Ray

79%
Ray

Jestliže lze život chápat jako souhrn jeho jednotlivých částí, pak příběh Ray Charlese je možno považovat za souhrn osobních vzestupů a pádů v průběhu dlouhé a slávou ověnčené kariéry ve světě hudby. Ray zažil bolest i osobní tragédie. Množství jeho hudebních stylů (jazz, rhytm & blues, rock-and-roll, gospel, country & western) je sledem a souhrnem celistvé inspirativní cesty génia s jedinečnou vizí, génia, který světu daroval možnost zcela nového způsobu vnímání hudby. RAY je dosud nevyprávěný příběh dramatického osudu americké hudební legendy, jehož vzniku předcházel patnáctiletý sběr materiálu a sledování Rayovy tvorby uznávaným filmařem Taylorem Hackfordem.

S hercem Jamiem Foxxem v titulní roli prožíváme šíři a autentičnost Rayova osudu v jeho nejvýbušnějším období. Všechno začalo v okamžiku, kdy černý slepý teenager sám nastoupil do floridského autobusu a cestoval přes Státy, aby svůj styl vybrousil na jazzové scéně v Seattlu. Od Rayových počátečních bojů o to, aby se s ním zacházelo tak, jak si zaslouží, a aby mohl jít svou cestou, přes jeho objevení společností Atlantic Records a bleskový vzestup ke globální popularitě, přes boj s drogovou závislostí a vyrovnávání se s milostnými vzplanutími nás vyprávění vede zpět až do dětství. Než se stal jedním z největších hudebních idolů své generace, musel se vyrovnat s pátým rokem svého života, kdy se utopil jeho bratr George a on začal ztrácet svůj zrak. Byla to doba, která nesmazatelně ovlivnila hloubku Rayových citů a probudila v něm onu nesmrtelnou hudbu.

Film není jen pietní poctou idolu jazzmanů, ale je především filmovou lahůdkou, která sklidila ovace kritiky a která pravděpodobně postoupí do závěrečného boje o ceny Americké filmové akademie.
Pete69
Pete69
30 383 bodů
7.5
Pěkný životopisný film o velké hvězdě. Něco málo jsem o jeho životě věděl, ale doplnil jsem si díky tomuto filmu znalosti. Životopisné filmy a filmy natočné podle skutečné události mám nejraději a automaticky mají u mě nějaký ten bodík navíc. Ray je slušně zpracovaný film a 2 a půl hodiny utekly jako voda, možná by se dalo dívat i déle. Konec byl dosti ustřižený.
muzz
muzz
18 035 bodů
7.5
Skvělá hudba a výborný film. Jamie Foxxovi jsem věřil, že je fakt Ray Charles. Opravdový Rythm and Blues (ne jako ty dnešní sračky pod stejným názvem).
Sheldon
Sheldon
16 059 bodů
8.5
Ray Charles Robinson přišel v dětství o zrak, naučil se hrát fenomenálně na klavír, založil skupinu, vydělal jmění a stal se miláčkem Ameriky. Stinné stránky jeho života nabízejí drogy, nevěru a nelítostnost. Taylor Hackford si udělal jméno filmem Důstojník a gentleman s Richardem Gerem a Louis Gossetem jr. v roce 1980 a občas zazáří na nebi jako kometa. Letos se mu to povedlo s autobiografickým dramatem Ray, který se zapíše do dějin jako ojedinělé herecké sólo Jamie Foxxe, který na plátně předvádí strhující životní výkon. Film má pomalejší tempo a drží se faktů, které předkládá s humorem, ale především v dramaticky vypjatých situacích, která nesklouzávají ke klišé. Ray mě velmi příjemně překvapil a patří mezi absolutní hity toho roku. Při zevrubném pohledu na nominace hereckých výkonů, kdy se proti Jamiemu Foxxovi objevil v další životopisné kreaci fenomenální Leonardo Di Caprio, je škoda, že se neudělují Oskary za výkony ex aequo.

Dodatečné informace

Původní název:
Ray (více)
  • USA Ray
  • USA Unchain My Heart: The Ray Charles Story
Premiéra v ČR:
10. 2. 2005
Země původu:
USA
Rozpočet:
40 mil. USD
Tržby:
124,73 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Ray je dostupný s českými titulky

Podobné


Powered byJustWatch