Hodina klavíru

60%

Televizní film našeho předního filmového, televizního a divadelního autora Jiřího Hubače, vypráví příběh vyléčeného alkoholika, koncertního mistra a skladatele Františka Stáry. Po návratu z protialkoholní léčebny dochází velmi rychle k poznání, že jeho euforické odhodlání začít znovu je tragická iluze. Jeho žena se z bytu zatím odstěhovala a našla si jiného muže. Podobné fiasko ho čeká v bývalém zaměstnání a později i při krátkodobém působení v základní umělecké škole. V nejtěžší chvíli, kdy se Františkovi hroutí všechny jeho soukromé naděje i profesní plány a on rezignuje, mu nezištně pomáhá bývalý spolupacient z léčebny Eda Mandík. Tento člověk, sám slabý, nedůsledný a nezodpovědný, s nečekanou a sebezničující obětavostí rezignuje na střípky osobního štěstí a energicky vybičuje svou ochablou vůli k záchraně svého jediného kamaráda. Cena, kterou za tento svůj čin Eda platí, není malá, ale jeho oběť měla smysl. (zdroj: Česká televize)
Psisko59
Psisko59
32 827 bodů
7
Vynikající scénář Jiřího Hubače, třetí část zamýšlené trilogie (Ikarův pád, Tažní ptáci) který kvůli úmrtí Vladimíra Menšíka dlouho čekal na filmové zpracování. Bohužel, patrně měl ještě počkat, režisér Zdeněk Zelenka asi nebyl ten pravý: nejsilnější scény (sebevražda Edy Mandíka) selhávají v autentičnosti a František Stára v podání Boleslava Polívky je jakoby bezradný ve svém směřování. Herecky je ovšem uvěřitelným Menšíkovým nástupcem bez náznaku kopírování - naopak Vilma Cibulková za Janou Hlaváčovou pokulhává v nedohlednu. Nakonec se ústřední postavou (i přesvědčivostí hereckého výkonu Pavla Lišky) stává Eda Mandík, looser, který je ovšem schopen velkého gesta na hranici sebeobětování.
  • herecké výkony Pavla Lišky a Bolka Polívky
  • herecký výkon Vilmy Cibulkové
  • režie Zdeňka Zelenky
Cortesz
Cortesz
6 542 bodů
6
Kdybych se po skončení tohoto snímku nedozvěděl, že jde o "takzvané" navázání na dnes již kultovní snímky jako Ikarův pád a Tažní ptáci, tak bych možná jednu hvězdu i přihodil, ovšem teď mám naopak chuť jednu ubrat. Film sice není špatný, ale nemá to kouzlo, které do snímku dokázali vnést herci jako Menšík apod. Polívka je samozřejmě výbornej herec, Liška opět hrál idiota, takže také výbornej, ale nemělo to "NĚCO", co měli předešlé snímky. Dávám průměrné 3* a škoda, že to už nešlo natočit s Menšíkem.
pitryx
pitryx
1 262 bodů
6
Pan Hubač má tohle téma v malíčku. Dobré to bylo, ale nějak bez pointy. Jednoznačně mi tam chyběla druhá strana, tedy ten ďábel, našeptavač. Dosti škoda. Protože právě ten je alfou a omegou zda vydržet či ne. Herci odvedli velmi dobré výkony tudíž hodnotím jako nadprůměrné dílo.

Dodatečné informace

Původní název:
Hodina klavíru (více)
  • Česká republika Hodina klavíru
Země původu:
Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění