Dreamgirls

68%
Dreamgirls
Jednoduchý a přitom neuvěřitelně silný je příběh muzikálu Dreamgirls oscarového scenáristy a režiséra Billa Condona. Zachycuje trnitou cestu za slávou v podání dívčího tria Dreamettes, jejich vzestupy a pády, oběti, které musely svému snu přinést, a hlavně je plný skvělé hudby. Film vznikl podle stejnojmenného divadelního muzikálu, který patří k tomu nejlepšímu, co vzniklo na prknech proslulého divadla Broadway. Curtis Taylor (Jamie Foxx) prodává auta, ale rád by prorazil v hudebním průmyslu – touží po vlastní nahrávací společnosti a písničkách, které budou hrát ta nejposlouchanější americká rádia. Na lokální pěvecké soutěži v Detroitu potkává tři dívky, jež by mu mohly ve splnění jeho snu pomoci. Deena (Beyoncé Knowles) je nadpozemsky krásná, Effie (Jennifer Hudson) velmi talentovaná a Lorrell (Anika Noni Rose) dokonalý spojovací článek. Brána k úspěchu se jim začne otevírat, když dostanou nabídku zpívat vokály v písničkách aktuální hvězdy Jamese „Thunder“ Earlyho (Eddie Murphy), který účinně mísí rock´n´roll se soulovou muzikou. Čím dál ambicióznější Curtis jim ale umetá cestičku k vlastní kariéře. Otázka je, zda cena, kterou všechny tři za výstup na vrchol zaplatí, nebude přece jen příliš vysoká. „Všichni známe ten pocit, kdy zoufale toužíme po něčem, co nemůžeme mít. Snad každému se už stalo, že ho jeho nejbližší nechali ve štychu, nebo že obětoval všechno kvůli jedinému cíli a až v něm si uvědomil, že to nestálo za to. Tyhle zásadní životní zlomy proměnily na první pohled běžný muzikál v něco mimořádného a já jsem se to pokusil přenést i do filmové verze,“ říká režisér Condon. Mimořádnosti filmu Dreamgirls dodává i jeho obsazení. Jamie Foxx, držitel Oscara za ztvárnění zpěváka Raye Charlese, jedna z nejpopulárnějších zpěvaček současnosti Beyoncé Knowles, finalistka americké pěvecké soutěže Pop Idol (obdoba Superstar) Jennifer Hudson a herecké legendy Danny Glover a Eddie Murphy – ti všichni velmi přesvědčivě na pozadí osobních příběhů svých postav mapují americkou hudební scénu na přelomu 60. a 70. let minulého století. Členky ústředního dívčího tria vybírali castingoví režiséři ze 780 zpěvaček úmorných šest měsíců. Vyplatilo se. „Ty tři jsou tak přesvědčivé a dobré, že po skončení filmu začnete hned shánět lístky na koncert,“ říká Jamie Foxx.Brenan88
Brenan88
47 089 bodů
7.5
Eddie Murphy je skvělý,vynikající a je v podstatě to jediné co si z filmu pamatuji. Viděl jsem ho v době uvedení do kin což už je pěkných dvanáct let. Předvedl zde impozantní výkon hodný Oscarové nominace. Osobně nemám moc rád r'n'b,ale hudební čísla jsou výborná,barevná a mají šťávu. Dobová atmosféra spolu s kostýmy jsou okouzlující a tak celkově velmi pěkná podívaná.
Sheldon
Sheldon
16 069 bodů
8
Ve filmu Dreamgirls Eddie Murphy totiž vyrazil všem dech. Poprvé seriózně přešel na druhou stranu barikády a natočil svou životní hereckou úlohu ve filmové adaptaci muzikálu. Murphy zde zahrál lokální hvězdu scény R&B a zahrál jí tak přesvědčivě, že z každé jeho scény šel divákovi mráz po zádech. Jeho výkon byl oceněný nominací na Oskara a po dlouhých letech, ho vzali na milost i filmoví kritici. Murphy, který se tímto filmem evidentně uspokojil se však plynule vrátil k hrubozrnným komediím. Celkově je to velmi slušný muzikál a pocta Arethě Franklin.
cerfik
cerfik
7 933 bodů
10
Zařadilo se to mezi mou špičku muzikálů a kdo má rád tenhle styl afroamerické muziky s dechberoucími hlasy, bude v sedmém nebi. Co tenhle film ale vysouvá na olymp je skvělý scénář a herecké výkony. Bill Condon mě po filmu Kinsey opět mile překvapil.

Dodatečné informace

Původní název:
Dreamgirls (více)
  • USA Dreamgirls
  • USA Devojke iz snova
  • USA Rüya kizlar
  • USA Soñadoras
  • USA Soñadoras - Dreamgirls
Premiéra v ČR:
22. 2. 2007
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
USA
Rozpočet:
70 mil. USD
Tržby:
154,94 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Dreamgirls je dostupný s českými titulky a českým dabingem

Powered byJustWatch