Příběh Alvina Straighta

76%
Příběh Alvina Straighta

Příběh začíná v Laurens, malé vesnické komunitě v severní Iowě, kde žije zatrpklý vdovec s chatrným zdravím - Alvin Straight (Richard Farnsworth). Po jednom ze svých těžkých domácích úrazů a návštěvě lékaře mu dcera Rose (Sissy Spacek) sděluje, že jeho bratr Lyl je na tom mnohem hůř - ranila ho prý mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a tato nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Je zde ovšem "menší" problém, bratr bydlí až v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto Alvin vymyslí bizarní plán: chce uskutečnit cestu na svém zahradním traktůrku! Alvin vyráží na svou šestitýdenní pouť se zapřaženým provizorním přívěsem a nákladem "životně důležitých zásob": odpuzovačem hmyzu a Swisherovým cukrovím.

Rychlostí 5 mil za hodinu se "řítí" nádhernou rovinatou krajinou s podzimní scenérií amerického státu Iowa. Na cestě mezi žlutě zářící kukuřicí Alvin Straight potkává spoustu různorodých lidiček představujících vzorky "typických Američanů", hraničících s karikaturou kněze, družstvo cyklistů, n-náctiletou na útěku, hašteřící se jednovaječná dvojčata, dobrovolníky - hasiče, spolubojovníky z II. světové války a ženu se zvláštní zálibou proměňovat jeleny v oběti dopravních nehod... Jednu míli před domem bratra se Alvinovi traktůrek porouchá. S pomocí místního farmáře zvládne Alvin i poslední míli své cesty. Alvin zastavuje před Lylovým domkem a po dlouhé době se s bratrem opět obejme... (Quentin T.)
Psisko59
Psisko59
32 827 bodů
10
Úžasný příběh, který David Lynch vyčetl v roce 1994 v denním tisku: Třiasedmdesátiletý farmář, který už nevlastnil řidičák (pro zelený zákal a sníženou hybnost a citlivost nohou), ujel 240 mil z Iowy do Wisconsinu (usmířit se s nemocným starším bratrem Henrym - ve filmu se jmenuje Lyle) na třicet let staré zahradní sekačce značky John Deere s přívěsem, na kterém měl jídlo, palivo a campingové vybavení. Cesta mu zabrala šest týdnů a zažil na ní různá dobrodružství (doprovod účastníků závodu RAGBRAI, nehoda s přetrženým řemenem) a setkání. Životní roli ve filmu našel představitel Alvina - Richard Farnsworth, devětasedmdesátiletý kaskadér a westernový herec; zhostil se jí, jakoby Alvina osobně znal, a stal se v roce 2000 nejstarším hercem nominovaným na Oscara. V době, kdy film natáčel, už věděl, že má pokročilou rakovinu kostí (problémy s chůzí tak nebyly jenom součástí jeho filmové role, ale byly skutečné). Než kvůli bolestem ukončil dobrovolně svůj život v listopadu 2000 po roce plném poct a ocenění, stačil oslavit osmdesátku. Skutečný Alvin Straight se zfilmování svého příběhu bohužel nedožil, zemřel v roce 1996.
Pete69
Pete69
28 848 bodů
8.5
Konec devadesátých let a zlaté roky americké filmové tvorby, ať se to dnes ještě může zdát naivní..Příběh starého muže, který zjistí, že už mu zdraví neslouží a tak se rozhodne vykonat svou poslední velkou cestu.. za svým bratrem a po svém.. na sekačce. Zní to obyčejně a bláznivě, ale není tomu tak. Alvin po cestě potkává spoustu dobrosrdečných lidí, kteří mu pomáhají ve splnění jeho snu i ty, které sám inspiruje. Krásné, lidské, čisté..
xxmartinxx
xxmartinxx
22 252 bodů
8
Vidět na začátku Lynchova filmu logo studia Disney je minimálně nečekané. Klidný a vyrovnaný film o "síle lidské umíněnosti"sice v několika chvílích na svého režiséra upozoňuje, jinak je to ale "jen" příjemná, poctivá rodinná road movie. Ne že by na tom bylo něco špatného.


Dodatečné informace

Původní název:
The Straight Story (více)
  • Francie Příběh Alvina Straighta
  • Francie The Straight Story
  • Francie Príbeh Alvina Straighta
Premiéra v ČR:
17. 2. 2000
Země původu:
Francie, Velká Británie, USA
Přístupnost:
12+
Rozpočet:
10 mil. USD
Tržby:
6,2 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné