Halle Berry si málem zahrála v bondovském spin-offu. Skončila ale u kočičího propadáku

Halle Berry si málem zahrála v bondovském spin-offu. Skončila ale u kočičího propadáku
Dnes neumírej | MGM
Berry půl roku před premiérou obdržela Oscara roli v dramatu Ples příšer, jednalo se mimochodem o první a dosud jediné vítězství afroamerické herečky v hlavní kategorii. Tou dobou se také blížila premiéra druhého filmu z x-menovské série, v níž vystupovala jako Storm. Halle Berry tedy měla v ohni hned několik želízek a úloha agentky Giacinty „Jinx“ Johnson v bondovce Dnes neumírej byla jednou z nich.
Halle Berry
Halle Berry

Herečka, Režisérka

Ačkoli ji Bond ve filmu poprvé zahlédl na pláži, rozhodně nešlo o tuctovou Bond girl, jež by se chtěla nechat od svůdného agenta zachraňovat. Naopak, Jinx se zařadila mezi hrdinky, které hlavní postavě franšízy spíše pomáhají v plnění misí – jako agentka americké organizace NSA toho totiž uměla víc než dost. Navzdory vlažnému přijetí celého snímku se Jinx zařadila mezi jeho nemnoho kladů, a tak i vzhledem k obsazení Halle Berry na vrcholu sil uvažovali pohlaváři studia MGM o tom, že by hrdinka dostala vlastní film.
Projektu napomohl i komerční úspěch bondovky, a tak studio pověřilo osvědčené scenáristy Neala Purvise a Roberta Wadea, kteří se od předchozího snímku Jeden svět nestačí podíleli na všech následujících bondovkách (včetně těch Craigových), aby dali dohromady nějaký příběh. Překvapivější je jméno plánovaného režiséra, jímž se měl stát Stephen Frears – do té doby známý hlavně díky kostýmnímu dramatu Nebezpečné známosti, thrilleru Švindlíři či dramedii Hrdina proti své vůli. S čistokrevným akčňákem do té doby (a v podstatě ani potom) zkušenosti neměl.
Dnes neumírej
Dnes neumírej | MGM
Podle webu Radio Times se počítalo s rozpočtem kolem 80 milionů dolarů (pro srovnání – Dnes neumírej stálo 142 milionů), na palubě už bylo i pár hereckých jmen v čele s Michaelem Madsenem a Javierem Bardemem. Projektu se během roku 2003 už začal skutečně připravovat, nakonec z něj sešlo kvůli obligátně nejasným důvodům schovaným pod nálepku „kreativní rozdíly“.
Berry v roce 2020 pro web Digital Spy řekla: „Bylo to velké zklamání. Ten snímek předběhl svou dobu, protože tehdy nikdo nebyl připraven vložit takovou sumu peněz do černošské akční hrdinky.“ Lze souhlasit s tím, že dnes by už něco takového nikoho nepřekvapilo, ovšem Berry dostala svou šanci podstatně dřív – a to s propadákem Catwoman. „Lidé mi říkali, že do toho nemůžu jít, vždyť jsem zrovna vyhrála Oscara. A protože padl film s Jinx, říkala jsem si, že jde o skvělou šanci na to, aby černoška byla superhrdinkou. Tak proč bych to nezkusila?“
nez-prisla-wonder-woman-aneb-priserne-komiksove-filmy-se-zenami-v-hlavnich-rolich
Catwoman | Warner Bros.
Brzy však prý svého rozhodnutí účastnit se komiksovky s podivným příběhem o zabijácké kosmetice litovala. „Vzpomínám si, jak jsem se přela: ‚Proč nemůže Catwoman zachraňovat svět, jako to dělají Batman a Superman? Proč má jen zachraňovat ženy před pleťovým krémem, po kterém jim popraská obličej?‘ Ale tam jsem byla jen námezdní síla, ne režisér, takže jsem do toho nemohla moc mluvit.“
Nezdařený příběh Kočičí ženy si vysloužil několik Zlatých malin a dočkal se výsměchu napříč filmovým průmyslem. Zdá se, že kdyby býval vznikl snímek o Jinx, tomuto kariérnímu trapasu by se Berry vyhnula. i takový už je život hollywoodské hvězdy…
Podívejte se na náš žebříček nejlepších akčních filmů.
Zdroje: Radio Times, Digital Spy, Collider