Probuzení tmy

41%
Probuzení tmy
Probuzení tmy
Will Stanton je obyčejný třináctiletý kluk. Žije úplně obyčejný život a řeší úplně obyčejné, i když neobyčejně tíživé, problémy. Jako většina jeho vrstevníků, i Willproblémy s holkama ve škole, se všemi svými sourozenci, který není zrovna málo, a hlavně, jak už to tak u třináctiletých kluků bývá, velký problém se svým dospíváním. Will prostě žije tak, jako většina jeho vrstevníků. To ale jen do chvíle, než se začne dít něco divného, čemu Will ne tak docela rozumí. Uprostřed zimy, v den svých narozenin, odhalí Will, že má zvláštní dar – je posledním z Dávných, nesmrtelných bytostí, jejichž posláním je chránit svět před vládou Tmy. Nejmladší rytíř světla se spolu se svými novými přáteli a ochránci vydávají na dlouhou cestu napříč staletími, aby nalezli šest vzácných kamenů, které mohou zachráínit svět před Temnoutou. Proti Willovi a jeho ochráncům ale stojí Tajemný jezdec a jeho přisluhovači. Boj o záchranu světa může začít.

Film vznikl podle pětisvazkové série spisovatelky Susan Cooperové. Z původně dětské knížky se brzy stal bestseller a dnes série patří mezi nejznámější díla svého žánru. Její české vydání připravilo na letošní podzim nakladatelství Albatros. Podobně jako u jiných fantasy filmů, (např. série Pána prstenů nebo Letopisy Narnie), i tady je ve středu příběhu mladík, který se musí velmi rychle vyrovnat se svou novou rolí zachránce světa. Díky tomu má samozřejmě plno starostí, ale také možnost skutečně zasáhnout do běhu dějin a uvědomit si, jak důležité je v určitém momentě přijmout zodpovědnost za další vývoj událostí a nespoléhat se přitom na ostatní. Právě tento moment zlidšťuje celý příběh a ten tak nepůsobí pateticky ani jednodušše.

Většina akčních scén se natáčela v reálném prostředí, bez použití speciálních efektů. Na place se tak sešel nejen celý filmový štáb, ale i stovky živých hadů a havranů. I scény zatopení starobylého chrámu jsou natočeny se skutečnou vodní masou. Právě díky minimálnímu počtu speciálnách efektů je film někdy až podivuhodně realistický. Roli třináctiletého Willa bravurně ztvárnil Alexander Ludwig, který ale není žádným filmovým nováčkem a má za sebou řadu televizních rolí. V dalších rolích se představí Christopher Eccleston, kterého můžete znát např. z filmů Mělký hrob, 28 dní poté, Ti druzí a nebo Královna Alžběta (1998). Gregoryho Smithe diváci mohou znát z filmu Patriot Mela Gibsona a Amelii Warner ze snímku Quills – perem Markýza de Sade. Je to poctivý film o obyčejných věcech, které nás prostě někdy mohou přesáhnout a nutit nás k zásadním rozhodnutím. I to z něj činí mimořádně zajímavou podívanou.martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
28 422 bodů
5
Příběh hodně připomínající ´Nekonečný příběh´ (místo nicoty tu je tma) za použití několika motivů z jiných snímků. Hlavní postava Will Stanton žije ve velmi hojné rodině, kde není zrovna nijak zvlášť oblíben stejně jako Kevin ve snímku ´Sám doma´. A co ten přijíždějící jezdec v temném lese? Neviděli jsme něco podobného už v ´Pánu prstenů´? A mohl bych pokračovat. Jako snímek určený pro TV by nebyl špatný, ale pro kina je bohužel až moc jednoduchý a poněkud vyčpělý. Ale budiž. Pro děti to snad je přínosné.
Fingon
16 886 bodů
6
Měl jsem po spatření místního hodnocení a komentářů trochu obavy (navíc jsem byl donucen shlédnout dabovanou verzi), ale už dřív jsem se naučil brát zdejší názory s rezervou. Společnost Walden Media produkuje velmi specifický druh fantasy, který nemusí sedět každému (a v případě Letopisů Narnie vlastně ani mně). Kdybych srovnával s předcházejícím podobným snímkem jménem Most do země Terabithia (opět - základem knižní předloha, kterou jsem nečetl, hlavní představitel je teenager a ke slovu se hodně dostávají rodinné vztahy), řekl bych, že jak Terabithia měla pomalejší rozjezd a úžasný závěr, tak Probuzení tmy má rozjezd skvělý, ale od nalezení druhého znamení mě vyprávění dost pustilo. Holt jestli místní důchodci (i když já už taky nejsem nejmladší, žejo) nezvládají rychlejší střih, to už je holt jejich problém.
Ombak_Penari
2 764 bodů
4
Naprosto sterilní film bez špetky napětí či akce. Nijak oslnivý hlavní hrdina, neslaný a nemastný záporňák a vcelku nudní přátelé hlavního hrdiny, nudný a předvídatelný děj, navíc vylíčený poněkud zkratkovitě. Docela dobrá kamera, vánoční nádech filmu a pár slušných efektů jsou sice fajn, ale totální nudu během celého filmu nezachrání. Naprosto o ničem.

Dodatečné informace

Původní název:
I anatoli tou Skotous (více)
 • USA Probuzení tmy
 • USA I anatoli tou Skotous
 • USA Il risveglio delle tenebre
 • USA Karanlik yükseliyor
 • USA Le chercheur: À l'assaut des ténèbres
 • USA Les portes du temps
 • USA Los seis signos de la luz
 • USA Os seis Signos da Luz
 • USA Pimeä nousee
 • USA Pimedus kerkib
 • USA Prebudenie tmy
 • USA Seeker: The Dark Is Rising, The
 • USA The Dark Is Rising
 • USA The dark is rising - en ring av järn
 • USA Wintersonnenwende - Die Jagd nach den sechs Zeichen des Lichts
Premiéra v ČR:
25. 10. 2007
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
USA
Rozpočet:
45 mil. USD
Tržby:
31,85 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění