezdci na koních se nevidí jen tak často. Dobrodružný film z Norska se středověkou atmosférou v oblasti žánru patří rozhodně mezi ty lepší. Pro Hollywood silná konkurence. Ani by nepřekvapilo,kdyby se tam někdo rozhodl pro americký remake.
hanys_
hanys_
18 761 bodů
4
Nultý ročník Birkebeinerretu zahájen. Batole Hakon Hakonson visí Skjervaldovi a Torsteinovi na zádech a všichni společně peláší na lyžích vstříc světlejší budoucnosti. Pokud se jí dožijou. Místy možná zbytečně natahované, srdceryvný hudební motiv otravný a hlavně...co se historických fakt týče, sedí toho ve filmu pouze zlomek.
Sheemas
Sheemas
737 bodů
6.5
Severská bitka na lyžích, se sekerou a šípy. Skvěle zvládnutý norský historický film podle skutečných událostí, i když s poměrně jednoduchým a přímočarým příběhem. Co musím vyzdvihnout jsou velmi pěkné záběry ze sjezdů na lyžích a honičky na nich, plus do toho krásná krajina, opakem jsou pak pokulhávají boje, které by šly určitě zvládnout trochu lépe. Poslední král je svěží historický film se skvělými zarostlými herci (Jakob Oftebro - Vzkaz v lahvi, Kristofer Hivju - Hra o trůny), který neurazí, pobaví a má svou ledovou atmosféru.

Dodatečné informace

Původní název:
Birkebeinerne (více)
  • Norsko Poslední král
  • Norsko Birkebeinerne
Premiéra v ČR:
19. 1. 2017
Distributor:
Film Europe
Země původu:
Norsko
Rozpočet:
5,23 mil. USD
Ocenění:
Žádná ocenění