The Straight Story (USA)
« další názvy »
Francie Francie
Velká Británie Velká Británie
USA USA
112 minut

Žánry

:
Drama, Road Movie, Dětský, Nezávislý, Spirituální

Obsah

:
Příběh začíná v Laurens, malé vesnické komunitě v severní Iowě, kde žije zatrpklý vdovec s chatrným zdravím - Alvin Straight (Richard Farnsworth). Po jednom více »« méně

Režie

:
David Lynch

Scénář

:
Mary Sweeney

Herci

:
Sissy Spacek Jane Galloway Heitz Joseph A. Carpenter Donald Wiegert Richard Farnsworth ...
Premiéra: 17. 2. 2000
DVD: 28. 1. 2008
Přístupnost: MP-12
Jste na stránce filmu Příběh Alvina Straighta. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Příběh Alvina Straighta myslíte! K 15. srpnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28100 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Příběh Alvina Straighta


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  5
  0
  18. 1. 2015
  Psisko59 (32766 bodů)

  Úžasný příběh, který David Lynch vyčetl v roce 1994 v denním tisku: Třiasedmdesátiletý farmář, který už nevlastnil řidičák (pro zelený zákal a sníženou hybnost a citlivost nohou), ujel 240 mil z Iowy do Wisconsinu (usmířit se s nemocným starším bratrem Henrym - ve filmu se jmenuje Lyle) na třicet let staré zahradní sekačce značky John Deere s přívěsem, na kterém měl jídlo, palivo a campingové vybavení. Cesta mu zabrala šest týdnů a zažil na ní různá dobrodružství (doprovod účastníků závodu RAGBRAI, nehoda s přetrženým řemenem) a setkání.
  Životní roli ve filmu našel představitel Alvina - Richard Farnsworth, devětasedmdesátiletý kaskadér a westernový herec; zhostil se jí, jakoby Alvina osobně znal, a stal se v roce 2000 nejstarším hercem nominovaným na Oscara. V době, kdy film natáčel, už věděl, že má pokročilou rakovinu kostí (problémy s chůzí tak nebyly jenom součástí jeho filmové role, ale byly skutečné). Než kvůli bolestem ukončil dobrovolně svůj život v listopadu 2000 po roce plném poct a ocenění, stačil oslavit osmdesátku. Skutečný Alvin Straight se zfilmování svého příběhu bohužel nedožil, zemřel v roce 1996.

 • 85%
  0
  0
  19. 4. 2021
  Pete69 (20699 bodů)

  Konec devadesátých let a zlaté roky americké filmové tvorby, ať se to dnes ještě může zdát naivní..Příběh starého muže, který zjistí, že už mu zdraví neslouží a tak se rozhodne vykonat svou poslední velkou cestu.. za svým bratrem a po svém.. na sekačce. Zní to obyčejně a bláznivě, ale není tomu tak. Alvin po cestě potkává spoustu dobrosrdečných lidí, kteří mu pomáhají ve splnění jeho snu i ty, které sám inspiruje. Krásné, lidské, čisté..

 • 90%
  1
  0
  18. 7. 2016
  lamps (14886 bodů)

  Tohle je ten David Lynch, kterého obdivuji a uznávám. Tohle je herecký koncert neskutečně sympatického Richarda Farnswortha, jehož postava se mi vryla hluboko, přehluboko do srdce i paměti. Tohle je jeden z nejkrásnějších, nejdojemnějších a nejlépe natočených (nejen roadmovie) snímků, jaký jsem kdy viděl. Obrazově a hudebně naprosto uchvacující.

 • 90%
  0
  0
  25. 1. 2022
  evismaior (4252 bodů)

  Ono se v tom filmu nic moc neděje kromě toho, že stařík na sekačce jede rychlostí 5 mil za hodinu několik set kilometrů do sousedního státu navštívit nemocného bratra, se kterým se po neshodách deset let neviděli. A taky na ten film mám náladu tak jednou za deset let, což znamená, že jsem ho teď viděla potřetí. Jenže - v dnešní rychlé přetechnizované době na tom pomalém tempu ubíhajících lánů se zlatými klasy s krásnou hudbou Angela Badalamentiho prostě něco je, co mě přiměje se uvolnit, poslouchat moudrá Alvinova slova, která pronáší, ať už se setká s dívčinou, která utekla z domova, válečným veteránem, mladými cyklozávodníky a dalšími lidmi, a říkat si, že někde a někdy je svět a lidi, kteří v něm žijí, pořád ještě v pořádku. A to jsem na ten film kdysi šla do kina vlastně jen proto, že ho natočil David Lynch. Co se mě týče, mohl by být klidně ještě delší, protože na konci mi vždycky přijde, že tam ten Alvin dojel vlastně hrozně rychle a v pohodě:-)

 • 95%
  0
  0
  27. 12. 2015
  M.Rejčová (213 bodů)

  Film jsem viděla kdysi dávno a přestože jsem si pamatovala, že se mi moc líbil, nemohla jsem ho nijak hodnotit. Teď jsem měla příležitost podívat se po letech znovu a jsem zcela nadšená. Velmi příjemná pohodová záležitost, se smíchem (scénka s jelenem), napětím (jízda z kopce) a slzama (jak si dědové povídali na baru o válce, to byla síla). A nakonec mírný happyend.
  Jen by mě zajímalo, jestli a jak se Alvin vrátil zpátky.

Hodnocení a recenze Příběh Alvina Straighta

76 ? ?
jak hlasovat?
 • evismaior 90%
 • Mrykodaj 90%
 • kozo.roh 80%
 • lukas 85%
 • antonin_nadvornik 80%
 • Pete69 85%
 • InJo 75%
 • Futureman 85%
 • muzz 65%
 • xmuse 70%
všechna hodnocení (56)

V žebříčcích uživatelů

4. místo z 172 v žebříčku uživatele Had
167. místo z 383 v žebříčku uživatele Psisko59
10. místo z 26 v žebříčku uživatele Psisko59