Recenze filmu Bratři

69%

Komentáře a recenze 34

Dle počtu bodů
Pete69
Pete69
31 311 bodů
7
Na tento film jsem se těšil, od jednoho z kandidátů na Českého lva jsem ale čekal trošku více.. Tento žánr naší tvůrci umí. Minulý režim dodnes budí emoce a náš film z toho úspěšně těží. Příběh je to jistě zajímavý a jak je film blízko pravdě si nejsem jistý.. Začátek slušný, žádné přehnané scény, vše vypadalo realisticky..závěr se mi zdál ale přeci jen přes čáru. Na naše poměry je po technické stránce film na vysoké úrovni a jdou z něj cítit peníze.. Za mě dobrá práce.
avenis
avenis
9 987 bodů
8
Filmařsky určitě vynikající dílo. Vytýkám jen naprosto nemožnou dikci většiny mladých herců. skoro jim není rozumět. Ale to je chyba režiséra, že netrval na lepší výslovnosti. Z tématu myslím tvůrci vytěžili maximum. A teď k morálnímu hledisku. Kdyby činy bratrů Mašínových a okolnosti, které objektivně byly, soudil Bůh, musel by konstatovat, že ano, osud jejich otce byl tragicky nespravedlivý. Ano, komunisté se k Mašínovým chovali svinsky. Ano, mladým Mašínům náleželo právo pokusit se změnit svůj život k lepšímu.
ALE
To všechno je neopravňovalo k loupežím a k vraždám lidí, byť to byli služebníci režimu. Jejich upřednostnění svých cílů neomlouvá to, že díky jejich skutkům to odnesl zbytek rodiny. Zkrátka při sledování jsem prostě nemohla považovat Mašínovu skupinu za kladné hrdiny, když si svou svobodu vybojovali za cenu smrti mnoha lidí. A museli vědět, že jejich matka a sestra to šeredně odnesou...
hrumsrt
hrumsrt
9 911 bodů
7
Ať už máte na aktuální stav české kinematografie nebo samotné ústřední postavy názor jakýkoli, tenhle film stojí za zhlédnutí... Nelze upřít, že když se někdo opře o naší bohatou historii, má šanci na to natočit povedený film. Kdo už před projekcí usedá s vlastním názorem a doufá v jeho utvrzení, případně že ať uvidí cokoli, jeho postoj se nezmění, nemá to cenu.. Film je odjakživa forma projevu a nedá se natočit nestranným způsobem a na to, aby se tvůrci pokoušeli o nějaký vícestranný Rašomón efekt, zase není dost času a současně na to ani není divák zatím připraven. Proto tohle berme s rezervou, nejde o obhajobu vrahů a ani o ukázku čisté objektivní pravdy, pod kterou se každý musí podepsat... Tomáš Mašín si vzal svoje jméno jako příklad a s pořád žijícím Josefem Mašínem se pokusil představit jejich životní výpověď, kterou dává divákovi na posouzení... Osobní příběh dvou bratrů, kteří nepoznávají svoji vlast, a tak se ji rozhodnou opustit a celý komunistický režim nechat za nimi. Jsou ochotní svého cíle dojít za každou cenu a žít celý život s vinou, že jejich nejbližší pravděpodobně čeká utrpení.. Takových jako jsou oni tu bylo několik a nejsou ničím výjimeční, ale možná právě pro svoji rodinnou historii jméno Mašín rezonuje o tolik více.. A i když by Tomáš Mašín možná nechtěl, tak natočil poněkud tendenční oslavu svých předků a na základě vzpomínek mladšího z bratrů Josefa představil jejich příběh takovým způsobem, že rozhodně není nestranný.. Určitě by se dalo ubrat na stopáži, ale když dojde na akci, tvůrci ví, co dělají.. Což nakonec vrchovatě podtrhávají závěrečnou "útěkářskou" třetinou, kdy na hranici survivalu předvádí intenzivní a působivou podívanou, která se divákovi dostane pod kůži.. Jen tohle Akademie nemá šanci pochopit, i proto bych jim poslal něco odlišného, ale už jen každá připomínka nechutných 50. let má svoji cenu. P.S. Dnes si jejich sestra převzala státní vyznamenání za rozvoj demokracie a humanity... /viděno v kině/ 70%
Klajnik
Klajnik
8 701 bodů
0
Když jsem se dozvěděl o bratrech Mašínech, napadlo mě, že jejich příběh je jak stvořený pro film. Je tam dost akce, aby to přitáhlo i širší publikum a přesah tkví v tom, že jejich jednání je shledáváno (nikoli mnou) za eticky problematické, kvůli čemuž do dnes vzbuzují kontroverzi.
Jejich vzdálený příbuzný, Tomáš Mašín, se však nezmohl na víc než na vykostěný a mdlý, který naprosto nenaplňuje potenciál látky. Není to dobře vystavěné drama, protože film prakticky postrádá příběh ve smyslu vývoje něčeho k něčemu;
Postavy nedostaly žádnou příběhovou archu, žádná témata nejsou rozvíjeny. To by ovšem nemusel být takovej problém, kdyby postavy bavily takové, jaké jsou - jakože nebaví. Řemeslná/formální stránka je spíš podprůměrná (nasvícení, rámování, střih). Zkrátka to není krásné, zábavné ani intelektuálně stimulující. Není to umělecké dílo. Je to jenom sračka.
Je mi záhadou, proč Česko zrovna tohle vyslalo na Oscary. Proč by tahle podoba látky měla někoho zajímat v zahraničí, když není důvod, aby někoho zajímala ani tady?
Tvůrci se film snažili prodávat jako nezaujaté dílo, ale reálně cenzurují to "ošklivé" - to "morálně problematické" jednání Mašínů, aby divákovi nebylo zproblematizováno vnímat je jako hrdiny bojující proti útlaku režimu. Ukázat, jak surově podřízli nějakého neozbrojeného hlídače, by bylo asi moc.

Přitom v té době mohl být svědek rozdílem mezi životem a smrtí, takže jeho problém, že pracoval pro režim. Mašíni s tím bezpráví bojovali na rozdíl od většiny posraných čecháčků, kteří nechali zemi rozkrádat komoušema a ještě na sebe práskali za drobné výhody. Tihle lidi si dovolí osočovat Mašíny z toho, že dělali bordel? Kdybych to točil já, necenzuroval bych. Pojal bych Mašíny jako hanebný pancharty, které sice bavilo mordovat komouše, ale to neubírá na významu jejich pozitivního vzoru. Kdyby si v té době ani ostatní nenechali srát na hlavu, tak by to zločinný režim oslabovalo a takhle by nezakořenil. Je zajímavé, že méně problematicky vnímáme Palachův typ vzdoru, protože ten přeci ublížil jen sám sobě. Upálení pro vyšší myšlenku sice může vytvořit symbol a probudit lidi z letargie, což se taky stalo, ale vzhledem k tomu, že do ni opět zase upadly, tak nejsem fanda tohohle typu vzdoru... Sebevražda ostatně není pozitivní vzor, ale Palach sám říkal, že každý má bojovat ten boj, na který stačí. Antikomunisti Mašíni byli synové protinacistického odbojáře, takže měli nějakou průpravu v boji a zmohli se tedy na víc.
To jsem ovšem příliš odbočil, ale asi ti to nevadí, když jsi to dočetl až jsem...
naytsirk
naytsirk
4 606 bodů
6
Přiznám se, že patřím spíš ke skupině, která nemá potřebu Mašíny nijak oslavovat za jejich činy... Nicméně nechci tady hodnotit historické souvislosti a činy jako takové. Hodnotím film a ten, ač dobře natočený (na české poměry), tak mě nezaujal na tolik, na kolik jsem čekal... K bratrům ani ostatním "hrdinům" jsem si vztah nevybudoval. A bohužel mě ani nějak zvlášť nezasáhla tíživost doby...
Jonák
Jonák
1 815 bodů
9
Na filmu jsem byl dokonce 2x, jsem žák základní školy a i mě, jako někoho, kdo není tak uplně cílová skupina to velmi nadchlo. Přijde mi smutné, kolik lidí se jak zde, v komentářích tak obecně na jiných diskuzních servrech najde s názorem, jak film neukazuje vše atd. Toto je film, nikoli dokument kde by vše mělo být naprosto přesné, což si většina lidí neuvědomuje. A právě cíl, poukázat na zlo - komunismus jako takový, tak vlastně kompletní nádech celé tehdejší socialistické doby to zvládlo naprosto skvěle. Já, a 5 spolužáků, se kterými jsme na tom byli jsme velmi rádi, že jsme to viděli. Je nutné, vážit si toho, že zde máme nyní demokracii a svobodu, protože to není samozřejmost :)
Dory28
Dory28
942 bodů
9
Tento rok už druhý povedený film, tak snad to tak půjde i dál.
Je pravda že je tento film lehce zaujatý, ale zase bratry Mašíny vidí každý jinak, takže se zde nejde zavděčit všem, a hlavně je to stále jen film ne dokument. Nic méně já to vezmu radši z pohledu kinematografie - kamera je velmi povedená, kostýmy taky fajn, exteriéry natáčení velmi dobře vybrané, a mohla bych takhle pokračovat dál.
Má to stále takovou tu českou patinu, což ale zrovna u tohohle filmu nemusí být nutně špatně, jelikož se zde pojednává o české historii. Jediné mínus v těhlech tématech je, že se to bohužel nikdy moc nevyrovná celosvětovým filmům.
HanO
785 bodů
9
Skvělý film. Děkuji.
tele.kom
tele.kom
648 bodů
4
Je to kompetentně natočené a Dyková jako Zdena Mašínová je jedinou postavou, která ve vás zanechá emoce. Jinak si takto povrchní zpracování příběh rodiny Mašínů nezasloužil. Film se sice dotkne všech nejznámějších částí života bratří Mašínů, ale u nejkontroverznějších situací to působí, jako by to byla povinná část filmu, kterou chce mít scénář rychle za sebou. Hlavně aby si divák nepokládal žádné komplikované otázky. Dokážu si představit, že by film mohl fungovat, pokud by se příběh zaměřil jen na krátký výsek ze života Mašínů nebo na jednu postavu z rodiny, ale tahle zfilmovaná Wikipedie na dotaz Bratři Mašínové je promarněná příležitost.
Major Zeman
Major Zeman
506 bodů
0
Příspěvek obsahuje spoiler!