Vyprávěj

74%
Vyprávěj
Plakát traileru

Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál je pohledem do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. V prvním díle se ocitáme v roce 1964 a sledujeme především Honzovy rodiče, kteří jsou na vysoké škole. Seriál mapuje historii ve čtyřech vypravěčsky uzavřenějších cyklech přibližně po desetiletích: (1964-1975), (1975-1985), (1985-1995), (1995-2005).

kilby1989
kilby1989
4 397 bodů
8
Do roku 89 je Vyprávěj nejlepší česká telenovela na kterou jsem narazil. O několik tříd výš než je ulice či sračkoidní ordinace. Přesto je pátá řada plná patosu a natočená snad jen z nutnosti aby se dohrabali konečně k Honzovo svatbě. Nakonec ale musím uznat, že mě seriál bavil téměř celou dobu a ani pátou sérii jsem nedokoukával vyloženě z donucení, ale prostě jsem chtěl. Takže 70% a díky dík čétéčko :-)
bidlobox
3 802 bodů
7
U seriálu tohoto typu neoceňuji ani tak scénář a výkony herců, jako snahu tvůrců o věrné vykreslení doby, ve které jsme relativně nedávno žili. Výprava snímku se všemi těmi důvěrně známými artefakty z dob socialismu si zaslouží pozornost a obdiv. Nutno říct, že někdy navození retro feelingu působilo prvoplánově, ale tomu se těžko vyhnout. Tvůrci to neměli jednoduché, protože pamětníci mají někdy potřebu hledat nedostatky v detailech, ale o tuto "hru" je Vyprávěj zábavnější. Nejvíce mě zaujaly nejnovější díly z doby kolem sametové revoluce.
Atchyroz
3 404 bodů
9
90% - Rodinný seriál Vyprávěj je podle mne na této stránce dost podhodnocen, minimálně celkově. V rámci české tvorby je tohle hodně povedený seriál, který se s leckterými blbostmi (většinou z doktorského prostředí) jiné produkce vůbec nedá srovnávat. Hodně navrh má už samotným zasazením děje, který se odehrává od 60. let a končí v roce 2005. Sleduje tak několik generací početné rodiny Dvořákových a dalších blízkých postav v době socialismu a pro mnohé je to v dnešní době naprosto skvělá nostalgie s hodně obstojným příběhem a postavami. A všichni herci si mimochodem své role hodně užívají. Řemeslně a režijně je to taky povedené. Není to nijak epická podívaná, ale seriál si vystačí jen s problémy běžného života té doby, která byla úplně jiná, než dnes. Má to prvky komedie nebo dramatu a s obojím pracuje velmi dobře. Za mne určitě velký palec nahoru už jenom za udržení kvality do úplného závěru, kdy seriál skončil ne v nejlepším, ale opravdu hodně v dobrém.

Dodatečné informace

Původní název:
Vyprávěj (více)
  • Česká republika Vyprávěj
Premiéra v ČR:
18. 1. 2010
Země původu:
Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Předplatná

Powered byJustWatch