Boyhood (USA)
USA USA
163 minut

Žánry

:
Drama
Motto: Něžný, vtipný, chytrý a melancholický film plný krásy a lidskosti.

Obsah

:
Tři filmy o lásce Jesseho a Céline (Před úsvitem, Před soumrakem, Před půlnocí) byly svým způsobem jedinečný režijní počin, ještě pozoruhodnější je však více »« méně

Režie

:
Richard Linklater

Scénář

:
Richard Linklater

Herci

:
Ellar Salmon Patricia Arquette Ethan Hawke Lorelei Linklater Steven Chester Prince ...
Přehrát online O2
Premiéra: 14. 8. 2014
Distributor: Cinemart

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 0
  0
  30. 1. 2015
  Sheldon (12486 bodů)

  Výborný film, cinema verite jak ma byt! Oceňuji mistrovství režiséra, herecké výkony a hlavně výdrž! Brilantní!

 • 70%
  0
  0
  17. 5. 2016
  lamps (12384 bodů)

  Snímek unikátní a výjimečný opravdu jen způsobem, jakým byl natáčen. Vše, co je v něm za více jak 160 minut zobrazeno, už je jednak okoukané (a není to tím, že bychom to v dospívání sami prožili) a jednak součástí příběhu, který bez výrazného poselství těžkopádně propluje kolem diváka a nezanechá jedinou byť jen trochu výraznější emocionální stopu. Smekám před Linklaterem, že se do něčeho takového vůbec pustil, ale k titulu "filmová událost" schází Chlapectví tolik podstatných věcí, zajímavějším vývojem hlavní postavy počínaje a alespoň jedním překvapivým "životním" zvratem konče, že mám sto chutí mluvit o promrhaném potenciálu i tvůrčím čase. Mé myšlenky jakoby v závěru shrnula plačící Patricia Arquette slovy: Zkrátka jsem čekala něco víc...

 • 60%
  0
  0
  10. 11. 2014
  headhunter (10256 bodů)

  Body dávám hlavně za formu zpracování, která je hodně odvážná a rejžovi za ní palec nahoru. Ale dohromady film při své nekonečné stopáži začne dost brzy nudit a já se tešil až to celé skončí. Za tři dny jsem nevěl, o čem to vlastně bylo, sorry*

 • 80%
  0
  0
  11. 10. 2014
  Petrson (3605 bodů)

  Výborný časosběrný "dokument" co se týlá herců a jejich stárnutí. Za to velká pochvala a velké plus za trpělivost. Co se týká scénáře už je to malinko jinak, pokud to nemělo celé vypadat jako dokumnet, který málem hladí i v napjatých situacích. Musím ale přiznat, že jsem natolik sledoval stárnutí herců, klasické monotématismy rodiných vzorců, že jsem trochu zapomínal, že ve filmu se toho zas tak moc nestane a že to není ani dokument, ani hraný film. Možná, že třeba z celkové délky filmu 2 hodiny a 43 minut by bylo 20 minut dolů fajn. Ale klobouk dolů za tu trpělivost. Ono se pak těžko asi něco vyhazuje, když tomu dáte tolik let práce.

  • časosběr, přístup ke zpracování
  • pocit, jak život skutečně letí a dětští hrdinové zahráli dobře i v pubertě
  • epizodická skládanka, která mohla mít silnější místa
 • 40%
  0
  0
  2. 3. 2015
  sporkaska (2355 bodů)

  Nechápem…. Aký je význam tohto filmu? Nekonečne dlhý film tvorený obyčajnými momentami zo života obyčajného chlapca. Možno aj niečo v živote zažil, ale vo filme to určite nebolo. Bola to len ukážka všedného života – dialógy s matkou, sestrou, otcom, nejaké to spievanie, omša, bowling – nič, kvoli čomu by sa oplatilo pozrieť si to. Možno len preto, aby člověk videl starnúť postavy. Pokial si ale dali tolko práce, aby tento film točili v priebehu 12 rokov, mohli z toho vytrieskať oveľa viac!

  • Ethan Hawke
  • 70%
   0
   0
   16. 2. 2015
   stantheman (2288 bodů)

   Po prvním shlédnutí jen tolik bodů . Herecky skvělé , dobře zvládnuté postavy které nám dorůstají a stárnou před očima , ale stopáž , i když jsem ze staré školy je přespříliš a těžko mohl režisér udržet diváka v pozoru . Škoda...

  • 80%
   0
   0
   15. 7. 2014
   beseda (1870 bodů)

   Já takové nadšení s ostatními sdílet nemohu. Richard Linklater zajisté natočil vynikající film, který svým zanícením natáčet po dvanáct let hlavního hrdinu, další členy rodiny a přátelé málokdo napodobí či překoná, ale na absolutní vrchol to určitě dosahovat nemůže. Užití metody, která se využívá zejména u časosběrných dokumentů, je v hraném celovečerním snímku určitě velice originální, prospěšná a měly by se takto natáčet asi všechny filmy, ve kterých tvůrci plánují zachytit vývoj postavy v určitém časovém období a samozřejmě v dětství a dospívání je ten rozdíl nejmarkantnější. Samotný příběh určitě nepostrádá dramatičnost, herci ve svých postavách působí naprosto věrohodně a civilně, ono herci si na sebe jistě za dvanáct let dokonale zvyknou, ale pořád je to pouze lehký nadprůměr toho, co můžeme vidět v jiných, podobně laděných filmech zachycujících prostředí americké rodiny. Mé hodnocení: 80%. MFF KV.

  • 80%
   0
   0
   23. 8. 2014
   marie-kolarova (1655 bodů)

   Linklater hladí po duši. Tam, kde mohl rozvíjet dramata, zasunuje bolest a trauma do pozadí a používá velmi civilní, nenápadné prostředky. Nerve duši, ale spíše povzbuzuje. Obliba filmu nepochybně spočívá v jeho pozitivním ladění. Jednotlivé epizody by v jiném pojetí mohly být těžkým dramatem. Nadhled, úsměv, netrápit se tím, co nejde změnit a prožít každou chvíli života.

  • 90%
   0
   0
   3. 11. 2014
   tamura (715 bodů)

   Skvělý film. Důkaz toho, že pokud věnujete dobrému nápadu energii (a tady je to nezpochybnitelné), tak se to zkrátka na výsledném díle projeví. Baví mě i číst si reakce diváků, kteří nezřídka čekají, že se víc šlápne do pedálů, že se trochu bude stříhat, že se konflikty prohloubí, vyostří, ale ono to vůbec nebylo nutné a Linklater to dobře ví. Zachycuje zkrátka jakýsi extrakt obyčejných životů, rozštěpených manželství, bolesti i radosti dospívání a to, že film natáčel po kouskách 12 let je "jen" třešnička na dortu. Pokud si odmyslím, že sleduji hlavního hrdinu v jeho reálném stárnutí-dospívání a že by tuto postavu hrálo několik různých - věku postavy odpovídajících herců - fungovalo a působilo by to na mě stejně hypnoticky, nenásilně, dlouhodobě. Ale kdoví, možná, že alchymie tohoto filmu je právě v té třešničce, možná je v ní celý Vesmír ingrediencí, které pak prosakují do všech sfér vyprávění.

  • 100%
   0
   0
   3. 3. 2016
   EXpenzza (713 bodů)

   Skvost, který by měl vidět úplně každý. Mezi filmy, jsem nepotkal jsem nic, co by dokázalo tak skvěle zachytit etapy v životě nejen dospívajících, ale i dospělých (vynikající Patricia Arquette a Ethan Hawke), tak jako to zvládl zde Richard Linklater. Tohle je film, ke kterému se budu vracet celý život.

  • 30%
   0
   0
   29. 1. 2015
   hrona (525 bodů)

   Musím se zeptat ihned na začátku, proč je k sakru tohle tak úspěšné (Globy a minimáílně nominace na Oskary) . Ano jde jednoznačně o zajímavý nápad, 12 let pracovat s hercema a vytvářet něco, co by mělo dávat dohromady nějaký příběh? Problém je v tom, že to žádný příběh vlastně nedává, za celou dobu stárnutí hlavního hrdiny se k němu člověk ani jednou pořádně nedostane, když už se načne nějaký minipříběh, ihned zase o kousek zestárne a začne se opět plácat v ničem. Hlavní hrdina nezajímavý, čím je starší, tím je už od pohledu na pěst, jeho sestra jakbysmet, matka jakž takž, Hawke jako občas se objevbující otec vynikající. Očekával jsem od tohoto první lásky, zklamání, pusa, škola, kamarádi atd.. zkrátka novodobější Báječná léta. Místo toho absolutně bezdějové, nic neříkající, prázdné a k tomu všemu příííšerně dlouhé. Obrovské zklamání.

  • 100%
   0
   0
   30. 11. 2014
   Messiአ(505 bodů)

   Obviňovat Boyhood z toho, že neobsahuje jediný moment, který by stál za zfilmování, je naprosté nepochopení konceptu, se kterým pracuje, neboť tato teze je jeho východiskem, film stojí právě na vyprávění oněch událostí, které by jinde byly vystřiženy jako nedůležité. ___ Zapomeňte na vaše apriorně dané představy o dramatickém oblouku, konfliktu a všímejte si toho, jak film prezentuje sám sebe, když říká Kunderovo „život je v digresích“, čímž de facto rezignuje na klasickou dramatickou výstavbu. ___ Uzlové body vyprávění jsou tak povětšinou obsaženy ve fabuli, nikoliv v syžetu, čehož Linklater dosahuje především pečlivou prací s detailem, výstižnou zkratkou jednotlivých charakterů a jejich vztahů, funkčními elipsami, kdy si domýšlíme skoky v čase převážně na základě měnících se účesů hlavního hrdiny, což je mj. vtipně komentováno scénou Stříhali dohola malého chlapečka, a (částečně ironickým) střihem, kdy např. vidíme zamilovaný pár a „o jednu scénu a rok později“ jejich sarkastickou konverzaci, při které jeden na druhého hází vinu za jejich rozchod. ___ Tudíž většina scén jsou předzvěsti nebo dozvuky velkých událostí (jen minimálně vidíme eskalaci daného problému, jako je rodinná hádka u stolu), jak je mnohdy schematicky a mechanicky vnímáme (svatby, rozvody, rozchody, promoce), a naprosto všední, obyčejné okamžiky, čímž je pojmenováno vůbec stěžejní téma – přestat kategorizovat jednotlivé události. ___ Když Masonova matka v závěru pronese „Prostě jsem myslela jsem, že toho bude víc...“, shrnuje tím naše naivní, bovaryovské touhy po velkých činech, dobrodružstvích či konfliktech. Boyhood je antitezí těchto snah, kvůli kterým pro samá jsoucna budoucnosti – řečeno Heideggerem – zapomínáme na bytí. Naopak oslavuje přítomnost banality, intimních polozapomenutých efemérních chvil, které však mnohdy mají větší sílu než ony vzývané „velké události“. Proto tak často vidíme, jak si dětští hrdinové zdánlivě nepodstatně jenom hrají (Game Boy, X-Box, Harry Potter, Star Wars), pročež jsou dospělými mentorováni, ať začnou dělat něco užitečného, důležitého (utři prach, umyj nádobí, posekej trávník, ...). ___ Hodně cenná banalita, kterou se nechám s radostí kdykoliv na chvíli využít.

  • 55%
   0
   0
   29. 1. 2015
   dancemusic2012 (420 bodů)

   Bohuzel pro mne nudny film. Cekal jsem vic..

  • 70%
   0
   0
   30. 1. 2015
   milda.sleha (365 bodů)

   velmi netradičně pojatý film... 12leté natáčení je jednoznačné plus celého filmu... opravdu nabízí pohled, který žádný jiný film dosud... ale co si nalhávat, občas je to i za cenu toho, že je to rozvláčné, pomalu plynoucí a chvilkami i trošku nudné... ale konec tomu dá smysl, který přece jen dovolí tento film nezatratit a poslat ho mezi ty dobré, co za vidění rozhodně stojí... :m)

  • 45%
   0
   0
   19. 2. 2015
   kijifa (316 bodů)

   Nemůžu si pomoct, ale Chlapectví mě prostě nebavilo. 163 minut, během kterých se nestane vlastně nic převratného. Vlastně jsem jsem celou dobu čekal, kdy se stane něco, co dá filmu trochu spád, ale nic takového nepřišlo. Vlastně je to ukázka toho, proč je důležité vymýšlet smyšlené příběhy, protože když natočíte život, bude to nuda. Navíc mě neskutečně štvali časové skoky, nebo spíš to, že nebylo jasné, o kolik dní/měsíců/let ten který skok je. Vlastně jediné, co mi na Chlapectví přijde zajímavé je to, že ho autoři vydrželi natáčet celých 12 let.

  • 90%
   0
   0
   20. 1. 2015
   polopaticky (306 bodů)

   Revoluční snímání Chlapectví ovlivní budoucnost kinematografie, zvláště poté, co si za měsíc odnese Oscara pro nejlepší film roku 2014.

  • 75%
   0
   0
   12. 1. 2016
   filip-stich (294 bodů)

   Velice zajímavý snímek o chlapci, který prožívá v průběhu svého mládí nejrůznější trable.

   • Režisér
   • Dlouhé
  • 80%
   0
   0
   30. 9. 2015
   Marator (269 bodů)

   edokáži si představit, jak muselo být nesmírně těžké sestříhat materiál točený 12 let. Byla by škoda udělat devadesátiminutový film i tak to mohlo být o něco kratší, a nebo jinak provedené. Byla tam občas hluchá místa v dialozích, která jsou Linklaterovi tak vlastní. Co bylo však zajímavé sledovat, v tomto triviálním příběhu ze života, jak protagonisti stárli. U dětských rolí mně to tak nepřišlo, jak u těch dospělých což se může jevit jako paradox. Každopádně se jedná o ojedinělý projekt, kdy se nejen herci zavázali na několik let tomuto filmu a to z něj dělá něco vyjímečného v historii kinematografie.

  • 80%
   0
   0
   1. 2. 2017
   Wasper (183 bodů)

   12 let natáčení příběhu jednoho chlapce. Tento fakt sám o sobě stojí za docenění, které se mu mimochodem dostává. Tento projekt je určitě velmi výjimečným počinem. Je zajímavé sledovat, jak se postavy časem mění, dospívají, stárnou. Ovšem, co se týče děje jako samostatného hodnotícího kritéria, nejsem nijak zvlášť nadšen. Přestože filmová délka dosahuje bezmála tří hodin, dějové zvraty, náhlá nepředvídatelná rozhodnutí se nekonají. Je ale zajímavé, že i přesto mě film nenudil. Navíc musím vyzdvihnout roli druhé manžela, přednášejícího psychologie, alkoholika. V momentech, kdy byl na platně jsem byl nejvíce vtažen do děje. Za pozitivní zmínku stojí ještě moudré dialogy, jak otce Ethana Hawkea s dětmi, tak Masona s dalšími postavami.

  • 55%
   0
   0
   18. 7. 2015
   whenry (149 bodů)

   Forma zcela jednoznačně předčila obsah. Sebrat pár lidí a během třinácti let natáčet fiktivní příběh kombinovaný s jejich zcela opravdovým a přirozeným stárnutím je počin bezesporu obdivuhodný. Ale síla příběhu či sdělení je mizivá, osudy hlavních hrdinů nejsou natolik strhující, tudíž stopáž je čím déle tím méně snesitelná. Rád jsem Chlapectví viděl, ale jednou prostě stačilo.

  • 75%
   0
   0
   23. 2. 2015
   Jančača (64 bodů)

   Věnovala jsem tomu svůj čas a lituju na 50%.

  • 0
   0
   3. 11. 2014
   damianime (30 bodů)

   Ten film nema chybu, jako vzdy, poklona Linklaterovi. Zajimalo by me, jestli by film fungoval podobne, kdyby herce menil a necekal na jejich starnuti, mam za to, ze ano.
   Patricia Arquette velky prekvapeni, bylo neskutecny, jak se pocas filmu menila.

   • trpelivost pri nataceni, to muselo dat neskutecnou praci
   • 60%
    0
    0
    30. 11. 2014
    magdalena-smolova (9 bodů)

    krásná režie, ale děj nudný, nezaujalo mě to

   70 87 ?
   jak hlasovat?
   • adam-tesar 100%
   • pokojská31 90%
   • Matëj159 0%
   • casseyovamatka 80%
   • Blackhand47XD 80%
   • lucius321 25%
   • Had 90%
   • Tupá stará treska 60%
   • wodmint 55%
   • Sáček 80%
   všechna hodnocení (94)
   Sdílet tuto stránku:

   Partneři: