Recenze: Správci osudu

Recenze: Správci osudu
| BontonFilm
Matt Damon, Emily Blunt
| BontonFilm
Volby prohraje, ale dívku po nějaké době znovu potká. Chce to s ní dát dohromady, ale zjistí, že je pronásledují podivní páni v kloboucích, kteří se snaží zabránit tomu, aby s ní něco měl...
Tento film je režijním debutem George Nolfiho, scenáristy Dannyho parťáků 2 nebo Bourneova ultimáta. Je to bohužel film, který nemá v současných kinech co dělat: Velmi komorní, nepříliš drahý, téměř bez triků a akčních scén, ale zato s dobrými herci a chytrým dějem, který se divákovi nepodbízí.
A než začnou spoilery (už v předchozím textu jsem některé věci vynechal), ještě upozorním, že film je stejnou měrou romantika jako sci-fi, tudíž není problém vzít na něj něžnou polovičku.
Matt Damon, Emily Blunt
| BontonFilm
Následuje podrobnější popis děje a tudíž nevyhnutelné spoilery. Doporučuji vám dále nečíst, protože jsem měl v kině vyloženě příjemný pocit, že jsem dost dlouho netušil o co půjde, a současně jsem si nepřipadal jako idiot...

Po nějaké době zjistíme, že "muži v kloboucích" jsou zaměstnáváni nějakým nespatřeným "Předsedou" a mají za úkol ovlivňovat lidské osudy tak, aby se držely "plánů", které mají od Předsedy. Bohužel pro Davida, v jeho plánu stojí, že se nemá dát dohromady s Elise a "kloboučníci" se mu v tom tudíž snaží zabránit pomocí mírně nadpřirozených schopností, z nichž nejzajímavější spočívá v tom, že mohou používat normální dveře jako teleporty.
John Slattery, Anthony Mackie
| BontonFilm
Ještě později vyjde najevo následující: "Kloboučníci" ovládají osudy lidstva již mnoho staletí, a to v zájmu harmonického a mírumilovného rozvoje civilizace ("V roce 1915 jsme vás nechali na pár desetiletí být a jak to dopadlo!"). Davidovi je "souzeno", aby se stal za pár let americkým prezidentem. Elise je "souzeno", aby se stala světově uznávanou baletkou. Pokud se dají dohromady, jejich vzájemná láska přehluší jejich ambice a i když budou šťastně zamilovaní, pro společnost to v důsledku bude škoda.
Toto dilema je díky hereckým výkonům hlavních představitelů a díky velice citlivé Nolfiho režii ztvárněno způsobem, který není ani trošku trapný a připomíná chytřejší fantastické filmy např. z poloviny minulého století (asi to není náhoda, protože film je natočen podle povídky Philipa K. Dicka) nebo televizní hry Stanislawa Lema.
Matt Damon, Anthony Mackie
| BontonFilm
V polovině filmu pak přijde na scénu "superčistič" (Terence Stamp), který má vše radikálně vyřešit. Hraje ho Terence Stamp a film se tím stane poněkud akčnějším a hollywoodštějším, což je trochu na škodu, protože v tomto ohledu nepřinese naprosto nic nového. Ale ani pak, když film vrcholí a hrdinové se vydají vyříkat si to osobně s Předsedou, se děj nestane zcela debilním a není pro nás problém pochopit, co hrdinové prožívají a jak se těžko rozhodují.

Správci osudu jsou vydařenější verzí toho, čím se snažil být The Box nebo Zakletý v čase. Má to sci-fi motivy, ale je to spíše romantická pohádka. Aby takový film fungoval, musí fungovat jeho hrdinové, musíme s nimi soucítit, chápat jejich motivace atd... A to všechno funguje tak dobře, že ani příliš nevadí, že jde spíš o televizní inscenaci než o hollywoodský trhák.
Hodnocení: 80%