Dvanáct měsíčků

61%

Komentáře a recenze 13

Dle počtu bodů
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 202 bodů
10
Tato hodně známá pohádka skutečně ve filmografii chyběla a Karel Janák udělal velice dobře, že ji zfilmoval. A že to udělal s citem, s láskou k pohádkám a ohromnou zodpovědností k dětem, je znát každou vteřinou. Výprava a kulisy jsou na vysoké úrovni, hudba trefně podkresluje veškeré dění a scénář je napsán bez sebemenších chybiček. Atmosféra je taková, jaká tu u pohádek dlouho nebyla. Dramatičnost nedopustí odvrátit oči, což se nestává u pohádek s poslední doby tak často. No, skoro vůbec. Janákovi se zkrátka podařilo nemožné. Tato kouzelná pohádka má ohromnou šanci stát se vyhledávanou klasikou, která nikdy nebude chybět na televizních obrazovkách během vánočních svátků. Jednu vítku bych ale přeci jen měl. Nevím jestli to byl záměr, nebo to jen nečekaně tak vyznělo, ale macecha s Květou mi silně připomínala macechu s Marfušou. Už jenom to Květovo volání: "Máámóóó !" zní přesně jako od Marfuši. Mimochodem, nic proti Veronice Žilkové, ale role zlé macechy ji opravdu nesedla. Ale její snažení se musí ocenit. To zase ano. A ještě něco. Na konci v titulkách je uvedeno: Se vzpomínkou na Radoslava Brzobohatého. Zaslouženě.
Pete69
Pete69
31 069 bodů
7
Docela slušná pohádka. Evidentně nescházely peníze, takže na naše poměry slušné prostředí, kostýmy atd. Jedná se spíše o směs Dvanácti měsíčků, Popelky a Mrazíka, ale přesto se mi na tuto pohádku dívalo dobře a klidně se podívám znovu. Možná bych zvolil jiného herce, než ROmana Vojtka, ale to je věc názoru.
JosefTomas
JosefTomas
9 986 bodů
7
Neurážející pohádka, která díky štědřejšímu rozpočtu mohla dotáhnout to, co verze z 90. let ne. Ta ale díky krátké stopáži nemusela řešit tu výplň, která musela být tady. Scénář s tím chytře zkouší pracovat, ale jak už to u pohádek bývá, ten krátký děj se moc natahovat nedá. Někdy tak trochu tempo drhne a nepomáhají tomu ani dobří herci, kteří se vážně snaží a hudba Brzobohatého, která díky jemným změnám dokáže změnit vyznění celé scény.
avenis
avenis
9 762 bodů
7
Celkový dojem z pohádky mám  celkem dobrý. Postava Marušky je velmi sympatická, silná a úplně normální holka s dobrým srdcem. Měsíčci mě bavili a Stonehange po valašsku mi přišlo jako fajn nápad. S postavou macechy si V.Žilková poradila   excelentně na rozdíl od I.Korolové, která to silně přehnala. Panoptikum místních vdavekchtivých krásek zajímavě charakterizovaly bizarní paruky. Je to pohádka netradičně pojatá a místy se vleče. Námět se dal zpracovat zajímavěji. Režisér a scénárista Karel Janák nepatří k perlám české kinematografie, ale tato pohádka mohla dopadnout lépe. Nicméně mě neuráží. (26.12.2012)
Harapes
Harapes
4 981 bodů
2
Viděl jsem,přežil jsem.Odporná Žilková....no vracet se k tomu nebudu.
bidlobox
3 802 bodů
2
Bohužel, současní čeští režiséři jsou neschopní natočit smysluplnou a poctivou pohádku, která nebude slepencem všech možných kravin (Stonehenge) a nebude se podbízet lacinými triky a pitvořícími se herci á la Jandák současnému divákovi. Cožpak nikdo neumí podchytit ty správné ingredience, s jakými byly uvařeny Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna a další neotřelé pohádkové klasiky? Snad jen Jiří Strach je pozorným školákem a zároveň nezapomněl jít vlastní cestou.
65David21
65David21
3 012 bodů
6
Jedna z lepších, ne-li skoro nejlepší česká pohádka, které mi teda jinak lezou krkem. Dost mě tu bohužel štvala ta romance. Vůbec, ale vůbec se mě nedotkla a vytáčela mě. Nelibily se mi charaktery postav a i jejich možná až černobílé vyobrazení, jenže si asi musím uvědomit, že se jedná o pohádku pro malé děti. 60%
Evah
Evah
2 301 bodů
6
Pohádka je pěkná, líbí se mi, že je zde trochu jinak zpracováno, proč vlastně chodí Maruška pro to všechno. Trochu si říkám, že si měla Maruška vybrat Noska, ale asi i v pohádkách musí být taková postava, která má syndrom hodného kluka, kterého nikdo nechce, ale jako kamarád je dobrý. Mírně nadprůměrná pohádka.
dalebacek1982
1 854 bodů
10
Tady lítají odpady dřív, než to má vůbec premiéru. Takže to trošku nadhodnotím, protože takhle nízké hodnocení si ta pohádka nezaslouží...
petr-hnyk
1 542 bodů
2
Prosím Českou televizi, aby už proboha netočila další vánoční pohádku!