I Served the King of England (USA)
« další názvy »
NSR NSR
Česká republika Česká republika
Maďarsko Maďarsko
Slovenská republika Slovenská republika
Německo Německo
120 minut

Žánry

:
Drama, Komedie
Motto: Životní osudy číšníka a později podnikatele od 30. do 60. let dvacátého století.

Obsah

:
Tématem Hrabalova slavného románu je životní dráha číšníka, později hoteliéra a nakonec cestáře v době politických zvratů první půle dvacátého století. více »« méně

Režie

:
Jiří Menzel

Scénář

:
Jiří Menzel

Herci

:
Marie Málková Oldřich Kaiser Julia Jentsch Ivan Barnev Martin Huba ...
Premiéra: 21. 12. 2006
Jste na stránce filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Obsluhoval jsem anglického krále myslíte! K 23. březnu 2023 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28343 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Obsluhoval jsem anglického krále


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 55%
  0
  3
  3. 9. 2017
  Brenan88 (46332 bodů)

  Obsluhoval jsem anglického krále je pro mne jeden z nejhorších snímku,které má na svědomí Jiří Menzel podle Hrabalova románu. Film postrádá jakékoliv tempo a jakoby se vypařilo kouzlo jejich minulých snímků. Humor zde vůbec neexistuje a snad kromě Kaisera zde nemám koho chválit.

 • 95%
  1
  1
  7. 3. 2018
  Psisko59 (32772 bodů)

  Jiří Menzel prostě Hrabala umí - a je skvělé, že se dostal i k této po léta třaskavé látce; asi žádný režisér by si neporadil lépe. Román napsaný metodou surrealistického automatismu si svou surreálnost zachoval i ve své filmové podobě: drobný, ale mimořádně ambiciózní Jan Dítě si za každou cenu snaží splnit životní cíl - stát se milionářem a mužným šťastlivcem. Po cestě za splněním svého cíle postupně vzhlíží ke svým vzorům: k obchodníku Waldenovi (Marián Labuda), k vrchnímu Skřivánkovi (Martin Huba), k milionářům užívajícím si gastronomické i erotické orgie. Žádné štěstí ani úspěch včetně radosti z vyznamenání habešským císařem však u něj nemá dlouhého trvání; čím více usiluje a obdivuje se mocným, kteří jím většinou pohrdají, tím více je osamělý a nešťastný. Menzelův scénář mu - na rozdíl od knižní předlohy - umožňuje katarzi alespoň na sklonku životní pouti. Kniha i film zachovávají podobu společenské kroniky první poloviny 20. století včetně nekonvenčního pohledu na období 2. světové války.
  Několik minimalisticky pojatých rolí (mj. zpěvačka Tonya Graves jako habešský císař, Julia Jentsch jako Líza, Milan Lasica jako profesor nebo Zuzana Fialová jako potrestaná dělnice) dokládá Menzelův výjimečný cit pro obsazení postav. Mírně sporné (nebo spíš nadbytečné) se jeví pouze obsazení hlavní role nadvakrát, dvojicí herců: nic proti Ivanu Barnevovi, je roztomilý, ale předpokládám, že Oldřich Kaiser by dokázal zvládnout celou plochu filmu bez problémů sám, v celém věkovém spektru.

 • 75%
  0
  0
  14. 12. 2021
  Pete69 (23395 bodů)

  Film dnes již prověřený časem, který si získal oblibu diváků. Jistě, každému se líbit nemůže, to by stačil jeden režisér, jeden scénárista a vzdáleně by mohli dohlížet na tvorbu filmů. Co by za to dnešní filmaři dali, aby vzniklo alespoň něco takového i dnes. S nadhledem o vážném tématu. Asi by bylo lepší obsadit film jen našimi herci, ale je to koprodukce a ta se ne vždy takto povede.

 • 50%
  0
  0
  13. 12. 2017
  Danny F. (11156 bodů)

  Zvláštní, něco do sebe tento film určitě má.

 • 80%
  1
  0
  22. 2. 2018
  JosefTomas (8957 bodů)

  Bravurně pojatá satira na společnost, které nechybí vtipné, či naopak silné momenty. Vše navíc doplněné o vizuální slast a přesných kompozic. Menzel skloubil všechno možné, ale ani v jednom záběru není vidět, že by byl z něčeho nejistý. Za mě pevných 80%.

 • 100%
  0
  0
  9. 6. 2014
  cerfik (7520 bodů)

  Krásný poetický film, plný jemného humoru, který ukazuje s určitou lehkostí a humorným nadhledem jak blízko si dobro a zlo jsou a to i v jedné lidské bytosti. Jan Dítě je stejně jako mladý (Ivan Barney), tak i na sklonku svého života v podání Oldy Kaisera zahraný úžasně a je to role hluboká a plná zdánlivých protikladů. Film na který se rád opakovaně podívám, má své nezaměnitelné čaro.

 • 40%
  0
  0
  9. 2. 2015
  Jana Květoňová (6642 bodů)

  Filmy Jiří Menzela jsou jednoznačně skvělé. Ale i jsem si přečetla názor odborníků, že tento film má velice pomalé tempo a jako by už byl Menzel starý a "opotřebovaný", prostě že to není to pravé ořechové. Dvakrát jsem tento film nedokoukala, potřetí jsem si řekla, že MUSÍM, byla tam místa dobrá, vtipná, "menzelovská", ale asi se mi to ze všech jeho filmů líbí nejméně.

 • 90%
  0
  0
  7. 2. 2013
  Cettlovka (5032 bodů)

  Celkem slušně natočené knižní dílo.

 • 85%
  0
  0
  30. 11. 2012
  VitvarJane (4487 bodů)

  Jiří Menzel opět ukázal, že natočit impozantní film pouze podle knihy dokonalého spisovatele Bohumila Hrabala, pro něj není nijak složitý úkol. Posledním dílem těchto dvou velikánů, Obsluhoval jsem anglického krále, je nádherné zpracování příběhu, který by měl chytit asi každého...

 • 60%
  0
  1
  12. 12. 2009
  Petrson (4137 bodů)

  Stará škola, pomalejší tempo...už jsem viděl výrazně lepší Hrabaly od mistra Menzela. Lasica, Kaiser, Huba, Abrhám...hezky jim to hraje.

 • 75%
  2
  0
  20. 10. 2017
  leafroller (3023 bodů)

  Filmů, poetických jak dějem tak obrazovým zpracováním, je jako šafránu a přiznám, že se na ně většinou nedá moc koukat. Tento je však světlou výjimkou. Je to lehoučké, jemňoučké, humorné a - což je nejlepší - pravdivé. Žádné přemýšlení, žádné pointy, jen příběh. Menzel dostál své pověsti Hrabalovského barda a svým zpracováním se zařadil ke klasikům příběhu typu bratří Coenů. A ještě jedna věc: podle mě je to spíš pro pány:-)

 • 0%
  0
  1
  1. 5. 2013
  harry456 (2437 bodů)

  Mě se to vůbec nelíbilo.
  Děj byl úplně spatlaný dohromady.

 • 80%
  0
  0
  15. 6. 2014
  stantheman (2399 bodů)

  Nádherný film . Jiří Menzel se opravdu cítí u Hrabala jako doma. Mám rád Hrabalovy prozy a o to víc oceňuji Menzlova zpracování, Není co dodat.

 • 75%
  0
  0
  24. 2. 2021
  Blackhand47XD (2361 bodů)

  Obsluhoval jsem anglického krále je takový český Vlk z Wall Street, kdy máme možnost pohlédnout na vrchol elitářské společnosti, která je jen o penězích, kurvách a hromadě jídla. Jan Dítě se ze zakomplexované nuly stává někým, byť jej mezi sebe nepřijímají a nakonec nachází klid v prostém životě. Hrabalova satira tu jde opravdu vidět, některé obrazové výjevy ji pak dávají až do extrému. Škoda, že se do filmu nedostalo z knihy více, to by muselo dílo zřejmě vyjít jako minisérie nebo být alespoň o půlhodinu delší. Příhodu se soškou, retardovaného synka i šílenosti v táboru pro milionáře bych totiž rád viděl. Jsou tu i slabší místa, kdybych nečetl hned před filmem knihu, hodnotil bych asi níže. 75%

 • 75%
  0
  0
  12. 1. 2013
  miza (2336 bodů)

  Menzel-Hrabalperfektní to škola a souhra.

 • 85%
  0
  0
  6. 6. 2012
  hroufie (1416 bodů)

  Dle předlohy "mistra slova" precizně odvedená práce. Hrabal by jistě snímek velmi ocenil.

 • 95%
  0
  0
  21. 2. 2017
  Milena107 (699 bodů)

  Tento film o číšníkovi a jeho životních osudech, který chtěl být milionářem,a nakonec se mu i částečně splnil sen, natočil režisér Jiří Menzel jako svůj další počin podle románu Bohumila Hrabala. I když samotná realizace nebyla vůbec snadná, za pomoci výborného Ivana Barneva a zvláště Oldřicha Kaisera vznikl opravdu zajímavý film.

 • 65%
  0
  0
  1. 9. 2022
  tindersticks (610 bodů)

  Menzel vždycky uměl přenést Hrabalovu poetiku do filmu velmi dobře, v některých případech jeho předlohu dokonce posunul (Postřižiny nepatří mezi nejvýraznější Hrabalovy počiny, filmu se podařilo vytáhnout k dokonalosti hlavně strýce Pepina a dobovou atmosféru 1.republiky), poslední Menzelova adaptace je ale jen filmem - příběhem, bez oné drásavosti a mnohovrstevnatosti Krále. Ani typově přesní Labuda, Huba a Kaiser nejsou schopni nabídnout život Jana Dítěte a jeho chamtivost, nemorálnost i pokoru, jeho oscilování mezi němectvím a češstvím tak jako Hrabal. Nejlepší je kuriozně ve chvílích, kdy Kaiser komentuje svůj život a sám posedává nebo se přehrabuje ve starém harampádí. Ano, je lepší knihu poslouchat než sledovat hraný děj (snad kromě pohledu na Petru Hřebčíkovou). Proto si příště vytáhnu samizdat , který jsem kdysi koupil na černém trhu než abych si znovu pustil Menzelův film. Možná ho měl natočit Kachyna..

 • 90%
  0
  0
  22. 2. 2015
  pateta (461 bodů)

  Četla jsem knihu, viděla divadelní provedení v Národním divadle v praze a o to byla zvědavější na filn. NEZKLAMAL.Jiří Menzel opět ukázal, že natočit impozantní film pouze podle knihy dokonalého spisovatele Bohumila Hrabala, pro něj není nijak složitý úkol. Posledním dílem těchto dvou velikánů, Obsluhoval jsem anglického krále, je nádherné zpracování příběhu, který by měl chytit asi každého.

 • 80%
  0
  0
  7. 4. 2016
  sisisi (441 bodů)

  Moc hezké zpracování Hrabalovy knihy. Moc jsem se bavila.

 • 40%
  0
  0
  20. 4. 2016
  frantiska-coufalova (103 bodů)

  Hrabala moc ráda čtu , ale musím říct, že film je jen slabým odvarem knížky. Panu Menzelovi se to fakt nepovedlo. Má hodně úžasných filmů, ale tento mezi ně určitě neřadím. Herecké obsazení snímku určitě nepomohlo, nebyl jediný z herců, kterého bych mohla vyzdvihnout - celkově zklamání.

 • 0
  0
  9. 2. 2015
  Host
  Host

  Filmy Jiří Menzela jsou jednoznačně skvělé. Ale i jsem si přečetla názor odborníků, že tento film má velice pomalé tempo a jako by už byl Menzel starý a "opotřebovaný", prostě že to není to pravé ořechové. Dvakrát jsem tento film nedokoukala, potřetí jsem si řekla, že MUSÍM, byla tam místa dobrá, vtipná, "menzelovská", ale asi se mi to ze všech jeho filmů líbí nejméně.

Hodnocení a recenze Obsluhoval jsem anglického krále

70 58 ?
jak hlasovat?
 • Volpe 40%
 • ZaS 45%
 • tindersticks 65%
 • Mrykodaj 75%
 • Psychotronix 20%
 • Pete69 75%
 • Kubys Fencl 60%
 • Mikik4444 100%
 • Crreed 80%
 • Blackhand47XD 75%
všechna hodnocení (297)

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 7 v žebříčku uživatele Thorin_Paveza
12. místo z 43 v žebříčku uživatele ferry-farka
25. místo z 26 v žebříčku uživatele stantheman
32. místo z 47 v žebříčku uživatele m.jtecka
35. místo z 43 v žebříčku uživatele lenka-nejezchlebova
52. místo z 172 v žebříčku uživatele Had
58. místo z 208 v žebříčku uživatele kellys2
83. místo z 268 v žebříčku uživatele DiegoK
59. místo z 61 v žebříčku uživatele Had
94. místo z 99 v žebříčku uživatele Psisko59