The Ghost Writer (USA)
« další názvy »
USA USA
128 minut

Žánry

:
Drama, Mysteriozní, Thriller, Film Noir, Adaptace knižní
Motto: Věděl příliš mnoho, aby mohl mlčet

Obsah

:
Thriller z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. více »« méně

Režie

:
Roman Polanski

Scénář

:
Roman Polanski Robert Harris

Herci

:
Ewan McGregor Jon Bernthal Tim Preece James Belushi Timothy Hutton ...
Premiéra: 10. 6. 2010
Distributor: SPI
Jste na stránce filmu Muž ve stínu. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Muž ve stínu myslíte! K 26. září 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28158 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Muž ve stínu


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 90%
  0
  0
  9. 6. 2020
  martin-mickey-stusak (26167 bodů)

  Dobře zpracované politické thrillery měly vždy co do činění s diváckým nadšením, obzvlášť, pokud se jednalo o nějakou nekalost daného politika. Na vrcholu je stále klasický snímek ´Všichni prezidentovi muži´ (1976) připomínající odhalování všeho možného i nemožného týkající se aféry Watergate, kterému hodně šlape na paty filmový počin charismatického režiséra Romana Polanskiho. Scénář byl vytvořen podle románu Ghost Roberta Harrise, který ještě před vydáním tak trochu vyvolal na patřičných místech rozruch. Asi málokdo ví, že postava britského premiéra jménem Adama Lange, stvárněná Piercem Brosnanem, je tence maskovanou verzí Tonyho Blaira, který na post premiéra rezignoval v roce 2007. Co je skutečnost a co fikce, nechť posoudí se svou znalostí historie sám divák. Roman Polanski se na danou věc podíval dle své tvůrčí vize a natočil inteligentní, napínavý, očekávaně provokativní, zkrátka výborně pojatý filmový počin, podpořený kamerou v profesionálních rukách Pawela Edelmana. Děj se soustředí na nepojmenovaného spisovatele s tváří Ewana McGregora, najatého k sepsání pamětí bývalého premiéra Adama Langa. A celá tato koncepce se točí kolem vyšetřování obvinění, že Lang nelegálně předal válečné zločince CIA. Celá tato kauza nás seznamuje se světem špionáže, o kterém nikdo nemá ani potuchy. Všichni víme co se stane, když se píchne do vosího hnízda. Vše postupně vylézá ven, čímž o překvapení není nouze a čím víc toho vyplouvá na povrch, tím více je v pohybu tajná služba s cílem zapíchnout do vetřelce to nejbolavější žihadlo. Tady se zvýrazňuje naprosto odlišný politický svět, než jaký nám ukazují média od reality setsakramentsky vzdáleného. Reálný je politický svět plný intrik a účastníků jak z minulosti, tak i ze současnosti, plně odhalující stinnou stránku britské politiky. Svým způsobem je ve zpracování znát hitchcockovský styl budování atmosféry a napětí, avšak svůj autorský rukopis si Polanski plně zachoval. Po zhlédnutí snímku můžeme jen hádat, co všechno se děje u nás, tedy na politické scéně české.

 • 65%
  0
  0
  16. 7. 2022
  Pete69 (21186 bodů)

  Za mě jeden ze slabších filmů skvělého režiséra. Roman Polanski natočil několik filmů, které patří mezi ty nejlepší vůbec.. zde je to ale zvláštní Film Noir s průměrnou zápletkou a dokonce i s průměrnými hereckými výkony dobrých herců. Zpracování a technická stránka je dobrá.. 65%.

 • 90%
  0
  0
  29. 12. 2015
  Sheldon (16026 bodů)

  Po pravdě řečeno si nedovedu představit, že by měl tento film vlastně točit někdo jiný, než Polanski, protože tohle je přesně jeho styl. Režisér si pohrává s divákem jak kočka s myší a je to úplně jiný thriller, než jak točí Američané, ale přitom s americkým rozpočtem. Vše navíc směřuje k neodvratnému závěru, který mě napoprvé hodně šokoval, ale přitom je vlastně jediný možný. Skvělé!

 • 75%
  0
  0
  18. 12. 2017
  lamps (14894 bodů)

  I když je zápletka vlastně o ničem a celý příběh nepatří zrovna mezi ty nejpodnětnější a formálně jedinečné, Polanski potvrdil své kvality a předvedl opět kus poctivé filmařiny, která mi ruku v ruce s vynikající hereckou dvojkou připravila ideální program na jeden dlouhý zimní večer. Koneckonců nevidím důvod hledat všude nedostatky, když mě film bavil a byl natočen dostatečně zajímavě..

 • 60%
  0
  0
  10. 6. 2010
  Petrson (4126 bodů)

  Jemně rozvleklé divadelní drama. Zpráva z novin, která už asi v roce 2010 nikoho nešokuje, ale je dobře, že se o tom točí filmy. Atmosférou se film lehce dotýká Prokletého ostrova Martina Scorseseho.

 • 65%
  0
  0
  12. 10. 2015
  leafroller (2931 bodů)

  Jakkoli se film podle obalu tváří akčně, je to spíše komorní drama. Jeden venkovský exterier, dva či tři interiéry, hudba spíše žádná než tichá. Vše musí utáhnout herci, kterých je ve filmu asi 6, a příběh. Stopáž filmu není uměle prodlužována sexem a podobnými zbytečnostmi, takže touha přetáčet mě nechytla ani jednou. To je u dvouhodinového filmu docela slušné. A končí to špatně, což kvituji vždy s povděkem.

 • 70%
  0
  0
  18. 6. 2010
  Siddharta (1764 bodů)

  Výborná kamera, hezky zahrané, ale točit film v Americe bez Ameriky dopadlo divně a příběh byl jen středně napínavý.

 • 65%
  0
  0
  19. 2. 2015
  voleman (926 bodů)

  Sice pěkně zrežírovaný a příběhově velmi originální, ale na konci se mi zdálo že filmu docházel dech a začal mě pak i trochu nudit. Ewan McGregor je jako obvykle vynikající a Brosnan je také dobrý, i když se ve filmu opravdu na moc dlouho neobjeví. Hudba je sice poměrně nenápadná, ale zato dosti podařená. Kdyby si i konec dokázal udržet mojí pozornost stejně jako začátek, určitě bych šel už jen kvůli zajímavému a originálnímu námětu s kvalitní režii mnohem výš. 65%

 • 75%
  0
  1
  8. 4. 2016
  EXpenzza (747 bodů)

  Poslední film Paula Verhoevena natočený ve Spojených státech Mistrovi ostudu vůbec nedělá, naopak. Holandský provokatér tentokrát natočil "pouze" thriller okořeněný sci-fi prvky. Variuje tu klasické téma o vědci posedlém svými výzkumy, jemuž se věci tak nějak vymknou z rukou. Nicméně věnovat tomuto filmu pozornost se určitě vyplatí. Jednak upoutají nápadité triky, jež zestárly minimálně, a hlavně nadchne precizní výkon Kevina Bacona. K tomu si přidejme nápaditý audiovizuál inspirovaný barevnými komiksovými kresbami. Ano, Hollow Man nedosahuje proslulosti Verhoevenových předchozích provokativních snímků (především Základního instinktu a Hvězdné pěchoty), ale jako svižná žánrová podívaná obstojí zcela bez problémů. Hodnocen režisérský sestřih na Blu-ray nosiči.

Hodnocení a recenze Muž ve stínu

73 79 ?
jak hlasovat?
 • Pete69 65%
 • martin-mickey-stusak 90%
 • jakub-mucha 75%
 • janeliberte 75%
 • Kim6 100%
 • ZARaz 85%
 • Mondyes 100%
 • xmuse 60%
 • Had 90%
 • RoCo 75%
všechna hodnocení (103)

V žebříčcích uživatelů

14. místo z 103 v žebříčku uživatele filamubobes
109. místo z 175 v žebříčku uživatele Hikikomori