Zemřel Terry Pratchett, tvůrce legendární Úžasné Zeměplochy

Zemřel Terry Pratchett, tvůrce legendární Úžasné Zeměplochy
Sir Pratchett, který napsal více jak 70 bestsellerů, od roku 2007 veřejně vedl svůj boj s Alzheimerovou chorobou. Jeho vydavatel uvedl, že "zemřel doma, se spící kočkou po svém boku a obklopen milovanou rodinou".
Pratchett proslul Úžasnou Zeměplochou, sérií nejrůznějších příběhů z fantasy světa, v němž nic není úplně normální, kde zavazadlo má sto nožiček a všude následuje svého pána a kde Smrť mluví zásadně jen velkými písmeny. Prachettova slovní ekvilibristika je natolik unikátní, že se doposud nikdo neodvážil o přenesení Zeměplochy do kin (nejvýraznějším natočeným dílem zůstávají slušné televizní filmy Otec Prasátek a Barvy kouzel).
zemrel-terry-pratchett-tvurce-legendarni-uzasne-zemeplochy
Pratchett se narodil v Beaconsfieldu v anglickém hrabství Buckingham 28. dubna 1948. První povídku napsal již ve třinácti letech do školního časopisu. Profesionálně se začal živit jako novinář v polovině 60. let. Od začátku 70. let již publikoval, přičemž se pohyboval převážně v žánru fantasy a sci-fi.
V roce 2011 natočil kontroverzní (a velmi sugestivní) televizní dokument Terry Pratchett: Choosing to Die, který se zabýval asistovanou sebevraždou nevyléčitelně nemocného muže. V otevřené zpovědi o vlastním osudu se Pratchett odvážně pokusil vyšlapat cestu podobně nemocným lidem.