Willy se zachránil před 30 lety. Vzbudil vlnu solidarity s kosatkou, již lidé chtěli osvobodit

Willy se zachránil před 30 lety. Vzbudil vlnu solidarity s kosatkou, již lidé chtěli osvobodit
Zachraňte Willyho! | Warner Bros.
Scénář k filmu napsal v průběhu osmdesátých let herec Keith Walker, jenž mimo jiné spolupracoval na snímku Richarda Donnera Rošťáci. Věhlasnému režisérovi se koncept líbil a Zachraňte Willyho! zaštítil jako producent. Režii obstaral Simon Wincer, jenž právě v Rusku natáčel Mladého Indiana Jonese. Hlavní role osiřelého a problémového teenagera, jenž se v zábavním parku spřátelí s kosatkou a nakonec jí pomáhá uniknout na svobodu, připadla tehdy třináctiletému debutujícímu Jasonu Jamesi Richterovi.
Zachraňte Willyho!
Zachraňte Willyho!
  • Google Play
  • iTunes
64%
Složitější byl casting kosatky. Tvůrci skautovali v parcích po Evropě, Asii i v Jižní Americe a nakonec našli svou hvězdu v Mexico City. Tamní zábavní park procházel rekonstrukcí a dvanáctiletá Keiko, která tam žila od roku 1985, se ukázala být perfektní adeptkou. Režisér Wincer letos pro The Guardian vzpomínal na speciální pouto, které se rychle vytvořilo mezi Keiko a fascinovaným Richterem. Kosatka se například zdráhala provést požadovaný manévr za přítomnosti cvičitelů, ale mladému herci se ochotně podvolila. „Emoce, které můžete pozorovat na tvářích herců, byly skutečné. Ta velryba toho hocha zbožňovala,“ potvrdil režisér.
O Keiko Wincer vyprávěl s největším respektem a obdivem. Zmínil, že velcí plazi se režírují lépe než většina lidí. S tím souhlasí i Lori Petty, jež ztvárnila trenérku Rae Lindley. Keiko podle ní přizpůsobovala své jednání tomu, aby na scéně nedošlo k nežádoucímu úrazu. „V jednom záběru musela vyskočit z vody a sklouznout po pódiu, kde jsem stála s rozpaženýma rukama a vykřikla: ‚A to je naše show!‘ Jenže Jason nestál tam, kde měl. Keiko si toho všimla a svalila se zpět do vody. Jinak by na něm přistála a zabila by ho,“ svěřila se herečka pro The Guardian. 
V jejích vzpomínkách figuruje rovněž lítost nad zajatým tvorem, jehož tělo vykazovalo známky stresu. „Jako byste žili v telefonní budce,“ popsala Petty život Keiko v bazénu. Na začátku 90. let se povědomí o této problematice teprve začínalo šířit, což si tvůrci uvědomovali. Produkující Donner například sdílel zubaře s Michaelem Jacksonem, jenž zatoužil vidět nesestříhanou verzi. Poselství a síla příběhu jej oslovily a popový král pro snímek složil píseň Will You Be There.
Lori Petty, Jason James Richter
Zachraňte Willyho! | Warner Bros.
A to přitom neviděl konečnou podobu se zapracovanými efekty, které nenápadně dotvářejí autenticitu. Přibližně polovinu záběrů představuje animatronická loutka, již trikaři po vzoru Jurského parku rozpohybovali pomocí raného CGI. Tento princip využili i pro finální Willyho skok. „Točili jsme za přílivu v malém přístavu a sestavili jsme něco jako raketomet s animatronickou velrybou. Vyletěla díky němu z vody a v momentě, kdy zastavila, přebralo otěže CGI. Jako vždy šlo o kombinaci zvuku, emocí a seskládaných obrazů, která vás zdvihne ze sedačky,“ popisoval Wincer.
Zachraňte Willyho! na publikum účinkovalo nejen zásluhou podařených efektů. Wincer vzpomínal, že po premiéře stál s Donnerem před kinem a lidé jim za silný zážitek nabízeli extra peníze. V závěru filmu se ostatně objeví titulek: „Chcete-li pomoci zachránit velryby, volejte na toto číslo.“ 
Nejenže snímek vydělával jmění v pokladnách kin a při rozpočtu 20 milionů dolarů si z celého světa odnesl 153 miliony, lidé rovněž ve velkém přispívali na záchranu velryb. Podle režiséra se vybralo až 70 milionů dolarů a vzniklo hnutí Free Keiko, do něhož se angažovalo i studio Warner Bros. Slavnou kosatku, která se objevila rovněž ve dvou pokračováních Zachraňte Willyho! z let 1995 a 1997, nejprve přepravili z Mexika do Oregonu, kde ji připravovali na návrat do oceánů. Roku 1998 putovala k pobřeží Islandu, kde žila ve speciálním velkém kotci. Na svobodu ji vypustili roku 2002 a Keiko odplula k břehům Norska, následovala hejno kosatek.
V jejich společnosti však tvor navyklý na zajetí a lidskou společnost dlouho nesetrval a pro jídlo se vracel k lidem. Zemřel 12. prosince 2003 na pneumónii, aniž by okusil svobodu v té pocitové euforii, v jaké ji předkládá finále snímku. Zachraňte Willyho! však přinejmenším poukázalo na tehdy marginalizované téma, jehož naléhavost stále vzrůstá. Pokud vás zajímá skutečný příběh Keiko, poskytne vám ho dokumentární snímek Keiko: The Untold Story z roku 2010.