25.9.2014, 14:10

Německý inženýr Schmitke se vypraví do Jižní Koree. Získá režisér Štěpán Altrichter festivalovou cenu?

Německý inženýr Schmitke se vypraví do Jižní Koree. Získá režisér Štěpán Altrichter festivalovou cenu? 8 obrázků v galerii
Schmitke, nízkorozpočtový absolventský film režiséra Štěpána Altrichtera, bude mít světovou premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Busanu v Jižní Koreji, který se koná od 2. do 11. října.

Mysteriózní detektivka o pátrání po chuti do života na vrcholcích Krušných hor byla zařazena mezi 35 filmů z 29 zemí v sekci Flash Forward (výběr neasijských snímků režisérů, kteří dosud natočili maximálně dva filmy). Spolu s dalšími dvanácti kandidáty Schmitke aspiruje na distribuční cenu Busan Bank Award, zaručující vítězi, o kterém rozhodnou diváci, distribuci filmu v Koreji.

„Pro náš mladý tým je velkou poctou účastnit se festivalu v Busanu, zejména ve spojení s výběrovou nominací na distribuční cenu. Po 4 letech tvrdé práce náš film konečně naplno ožívá a všichni jsme zvědavi jak bude přijat asijským publikem,“ komentuje účast na festivalu producent Tomáš Vach.

Upoutávka k filmu Schmitke

Příběh neotřele a originálně vyprávěného filmu se odehrává v současném Německu a České republice, jeho hlavní část pak uprostřed lesů na hřebenech Krušných hor. S lehkým komediálním nadhledem nabízí mix napínavé detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety. Hlavní postavou je stárnoucí inženýr Julius Schmitke. A také Krušné hory.

Režisér Štěpán Altrichter svůj absolventský film charakterizuje jako podivnou, mystérii, trochu ve stylu Kafkova Zámku, která vychází z povídky spisovatele a scenáristy Tomáše Končinského s názvem Julius Schmitke proklouznul smrti jako neobratný tuleň.

Režisér Štěpán Altrichter.

„Naší vizí bylo natočit film, který bude na jedné straně žánrově tajuplný a napínavý, na druhé straně přináší trochu jiný pohled a silné poselství. Atmosférou má nejblíže například k seriálu Davida Lynche Městečko Twin Peaks nebo filmu Seriózní muž bratří Coenů, což jsou velice svébytně vyprávěná díla, která ale přitahují mnoho diváků a jsou uznávaná jako tzv. alternativní hlavní proud. Julius Schmitke je česká verze této filmové tradice, která se v Evropě vyskytuje v poslední době bohužel jen ojediněle,“ vysvětluje Štěpán Altrichter.

Peter Kurth a Helena Dvořáková.

Mladý český režisér žijící v Berlíně si ke spolupráci přizval mezinárodní tým talentovaných tvůrců, jako je například rumunský kameraman Cristian Pîrjol, který spolupracuje na filmových projektech iránsko-francouzské režisérky Marjane Satrapi. Roli Julia Schmitkeho ztvárnil zkušený německý divadelní a filmový herec Peter Kurth, který čerstvě získal divadelní cenu kritiků za nejlepšího herce v adaptaci Čechova Strýčka Váni. Z českých známých jmen pak ve filmu vystupuje Helena Dvořáková, Jakub Žáček a Petr Vršek.

Podle Štěpána Altrichtera „se do filmu prosadila jako hlavní vedlejší role i zamlžená krušnohorská údolí, mysteriózní atmosféra tohohle zvláštního koutu naší republiky. Jsem mimochodem přesvědčen, že kdyby Peter Jackson točil Hobita v Evropě, točil by ho tu.“

Ankety
Který z první desítky nejlepších filmů všech dob podle ankety britského magazínu Sight & Sound máte nejraději?
1. Jeanne Dielman, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel
2. Vertigo
3. Občan Kane
4. Tokijský příběh
5. Stvořeni pro lásku
6. 2001: Vesmírná odysea
7. Dobrá práce (Beau travail)
8. Mulholland Drive
9. Muž s kinoaparátem
10. Zpívání v dešti
Žádný z nich jsem neviděl/a.
Nejnovější články:
Načíst další články