Kukuřičný ostrov

74%
Kukuřičný ostrov

Řeka Inguri je přirozenou hranicí dělící Gruzii od Abcházie. Uprostřed jejího toku se po jedné z jarních záplav vytvoří ostrůvek, jako stvořený pro pěstování kukuřice. Alespoň je o tom přesvědčen starý rolník, jehož sluncem ožehlá tvář se podobá krajině, po níž desítky let chodí….

Gruzínskému tvůrci, na jehož nový film se netrpělivě čekalo, je stařík tichým společníkem. Mlčenlivě a s až rituálním soustředěním vykonává práci a Ovashvili kolem něj, jeho šestnáctileté vnučky i jejich ostrůvku doslova čaruje kamerou. I pomocí střihové skladby a téměř bez použití slov komponuje průzračně čisté drama o sepětí člověka a přírody. Uhrančivé obrazy doplňují intenzivní pohledy, v nichž se začne zračit obava v okamžiku, kdy se motorový člun pohraniční stráže přiblíží na dohled ostrůvku. Způsob zachycení všednodenních úkonů i nečetné interakce mezi postavami dodávají psychologickému dramatu svého druhu symbolickou, nadčasovou hodnotu.
Jana Květoňová
Jana Květoňová
6 999 bodů
9
Ačkoliv nemám ráda roztahané filmy, kde se nic neděje, tento film je opravdu po všech stránkách krásný jako obraz. A závěr mě doslova "dostal"! Neskutečně zajímavé, jak s minimem slov lze vytvořit film, který má náboj a drží člověka v bdělém stavu až do samotného konce! Je to mistrovské dílo!
stantheman
stantheman
2 399 bodů
8
Krásný , baladický film , který je citlivý , něžný i brutální ve svém vyznění ...přitom plyne tiše v pomalých obrazech ...jako by se příběh zrcadlil v řece - na které se odehrává...

Dodatečné informace

Původní název:
Simindis kundzuli (více)
  • Česká republika Kukuřičný ostrov
  • Česká republika Simindis kundzuli
  • Česká republika Corn Island
  • Česká republika La Terre éphémère
Premiéra v ČR:
13. 11. 2014
Distributor:
Artcam Films
Země původu:
Česká republika, Gruzie, Kazachstán, Německo, Maďarsko, Francie
Ocenění:
Žádná ocenění