Recenze #2: Akta Pentagon: Skrytá válka - film, který by se klidně obešel bez Hankse a Streepové

Recenze #2: Akta Pentagon: Skrytá válka - film, který by se klidně obešel bez Hankse a Streepové
Akta Pentagon: Skrytá válka |
Tom Hanks, Meryl Streep
Akta Pentagon: Skrytá válka
Nixonův Bílý dům okamžitě soudně zakázal další výňatky publikovat, ale mezitím se tatáž tajná zpráva dostala také do novin Washington Post, které se zrovna nacházely v kritickém období (chystaly se vydat své akcie). A jejich vydavatelka (Meryl Streepová) a šéfredaktor (Tom Hanks) se museli rozhodnout, zda uposlechnou nařízení soudu, nebo budou publikovat další výňatky a tím si přivodí možná i vězení a konec novin...
Toto drama Stevena Spielberga nejvíce oceníte, pokud o skutečných událostech, které ho inspirovaly, nebudete vědět vůbec nic. Pak vás film zaujme z čistě historického hlediska, jako oživlý, pseudo-dokumentární kus dějin.

Trailer:

Akta Pentagon: Skrytá válka: trailer | DreamWorks
Tomu odpovídá i jakási "televiznost" celého filmu, kdy nemáme moc příležitostí obdivovat nějaké úžasné záběry, osvětlení, pohyby kamery... I John Williams se velmi krotí a přítomnosti jeho hudby si pravděpodobně ani nevšimnete. Kdyby mi někdo tvrdil, že jde o dražší televizní film, klidně bych mu to věřil.
Tom Hanks, Bob Odenkirk, David Cross
Akta Pentagon: Skrytá válka
I když Streepová i Hanks jsou tradičně dobří, jejich přítomnost v tomto filmu mi připadala spíše na závadu. Zajímal mě objektivní popis toho, co se dělo. Nezajímaly mě vnitřní myšlenkové pochody těchto dvou lidí a nekonečné variace na téma "mám dát přednost byznysu nebo vyššímu principu?". Jiné postavy mi přišly stejně zajímavé, ne-li zajímavější, a byl jsem v tomto případě rád, že je většinou hráli málo známí herci, kteří na sebe nestrhávali pozornost.
Obávám se, že psychologičtější scény ze soukromí vydavatelky a šéfredaktora byly ve filmu především proto, aby si divák uvědomil, že tito stateční lidé se tehdy postavili proti zlému Nixonovi podobně, jako se dnes statečné CNN staví proti zlému Trumpovi. Což na mě příliš nefungovalo a zbytečně to v mých očích zdržovalo děj.
Spielberg umí natáčet lidská dramata, ale tento film na mě opravdu fungoval především jako dobrý historický materiál například pro školní představení, nikoliv jako pohled do číkoli duše (ať už je to pohled skutečný nebo vyfabulovaný).
Hodnocení: 60%
Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE