Agresivní virus

74%

Zajímavosti 23

 • Navzdory ději seriálu se slovo upír objevuje až v šesté epizodě první série.
 • 4. série "Nové horizonty" - na stěně módního studia je napsáno "zjevení 6:12" - hovoří se zde o 4 jezdcích apokalypsy a zásadním otevření pekelné brány. "Slunce zčernalo... celý měsíc se zbarvil krvavě rudě a hvězdy na obloze padly k zemi." Tehdy se králové země, knížata, vojevůdci, bohatí, mocní a všichni ostatní, otroci i svobodní, ukryli v jeskyních a mezi skalami hor."
 • V románech Strigojové nejsou schopni fyzicky mluvit a komunikují pomocí telepatie. Mistr, Dremerhaven, Eichhorst a Quinlan napodobují pohyb mluvení ústy a zároveň psychicky promítají své hlasy. pro seriál bylo rozhodnuto, že by to bylo plýtvání talentem herců a bylo by zbytečně složité převádět to do seriálu. Neschopnost Strigojů artikulovat mluvená slova je proto rysem, který byl při adaptaci z románu do televize odstraněn.
 • Do role Kelly Goodweatherové byla původně obsazena Lauren Lee Smithová, ale nakonec ji nahradila Natalie Brownová.
 • Postava Everetta Barnese, ačkoli je v seriálu vedlejší postavou, je ve skutečnosti nejvýznamnějším lidským spolupachatelem v románech a vedlejším antagonistou celého příběhu. Prvky této postavy byly v televizním seriálu rozděleny mezi dvě další: Eldritch Palmer a původní televizní postava Sanjay Desai.
 • Od druhé série se Richard Sammel daboval pro německou verzi.
 • Eldritch Palmer je po většinu série vedlejším antagonistou. V románech se však Mistr rychle nasytí Palmerovy arogance a vzdoru a před koncem druhé knihy ho zabije.
 • Stejně jako postava Dutche Velderse je i Sanjay Desai zcela originální postavou vytvořenou pro tento seriál. Na rozdíl od Dutche však Desai vychází přímo z existující postavy v románech, Everetta Barnese. Barnes je v první sérii seriálu pouze vedlejším antagonistou, ale v románech řídí Krvavé farmy a slouží jako Pánův nejdůvěryhodnější lidský spoluspiklenec, což je role, kterou Desai plní ve 4. sérii.
 • Mía Maestro nazpívala svou vlastní píseň "Barca" ve epozodě "The Master" (2014).
 • Oba herci, kteří ztvárnili Abrahama Setrakiana (John Hurt v původním pilotním díle a David Bradley v seriálu), ztvárnili titulní postavu také v seriálu Doctor Who (2005). Hurt ztvárnil inkarnaci Doktora ve dvou epizodách. Bradley ztvárnil původního herce Williama Hartnella a také první inkarnaci Doktora v seriálu "An Adventure in Space and Time"(2013).
 • Ačkoli přesně nespecifikoval, které má na mysli, spolutvůrce Guillermo del Toro v rozhovoru z října 2015 prozradil, že s některými tvůrčími rozhodnutími showrunnera Carltona Cuseho nesouhlasí, ale nechává to na něm, protože seriál řídí denně.
 • Corey Stoll získal hlavní roli Ephraima Goodweathera během natáčení seriílu "Dům z karet" (2013). Postava Petera Russoa byla následně z filmu "Dům z karet" (2013) vyškrtnuta, aby se Stoll přizpůsobil svému novému angažmá ve filmu "Agresivní virus" (2014), což mu znemožnilo v roli pokračovat.
 • Ačkoli se v seriálu objevuje jako vedlejší antagonista, postava Thomase Eichorsta byla do značné míry originálním výtvorem seriálu. V románech je Eichorst vedlejší poskok a do značné míry bezvýznamná postava, která se krátce objeví pouze ve druhé knize.
 • Ron Perlman sice nedostal postavu Feta, ale i tak je s Kmenem spjat tím, že je vypravěčem první audioknihy z trilogie.
 • Ačkoli jsou podobní "smrťákům" z filmu Blade 2 (2002) (který Guillermo del Toro také režíroval), jsou Strigojové skutečným originálním Del Torovým konceptem. Když se Del Toro v mládí začal zajímat o psaní, vytvořil a koncipoval vlastní představu upírů jako obludných parazitických tvorů s pijavicovitými potravními přívěsky. To bylo mnoho let před "Blade 2" nebo "Agresivní virus", přičemž druhé jmenované dílo představuje Del Torovu původní koncepci.
 • Corey Stoll byl do seriálu obsazen na základě svého výkonu ve filmu "Půlnoc v Paříži" (2011).
 • Z produkčních důvodů stihl Guillermo del Toro napsat celou první sérii ještě před natáčením pilotního dílu.
 • Guillermo Del Toro opustil tým scénáristů seriálu po druhé sérii především kvůli neshodám s Carltonem Cuseem. Oba se neshodli na tom, jak pokračovat v dlouhodobém vývoji příběhu, protože Cuse chtěl zcela vypustit náboženské aspekty původu Strigojů. Del Toro sice uvedl, že Cuseho schopnostem vyprávět příběh důvěřuje, ale nebyl rád, že se Cuse rozhodl odstranit nedílný aspekt románů.Po del Torově odchodu se seriál začal od románů prudce odklánět a mnohem více se přiklonil k vědeckému a evolučnímu původu strigojů a opustil předchozí příběhové prvky, které směřovaly k pozadí nastíněnému v románech.
 • Jméno Eldritch Palmer (Jonathan Hyde) pochází z románu Philipa K. Dicka "Tři stigmata Palmera Eldritche" z roku 1965. V něm byly tři části těla titulní postavy uměle zvětšeny nebo nahrazeny. Seriálová postava je také zobrazena jako osoba, která podstoupila chirurgickou transplantaci. Autor románu navíc rozšiřovací operace popisuje jako symboly odcizení, rozostřené reality a zoufalství - stavů mysli, které Eldrich Palmer zřejmě dobře zná.
 • Natočeno podle první z trilogie knih, kterou napsali Guillermo del Toro a Chuck Hogan. Druhou knihou je "The Fall" a trilogii uzavírá "The Night Eternal."
 • Vasilij Fet byl napsán s ohledem na stálého herce Guillerma del Tora Rona Perlmana.
 • V původním pilotním díle ztvárnil Abrahama Setrakiana John Hurt. Kvůli jiným závazkům nemohl v roli pokračovat.
 • Značka cigaret Morley, kterou kouří paní Martinezová, není skutečná značka, ale od roku 1960, kdy se objevila ve filmu Alfreda Hitchcocka Psycho (1960), je oblíbenou značkou falešných cigaret v televizních pořadech a filmech. Snad nejznámější je její použití jako značky, kterou preferuje "Muž, který kouří cigarety" v seriálu Akta X (1993).